Ekologiczny ogród.

Prawdziwy, zielony ogród powinien być pod znakiem ekologii. Jak doprowadzić do takiego stanu, że np. chemia ogrodowa zostanie zredukowana, zastąpiona naturalnymi środkami ochrony roślin? Jakie działania podejmować już nawet na etapie projektowania ogrodu, żeby mieć w pełni ekologiczną enklawę przy domu?

Zabierając się do pracy nad ogrodem, który ma być eko, należy postępować rozważnie, szukając jak najkorzystniejszych rozwiązań. Wybór odpowiednich roślin, dodatkowe elementy w ogrodzie, używanie naturalnych nawozów, uprzednio przygotowanych, nie jest niczym skomplikowanym. Co ciekawsze, ekologiczny ogród nie musi wcale kosztować fortuny.

Zadbaj o glebę w ogrodzie

Odpowiedniej jakości gleba w ogrodzie to podstawa, żeby każda z roślin mogła mieć idealne warunki do rozwoju. Przede wszystkim gleba powinna mieć odpowiednie pH dla danego typu roślinności. Należy również dbać o jej prawidłowe ściółkowanie, poprzez wykorzystanie naturalnych środków. Ściółkowanie przeprowadza się dwa razy w sezonie, na początku i na koniec. Oczywiście pamiętając o tym, żeby uzupełniać braki w ściółce, jeżeli takowe wystąpią.

Warto zainwestować w kompostownik

Nie ma lepszego wzmacniacza dla ogrodu niż samodzielnie stworzony kompost. Niezbędny do tego będzie oczywiście kompostownik. Jak go zrobić, aby pozwalał tworzyć najlepszej jakości kompost? Niech będzie to solidna konstrukcja, ustawiona gdzieś w zakamarkach ogrodu. Trzeba pamiętać o tym, aby elementy składowe kompostu nie ulegały wysuszeniu. Warto pomyśleć zatem o już gotowych kompostownikach, do kupienia choćby w sklepach ogrodniczych.
Do tworzenia kompostu można używać resztek roślinnych, kuchennych odpadków organicznych, a także liści, które opadły już z drzew. Taka mieszanka musi następnie leżakować około 9-10 miesięcy, żeby mogła być użyta jako naturalny nawóz.

Rezygnacja z chemii ogrodowej

Wiele osób ma problem, aby w pełni zrezygnować z chemicznych środków ochrony roślin. Owszem, takie produkty znacznie ułatwiają w dbaniu o ogród, ale z drugiej strony ich składniki mogą również negatywnie wpływać na roślinność. Dlatego warto postarać się o to, aby chemię ogrodową zastępować naturalnymi środkami ochrony roślin. Mowa o wywarach, naparach czy gnojówkach. Kiedy pojawia się problem z ich pozyskaniem, warto zastanowić się nad biopreparatami.

Stworzyć przemyślany eko ogród

Kiedy pojawiają się możliwości, warto stworzyć ogród, który nie tylko będzie funkcjonalny, ale i roślinność uzyska w nim jak najlepsze warunki do naturalnego rozrostu. Dlatego wystarczy umiejętnie dobierać miejsca sadzenia kwiatów, krzewów. Odpowiednia gleba, półcień, osłonięcie od wiatru, takie elementy sprawiają, że rośliny będą dobrze się rozwijać. Dodatkowo ogranicza się pojawianie chorób grzybowych czy szkodników. Dzięki tym wszystkim zabiegom będzie można również ograniczyć używanie chemii ogrodowej.

Walka ze szkodnikami, chorobami poprzez ekologiczne rozwiązania

Kiedy pojawiają się w ogrodzie choroby, szkodniki, należy w pierwszej kolejności wybrać ekologiczne metody ich zwalczania. Skuteczna, ale i niezbyt zdrowa chemia do walki z robactwem czy np. chorobami grzybowymi, powinna być użyta w ostateczności.
Jak walczyć ekologicznie ze szkodnikami? Podobnie jak w sytuacji z chemią ogrodową, idealnie sprawdzają się różnego rodzaju wywary i napary. Trzeba jednak dostosowywać je do sytuacji, czyli znajdować przepisy na wyciągi, napar, który ma na celu skutecznie walczyć z konkretnym typem szkodnika.

Stale dbać o ogród, nie zostawiać niczego na później

Roślinność ogrodowa i całe jej otoczenie nie może czekać. Pozostawienie jakichkolwiek prac na później się nie sprawdzi. Ogrody żyją stałym rytmem natury, nie mogą na chwilę się zatrzymać. Wystarczy, że zapomni się o posprzątaniu resztek roślinnych, niedostarczenie w terminie kompostu, a roślinność to wszystko odczuje w negatywny sposób. To prosta droga do szybko pojawiających się chorób grzybowych czy też szkodników.

Tylko naturalne nasiona

Nasiona w ogrodzie ekologicznym mogą być w pełni eko. Wystarczy trochę chęci, poszukania odpowiednich producentów i uprawy ogrodowe będą w stu procentach ekologiczne. Nasiona tego typu nie są modyfikowane genetycznie, jak również do ich produkcji nie używano środków chemicznych.

Ekologiczny ogród i oszczędności

Pojawiają się liczne opcje, które pozwalają mieć nie tylko w pełni ekologiczny ogród, ale równocześnie zaoszczędzić trochę pieniędzy. O czym dokładnie mowa? Jak podejść do połączonych tematów ekologii i finansów w ogrodzie?

Wybór odpowiednie trawy, najlepiej takiej, która nie wymaga częstych i długich zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele osób do wyboru trawy w ogrodzie podchodzi bez większego zastanowienia. Później okazuje się, że trzeba ją często kosić, dokładnie nawadniać, spędzać wiele czasu, aby była w dobrym stanie. Dobrze zatem poszukiwać takich rodzajów traw, które są niewymagające.

Stawianie na drzewa liściaste, zamiast iglastych. To bardzo ważne, w momencie wybierania odpowiednich drzew do ogrodu. Drzewa iglaste mają takie właściwości, że w ich sąsiedztwie nic nie urośnie. Ziemia szybko się zakwasza, czyli oprócz takiego drzewa, trudno oczekiwać np. małych roślin w takim miejscu. Drzewa liściaste zaś okazują się być doskonałym filtrem powietrza. Dodatkowo są idealnym schronieniem dla ptaków, które walczą ze szkodnikami ogrodowymi.

Oprócz tradycyjnego płotu warto stawiać na żywopłoty. Wszak to roślinność, która nie tylko dodaje kolorytu ogrodowi, ale przede wszystkim mogą w nich pomieszkiwać przeróżne stworzonka.

Umiejętne oszczędzanie wody. Jak wiadomo, żeby ogród prawidłowo się rozwijał, potrzebuje odpowiednich ilości wody. Dlatego dobrze jest pomyśleć o zbieraniu deszczówki. To o tyle ciekawsze obecnie, że osoby, które decydują się na korzystanie ze specjalnych zbiorników na deszczówki, w wielu gminach są nagradzane, poprzez obniżanie rachunków za np. wywóz śmieci. Przy większych ogrodach, zamiast podlewania wężem ogrodowym, warto korzystać choćby z indywidualnie dopasowanych systemów nawadniania.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu