Zakładanie trawnika krok po kroku

Przepiękny i zadbany trawnik w ogrodzie cieszy oko, jest doskonałym miejscem do wypoczynku. Nie ma znaczenia czy trawa rośnie w małym ogródku czy będzie zdobić ogromny ogród. Żeby jednak powstał idealny trawnik należy wykonać pewne czynności. Jak wszystko zaplanować, jak krok po korku wykonać odpowiednie czynności?

Przygotowanie terenu, wielkie porządki

Cała operacja zakładania trawnika rozpoczyna się od porządkowania terenu gdzie będzie rosła trawa. Trzeba dokładnie oczyścić to miejsce z wszelkiego rodzaju niechcianych elementów takich jak choćby kamienie. Nic nie może pozostać, w przeciwnym razie trawnik nie przyjmie się jak należy. Teren należy również w pełni odchwaścić. Do tego celu wystarczy odpowiednio dobrany preparat i wykonanie oprysków.

Kolejnym etapem działania będzie dokładne wyprofilowanie terenu. Oczywiście nie ma mowy o perfekcyjnym wyrównaniu miejsca gdzie siana będzie trawa, jednak niezwykle ważnym jest aby każdy metr kwadratowy działki przygotować perfekcyjne. Zniwelować nierówności, w miejscach gdzie wcześniej rosły krzewy lub drzewa przygotować grunt pod trawnik. Dopiero po tych działaniach można przejść do kolejnego etapu.

Doskonale przygotowana gleba

Gleba w ogrodzie można być najróżniejsza. Może posiadać zbyt niskie PH co automatycznie powoduje, że należy ją odpowiednio przygotować pod trawnik. Jeżeli poziom PH wynosi mniej niż 5,5 należy przeprowadzić pełne odkwaszanie. Nie jest to skomplikowane zadanie, wystarczy dobrać odpowiednie nawozy. Co ważne, po kilku latach należy ponowić ten proces. Dodatkowo dobrze jest glebę piaszczystą dodatkowo wzmocnić torfem. Kiedy gleba okazuje się być zbyt gliniasta dobrze jest wymieszać ją z piaskiem. Konieczny będzie drenaż ale tylko w przypadku gdy trawnik ma być siany na podmokłym terenie.

Jak trawnik i roślinność ogrodowa będzie otrzymywać wodę? To sprawa do ustalenia na tym etapie. Mianowicie decydując się na systemy nawadniania ogrodów, wymagające ingerencji pod powierzchnią, należy rozkopać ziemię. Szczególnie mowa o większych powierzchniach gdzie taki automatyczny system będzie działał znakomicie. Posiadacze mniejszych ogrodów mogą korzystać z wężów czy też konewki. Ich ingerencja w ziemię nie będzie dotyczyła.

Dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć się przed kretami, które potrafią być naprawdę uciążliwe, niszczyć kopcami trawniki. Jak tego dokonać? Wystarczy ułożyć specjalną kartkę na krety, na głębokości około 10 cm.

Warto wzmocnić ziemię poprzez nawozy. Wystarczy zakupić odpowiedni nawóz na wzmocnienie po czym dokładnie wymieszać go z podłożem poprzez grabienie. Po tym wszystkim należy dokonać jeszcze wałowania.

Miejsce gdzie będzie rósł trawnik powinno zostać zwałowane. Proces winien być zrealizowany dokładnie, gdyż odpowiada on za ubicie ziemi dzięki czemu trawnik będzie znakomicie się rozrastał. Jak można sprawdzić czy wałowanie zostało przeprowadzone profesjonalnie? Ziemia nie powinna się zapadać pod ludzkimi stopami.

Ostatni etap czyli sianie

Koniec kwietnia, początek maja oraz przełom sierpnia i września to najdogodniejsze terminy na sianie trawy. Taki mamy klimat i dlatego w tych okresach trawa przyjmie się najlepiej.

Które nasiona najlepsze? Wybór nasion ma znaczenie. Na rynku znajdują się mieszanki dlatego nie ma możliwości zasiania jednego gatunku trawy. Mieszanki są jednak dobrze oznaczone co powoduje, że można bez problemów wybrać pod kątem miejsca gdzie będzie trawnik (np. teren suchy) lub z uwagi na wartość użytkową (np. trawnik ozdobny).

Trawę sieje się na maksymalnej głębokości 1,5 cm i można to zrobić ręcznie lub przy pomocy siewnika. Powinno stosować się metodę krzyżową wysiewu . Pierwszy etap to wysiew rzędami, jeden po drugim. Kolejny etap polega na wysiewie poprzecznym. Po skończonym wysiewie lekko przysypać wszystko ziemią, po czym następuje wałowanie. Ma to na celu docisnąć nasiona do podłoża by dobrze się przyjęły.

Galeria

1
Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu