Trawnik w czasie upałów

Wysokie temperatury nie są korzystne dla ogrodu. Roślinność potrzebuje sporej ilości wody, dlatego od gospodarza oczekuje się prawidłowego zadbania o aspekt nawadniania. W szczególnej sytuacji znajduje się trawa, która z jednej strony w okresie letnim rozwija się dość szybko, z drugiej potrzebuje dużych ilości wody. Oprócz braku odpowiednich ilości wody trzeba również zadbać o regularną pielęgnację murawy.

Jak więc prawidłowo obchodzić się z trawą podczas upalnych dni? Co koniecznie trzeba wykonać, aby również w gorące miesiące, kiedy suma opadów jest minimalna, cieszyć się przepięknie zielonym trawnikiem?

Skuteczne i regularne podlewanie trawy latem

Nic tak nie działa pozytywnie na trawnik w ogrodzie, jak jego regularne i dokładne podlewanie. Wysokie temperatury, stałe i silne nasłonecznienie, wysoka wilgotność, to wszystko nie jest zbyt dobre dla trawnika. Jako, iż korzenie trawy sięgają dość głęboko, nie można jej lekko nawadniać. Podstawowa zasada w tym przypadku mówi, żeby podlewać trawnik dość intensywnie, co 2-3 dni. Mocniejsze nawadnianie codziennie nie przyniesie lekkich efektów. Tak samo jak podlewanie trawy każdego poranka, ale niezbyt dużą ilością wody.

Dlaczego należy nawadniać trawę w sposób intensywny? Tylko takie rozwiązanie gwarantuje, że woda wsiąknie w głąb ziemi. Połączenie podlewania i świecącego słońca sprawia zaś, że woda szybko paruje, a dodatkowo zroszone liście ulegają spaleniu.

Przy dużych ogrodach, gdzie dominują dość spore trawniki, dobrze jest zainwestować w odpowiedni system nawadniania, zraszaczy. Znacznie usprawnia to pracę, równocześnie gwarantuje równomierne i prawidłowe podlewanie całości terenu zielonego.

Jak kosić trawnik podczas upałów

Wbrew pozorom, prawidłowe koszenie trawy podczas upałów jest bardzo ważne. Dotyczy to częstotliwości prac, a także wysokości ścinania. Zatem jak wszystko prawidłowo zrobić?

Przede wszystkim najlepiej kosić trawę suchą, czyli nie robić tego w momencie kiedy była podlewana lub jest na niej poranna rosa. Kolejna kwestia to częstotliwość prac na trawniku. Przyjmuje się, że nawet co 4 dni powinno się dokładnie przeprowadzić proces koszenia. Specjaliści zwracają uwagę, że trawę po skoszeniu powinna mieć około 5 cm. Dlaczego właśnie tak? Zbyt krótkie koszenie będzie sprzyjające dla chwastów. Przy niskiej trawie chwasty mają najlepsze warunki do rozwoju. Dodatkowo będzie mniej odporna na wysokie temperatury i mocne słońce.

Jakiej kosiarki używać do koszenia trawnika? Na pewno dobrej jakości, z odpowiednio ostrymi ostrzami. Jednak przy małej powierzchni trawnika, nie potrzeba kupować nie wiadomo jak drogiego, specjalistycznego sprzętu. Na pewno jednak każdy właściciel powinien regularnie kontrolować stan ostrzy.

Trawnik utrzymany w czystości

Niezależnie od pory roku, trawnik musi być utrzymany w czystości. Także podczas letnich miesięcy, nie można dopuścić do sytuacji, w której to znajdują się na nim jakiekolwiek resztki roślinne. Suche liście, pozostałości roślinności mają niekorzystne działanie na prawidłowy rozwój murawy. Dzieje się tak z prostej przyczyny, a mianowicie są skutecznym blokerem tlenu. Nie pozwalają na dotlenianie darni, równocześnie blokując przenikanie wody w glebę. Pozostawianie resztek roślinnych jest więc „antyregeneracyjne" dla trawnika.

Zadbać o zdrowie podczas koszenia trawnika

Upały wymagają, aby nie tylko zadbać o trawnik, ale również o siebie. Podczas jakichkolwiek prac w ogrodzie w okresie letnim, trzeba być ostrożnym. Nawet poranne czy wieczorne podlewanie nie zwalnia z myślenia. Jak więc zadbać o siebie i w sposób bezpieczny nawadniać trawę w ogrodzie?
Zasadniczo zawsze, podczas wszelkich prac w ogrodzie, kiedy temperatury są wysokie, obowiązkowe jest odpowiednie nakrycie głowy. Przy dużych powierzchniach ogrodowych, trzeba będzie regularnie robić przerwy podczas prac. Nie można również zapominać o częstym nawadnianiu organizmu. Praca podczas wysokich temperatury dość skutecznie i szybko odwadnia, dlatego bilans wody w organizmie musi być stale uzupełniany.

Nawożenie trawy podczas upałów

Samo koszenie w trakcie letnich miesięcy to za mało, aby dać trawie idealne warunki do stałego rozwoju. Koniecznie trzeba pamiętać także o uzupełnianiu minerałów. Najlepiej oczywiście wykorzystać do tego odpowiedniej jakości, dedykowane nawozy. Bardzo ważne, aby wybierać takie środki, które nie spowodują, że trawa będzie za szybko się rozwijała. Oczywiście podczas słonecznych dni nawozy stosujemy według wskazówek producenta. Główna zasada mówi, że lepiej zasilić trawnik słabiej, niż przesadzić, serwując mu zbyt duże ilości nawozu.

Duży trawnik, a brak czasu na pielęgnację

Co zrobić w sytuacji, kiedy ma się zbyt duży teren do koszenia, nawadniania? Kiedy nie ma czas na to, aby regularnie o wszystko zadbać. Żeby nie skazać trawnika na zagładę, wystarczy po prostu skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które regularnie będą o niego dbać. Oddanie prac w ręce fachowców jest na pewno lepsze, niż nieregularne próby jego podlewania i koszenia.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu