Rośliny, które mogą zdobić taras

Nie każdy właściciel domu może cieszyć się dużym ogrodem. Szczególnie w obszarach miejskich, przy nowym budownictwie, domach jednorodzinnych, szeregowcach czy bliźniaka, spotyka się małe ogródki. Taka sytuacja sprawia, że większość powierzchni małego ogrodu zajmować będzie taras. Trzeba nadmienić, że tarasy stają się coraz popularniejsze w nowych budynkach mieszkalnych. Lokalizuje się je na najwyższych kondygnacjach.

Taras, aby stał się miejscem wyjątkowym. Żeby stał się dla użytkowników miejscem relaksu, powinien być ciekawie zaaranżowany. Na pewno pewną jego część warto przeznaczyć pod roślinność. Jak urządzić małą, zieloną enklawę na swoim tarasie? Przecież nie wszystkie np. kwiaty, są odpowiednie do tego miejsca?

Które rośliny dobrze zaadaptują się na tarasie?

Szukając idealnych roślin na taras, trzeba wybierać spośród dwóch rodzajów. Rośliny sezonowe oraz rośliny wieloletnie. Które z nich będą odpowiednie, jakie okażą się najlepszym rozwiązaniem dla tarasów?

Rośliny sezonowe to dobry pomysł, gdyż ma się pewność, że będą one długo i obficie kwitły. Nawet w okresie jesiennym prezentują się okazale. Inna kwestia dotyczy spraw pielęgnacji. Sezonowe rośliny nie wymagają dbania, zabiegów pielęgnacyjnych w okresie zimowym. Co sezon je wymieniamy i stawiamy na tarasie zupełnie nowe. Które z roślin jednorocznych, sezonowych warto mieć na swoim tarasie? Na pewno nasturcje, stokrotki czy niezapominajki wspaniale udekorują każdy taras. Dobrym pomysłem jest również zakup takich roślin jak petunie, begonie czy werbeny.

Które rośliny wieloletnie będą odpowiednie na taras? Byliny oraz krzewy, ale należy pamiętać, że sadzone tylko i wyłącznie w pojemnikach lub donicach. Rośliny wieloletnie na tarasie muszą być z kategorii „małe nakłady pracy, znakomite efekty”. Doskonale pasują więc goździki, azalie japońskie, różaneczniki, bergenie czy powojniki.


Jak ustawić rośliny na tarasie?

Ustawność roślin na tarasie ma ogromne znaczenie. Wystawiamy je na stałe promieniowanie słoneczne, czy jednak wolimy chować w cieniu? Nasłonecznienie lub jego brak determinuje wybory odpowiedniej roślinności, bo tylko tak ma się pewność, że wszystko rozkwitnie, jak należy. 

Jeżeli na tarasie przez większość dnia jest słońce, to należy sięgać po rośliny ciepłolubne. W przypadku tarasów zacienionych konieczne będzie poszukiwanie roślin nielubiących słońca. 


Jak prawidłowo sadzić rośliny na tarasie?

Po pierwsze, należy unikać sytuacji, że zrobimy jeden wielki miszmasz na tarasie. Czyli nic nie będzie do siebie pasowało. Pojemniki, donice, w których posadzone zostaną rośliny, powinny pasować do pozostałych elementów tarasu. To nadrzędna zasada, trzeba zachować harmonię, która przecież wpływa na komfort wypoczynku. Oczywiście pamięta się o tym, że zbyt ciężkie pojemniki na rośliny, donice ważące zbyt dużo mogą negatywnie wpływać na konstrukcję tarasu.

Roślinność w donicach czy pojemnikach powinna prawidłowo się rozwijać. W tym zakresie należy zadbać o odpowiednie otwory, którymi będzie uciekał nadmiar wody. Wsadzenie roślin w donice czy pojemniki i niezapewnienie odpływu wody sprawi, że wszystko zacznie szybko gnić. Decydując się jednak na system odprowadzania wody, należy pamiętać o tym, by nie zniszczyć tarasu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie odpowiednich podkładek, dopasowanych do pojemników, donic.

Rośliny na tarasie potrzebują odpowiedniego podłoża. Co w tym względzie zrobić? Można kupić gotowe lub samodzielnie je przygotować. Kto ma chęci i czas, niech weźmie ziemię kompostową, piasek gruboziarnisty oraz odkwaszony torf. Wszystko należy wymieszać w równych proporcjach i porządnie wymieszać. Do roślin takich jak różaneczniki czy azalie konieczne będzie przygotowanie kwaśnej gleby.


Prawidłowe nawodnienie roślin ogrodowych

Jak prawidłowo podlewać rośliny na tarasie? Przede wszystkim nie można myśleć, że roślinność sobie sama poradzi. Wymaga się, szczególnie w letnich miesiącach, regularnego podlewania. Wczesny ranek lub późny wieczór to najlepsza pora na takie czynności. Podlewanie kwiatów w ciągu dnia, kiedy są wystawione na promieniowanie słoneczne, doprowadzi do ich poparzeń.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu