Rok w ogrodzie

Właściciele ogrodów nie mają przerwy, kiedy mowa o opiece nad terenami zielonymi. Zawsze jest coś do zrobienia, czy to lato, czy zima. Jakiekolwiek przestoje w pracach mogą sprawić, że powstaną uszkodzenia, a odtworzenie idealnego ogrodu stanie się kosztowne i czasochłonne. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie prace ogrodowe są konieczne do wykonania od stycznia do grudnia. Pomoże to zachować pełną harmonię w ogrodzie.

Naturalnie całoroczny harmonogram prac ogrodowych sprawi, że o niczym się nie zapomni. Warto w tym miejscu dodać, że konieczne jest przygotowanie się do wszelkich prac, poprzez konserwację, zakup narzędzi, a także odpowiednich środków, niezbędnych do prac w ogrodzie.

Styczeń. Walka z zimą i przygotowanie do sezonu

Początek roku zdecydowanie wymaga tego, aby skutecznie walczyć z zimą. Jeżeli zima jest obfita w opady śniegu, trzeba mieć przygotowane odpowiednie narzędzia, takie jak choćby łopatę do odśnieżania. Śnieg nie może przykryć trawnika oraz roślinności. Dlatego konieczne będzie częste, ale i ostrożne odśnieżanie trawnika. Tak, aby nie zniszczyć trawy, a jednak usunąć śnieg, którego pokrywa niekorzystnie działa na nią. Dodatkowo warto regularnie strzepywać śnieżny puch z gałęzi krzewów oraz drzewek. Jeżeli tego się nie zrobi, można mieć pewność, że ulegną zniszczeniu. Czyszcząc ogrodowe ścieżki z warstwy lodu, lepiej nie używać środków chemicznych. Co prawda są niezwykle skuteczne, jednakże mogą negatywnie wpływać na ogrodową roślinność.

Brak śniegu w styczniu pozwala na staranne doglądanie roślin ogrodowych. Dlatego dobrze jest kontrolować okrycia roślinności, czy aby przypadkiem się nie zsunęły. Dodatkowo sprawdza się, czy rośliny nie zostały zaatakowane przez różnego rodzaju choroby.

Luty. Kontrola stanu narzędzi oraz pogody

W miesiącu lutym warto przeprowadzić inspekcję wojsk, czyli dokładnie sprawdzić jak wyglądają narzędzia ogrodowe. To bardzo ważne, aby mieć pewność, że wszystko będzie gotowe na nadejście wiosny.

Oczywiście w lutym można wykonać pewne prace ogrodowe, pod warunkiem, że warunki atmosferyczne na to pozwalają. Kiedy temperatury oscylują w okolicach 0 stopni lub są dodatnie, bez obaw można wykonać pierwszych cięć drzew i krzewów. Usuwa się obumarłe i chore pędy. Dodatkowo warto przeprowadzić bielenie drzew, które chroni ich pnie, korę przed wymrożeniem.

Marzec. Pierwsze prace nad trawnikiem i sadzenie drzew oraz krzewów

Powoli w ogrodzie czuć nadchodzącą wiosnę. Wszystko powoli budzi się do życia. Marzec to miesiąc, w którym można rozpoczynać sadzenie większości krzewów i drzew. Chyba że zima była wyjątkowo mroźna i gleba odczuwa skutki niskich temperatur.

Oczywiście w marcu należy pomyśleć nad trawnikiem. Rozpoczyna się prace związane z jego sprzątaniem, dokładnym czyszczeniem. Staranne pozbycie się pozostałych po jesieni, zimie liści, patyków czy wysuszonych pędów trawy to podstawa działania. Trzeba również pomyśleć nad odtwarzaniem trawnika, w szczególności gdy ma on za sobą wyjątkowo wyczerpującą zimę.

Przyjęło się, że marzec to miesiąc, w którym można rozpocząć proces usuwania zabezpieczeń roślin. Jednak żeby przeprowadzić to bezboleśnie dla roślinności, trzeba dokładnie śledzić pogodę. Temperatura powinna być stale dodatnia. Inne warunki pogodowe plus próba odsłaniania ochronny roślinności może zakończyć się dla nich tragicznie.

Jeżeli w ogrodzie znajdują się róże, marzec jest idealny do ich przycinania. Dzięki temu staną się one jeszcze silniejsze, wydadzą jeszcze więcej zdrowych pędów w okresie kwitnięcia.

Kwiecień. Czas pomyśleć o nawadnianiu roślinności. Dalej dbamy o trawnik

Ten miesiąc najlepiej rozpocząć od tematu nawadniania ogrodu. Ziemia nie powinna być już zmrożona, dzięki czemu roślinność otrzyma odpowiednie ilości wody do rozwoju. To również doskonały czas na rozpoczęcie porządnej wertykulacji trawnika, dzięki czemu trawa będzie prawidłowo rosła.

W kwietniu dodatkowo należy zadbać o sadzenie krzewów zimozielonych, a także drzewek różnego rodzaju. Kto planuje rewolucyjne zmiany w przestrzeni ogrodowej, koniecznie powinien dołożyć wszelkich starań, aby większość takich prac została przeprowadzonych właśnie w kwietniu.

Maj. Skuteczne pozbycie się chwastów oraz coraz częstsze koszenie trawnika.

W maju należy rozpocząć walkę z chwastami. To miesiąc, gdzie wszelkie prace tego typu najlepiej wykonać, oczywiście rozpoczynając od pielenia. Jeżeli prace pielące nie dają zadowalających efektów, konieczne będzie użycie odpowiednich, dedykowanych preparatów chemicznych.

Maj to również miesiąc, podczas którego warto zadbać o dalszy rozwój trawnika. Wymaga się nie tylko prawidłowego nawadniania, ale również częstego koszenia, co około 6-7 dni.

Czerwiec. Sprawdź, czy nie ma szkodników. Zadbaj o różaneczniki

Standardowo, skoro mowa o letnim miesiącu, należy skutecznie nawadniać ogród. Podlewanie najlepiej przeprowadzać o świcie lub wieczorem. Dzięki temu roślinność nie zostanie podrażniona gorącymi promieniami słońca. W czerwcu trzeba również dbać o kontrolę roślinności, czy przypadkiem nie pojawiły się szkodniki oraz choroby grzybowe. Jakiekolwiek pierwsze pojawienie się grzybów na roślinach lub szkodników oznacza, że trzeba skutecznie działać.

Posiadacze różaneczników muszą dokładnie doglądać roślin. Wszelkie przekwitłe kwiaty powinny zostać usunięta. Równocześnie zaleca się strzyżenie iglastych i liściastych żywopłotów. Żeby prawidłowo się rozwijały, konieczne będzie skracanie ich pędów o nawet 2/3 długości.

Czerwiec to miesiąc, podczas którego trzeba również zadbać o częste koszenie trawy. Wymagane jest jej usuwanie co około 3-4 dni.

Lipiec. Przycinanie krzewów oraz nawożenie roślinności ogrodowej

Konieczne okazuje się dokładne nawożenie roślinności. Właśnie w lipcu większość z niej jest w okresie kwitnięcia, dlatego to idealny moment na wykonanie takich prac. Nie można również zapominać o doglądaniu ogrodu, celem eliminacji chorób grzybowych, a także usuwania szkodników.

Miesiąc lipiec to najlepszy czas na prawidłowe, dokładne przycinanie krzewów. Dzięki temu nie ma możliwości, że zbyt mocno będą się rozrastały. Dodatkowo warto pomyśleć o ich przycinaniu w taki sposób, aby uzyskać odpowiednie, estetyczne kształty.

Sierpień. Czas sadzenia zimoodpornych bylin i ostatecznego strzyżenia krzewów, drzew

Podczas sierpniowych upałów warto pomyśleć o sadzeniu zimoodpornych bylin. To również doskonały czas na zasadzenie roślin cebulowych, których czas kwitnięcia przypada na okres wiosenny. Naturalnie w trakcie sierpnia nie można zapominać o prawidłowym nawadnianiu roślinności ogrodowej. Pod koniec miesiąca konieczne będzie przeprowadzenie dokładnego przystrzyżenia drzew oraz krzewów ogrodowych.

Wrzesień. Szykowanie kompostu oraz zakładanie trawnika

We wrześniu najważniejsze będzie prawidłowe przygotowanie trawnika. Jeżeli jest on kiepskiej jakości, to właśnie w tym miesiącu warto zadbać o jego nowy wygląd. Wrześniowa pogoda jest idealna do tego, aby stworzyć idealną trawę w swoim ogrodzie.

Jeżeli mowa o kompoście, to właśnie we wrześniu można wybrać i przygotować najlepsze składniki na doskonały kompost. Warto to zrobić, gdyż będzie to zdecydowanie lepszy środek, niż produkowane przemysłowo nawozy ogrodowe.

Październik. Czas przygotować roślinność na zimę

Najważniejsze zadanie na październik, to przygotowanie roślinności ogrodowej na nadchodzącą zimę. W tym celu trzeba wykorzystać specjalne maty ochronne, agrowłókninę. Ważnym jest jednak, aby za szybko ich nie używać. Jeżeli temperatury są dość wysokie, to mimo wszystko trzeba zaczekać na ich obniżenie. Dlaczego to tak ważne? Zbyt szybkie okrycie roślinności ogrodowej środkami ochronnymi sprawi, że się zagotują, a następnie zniszczą.

Październik to również miesiąc, który wymaga dokładnego wyczyszczenia trawnika z wielu niechcianych elementów. Mowa tutaj choćby o wysuszonej trawie, liściach, które zalegają na trawniku.

Listopad. Ostatnie przygotowania do zimy. Możliwość sadzenia niektórych drzew i bylin

Gdy już nadejdzie listopad, trzeba mieć na uwadze, że to ostatni dzwonek do sadzenia niektórych bylin oraz drzew. Oczywiście pod warunkiem, że ziemia nie jest przemarznięta. To również miesiąc, w trakcie którego trzeba wykonać ostatnie prace związane z porządkowaniem trawnika. Jeżeli pozostawi się np. opadnięte liście na trawie, to można się spodziewać tzw. gnicia darni. Efektem tego będzie pojawianie się wiosną pożółkłych plam, niezwykle trudnych do usunięcia.

Grudzień. Ochrona kory drzew przed pękaniem, zadbanie o ptaki

Czas grudnia to przede wszystkim ochrona drzew w ogrodzie. Należy zadbać o korę, tak aby nie pękała. Jak to najlepiej zrobić? Przede wszystkim zaleca się wykorzystanie opasek z juty. Dodatkowo warto wykonać wapniowanie, poprzez wykorzystanie np. mleka wapiennego.

Miesiąc grudzień to również czas, podczas którego przyszykować warto karmniki dla ptaków. Dzięki temu ptactwo przeżyje spokojnie okres zimowy.

Podczas grudniowych prac w ogrodzie zaleca się przycinanie drzew iglastych oraz liściastych. Dzięki temu można je znakomicie je uformować. Oczywiście posiadacze takich drzew jak klon, grab czy brzoza nie powinni wykonywać takich prac. Te drzewa posiadają zbyt dużo soków, które upuszczone będą niszczyły wszystko na swojej drodze.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu