Prywatność w ogrodzie.

Ogród to znakomite miejsce do wypoczynku. Cisza, kojąca zieleń, mała architektura, czyli doskonałe warunki do spędzania przemiłych chwil z rodziną, przyjaciółmi. Jednak nie zawsze jest tak, że można w pełni cieszyć się prywatność we własnym ogrodzie. Bliskość sąsiadów, ulica za płotem, mała przestrzeń. Wszystko to sprawia, że trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie ogrodu, który zagwarantuje maksimum prywatności.

Co więc warto zrobić? Jakie rozwiązania zastosować, nad czym pomyśleć, w co zainwestować, by każdy pobyt w ogródku pozwalał na pełen relaks?

Strefy ogrodowe już na etapie projektowania ogrodu

O prywatności w ogrodzie należy pamiętać już na etapie planowania, jego aranżowania. To najlepszy sposób na to, aby obyło się później bez przykrych niespodzianek. Cały proces zostanie przeprowadzony sensownie, nie pojawią się żadne problemy z komfortowym wypoczynkiem na terenie ogrodu. Gdy to możliwe, ogród należy podzielić podobnie jak pomieszczenia w domu. Miejsce na uprawę roślin, miejsce do przesiadywania, plac zabaw dla dzieci, czy elementy małej architektury. Pozwoli to na prawidłowe rozmieszczenie wszystkich elementów aranżacyjnych i zaplanowania idealnego miejsca wypoczynku, gdzie nie będą zaglądali nieproszeni goście. Warto w tym miejscu dzielić strefy pergolami, przegrodami, a obowiązkowo w miejscu wypoczynku pokusić się np. o altanę. Ważna uwaga dotyczy małych ogrodów, a mianowicie należy uważać z aranżacjami. Dużo elementów ogrodowych, liczna roślinność skutecznie zabiera powierzchnię. Co prawda pozwoli to odseparować się od świata zewnętrznego, jednak ogród będzie przytłaczał, co nie sprzyja relaksowi.

Solidny płot w ogrodzie to podstawa

Płot to jedno z prostszych rozwiązań do zagwarantowania sobie prywatności w ogrodzie. Naturalnie należy pamiętać, że nie wystarczy go kupić i postawić. Już sam wybór odpowiedniej konstrukcji musi być przemyślany. Jakość, trwałość, ale i aspekt estetyczny, taki, który będzie pasował do aranżacji przestrzennej ogrodu. Może się okazać przecież, że wystarczy zwykły płot siatkowy, który zostanie „przykryty" roślinnością, taką jak krzewy, czy tuje. To pozwoli na skuteczne odgrodzenie się od otoczenia. Można wybrać panele drewniane, maty rattanowe czy wiklinowe.

Stawiając płoty, warto pamiętać jednak o tym, aby całkowicie się nie odgradzać od otoczenia. Przyda się zawsze małe okno na świat. Dlatego, kiedy nie ma się pomysłu na aranżacje płotu, warto poradzić się specjalistów, którzy podsuną ciekawe pomysły.

Żywopłoty jako znakomite uzupełnienie płotów

Jak już powyżej zaznaczono, obok płotu można śmiało stawiać żywopłoty, krzewy, masywną roślinność. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach. Przy małej przestrzeni ogrodowej może się okazać, że zbyt masywna roślinność przytłoczy całość, co nie sprzyja komfortowemu wypoczynkowi. Należy również mieć na uwadze, że najlepsze rośliny, które mogą zagwarantować pełną prywatność, często kosztują zbyt wiele. Należy więc przemyśleć odpowiednie wybory, bo sam zakup, a następnie umiejętne dbanie o roślinność może zbyt mocno obciążyć budżet.

Dobrze dobrana roślinność, oprócz zapewnienia prywatności, może również zagwarantować ochronę przed wiatrem, czy słońcem. Więc jeżeli ogród ma niekorzystne umiejscowienie, warto myśleć szerzej o wykorzystaniu roślin, które mają zapewniać prywatność.

Meble ogrodowe dopełnieniem strefy prywatności w ogrodzie

Oczywiście żaden ogród nie będzie w pełni wykorzystany, gdy zapomni się o odpowiednich meblach ogrodowych. Dlatego niezależnie od wielkości ogrodu, żeby zapewnić bywalcom prywatność, dobrze zadbać o komfortowe, pasujące do aranżacji meble ogrodowe. Nie tylko krzesła, stół, ale również takie elementy jak choćby leżaki czy też hamak sprawdzi się znakomicie.

Jaka roślinność zapewni odpowiednią prywatność w ogrodzie?

Ilu ogrodników tyle opinii dotyczących najlepszych roślin zapewniających prywatność we własnym ogrodzie. Jednak bez dwóch zdań, od lat największą popularnością cieszą się odpowiednio przygotowane żywopłoty. Należy jednak mieć na uwadze, że żywopłoty mogą maksymalnie zajmować około 1 metra głębokości od płotu. Sadzenie ich na większych głębokościach wygląda fatalnie, „zamyka ogród". Iglaki to również znakomite rozwiązanie na zagwarantowanie sobie odpowiedniej prywatności. Dodatkowo plusem stosowania iglaków będzie ochrona ogrodu przed wiatrem, co jest pomocne przy ochronie mniejszej roślinności ogrodowej.

Pnącza, czyli coś, co zdecydowanie zwiększy prywatność w ogrodzie. Jeżeli ogród jest mniejszy, jeżeli żywopłoty niekoniecznie pasują do danego ogrodu, warto pomyśleć o pnączach. To znakomite zabezpieczenie, ale i również gwarancja efektywnej prezencji. Szczególnie znakomicie się prezentują w okresie kwitnięcia. Zatem pnącza to dwa w jednym, doskonała ochrona przed wścibskimi sąsiadami, jak również doskonała dekoracja ogrodu.

Nie powinno być większych problemów z przygotowaniem sobie ogrodu, w którym zapewniona będzie pełna prywatność. Stosowanie się do powyższych pomysłów, staranne wybieranie najlepiej pasujących rozwiązań do danego ogrodu, pozwoli stworzyć idealną oazę spokoju.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu