Projektowanie funkcjonalnego ogrodu

Przydomowy ogród jednoznacznie kojarzy się z miejscem wypoczynku, spotkań rodzinnych, ze znajomymi. Ogród, niezależne od wielkości, powinien być starannie zaprojektowany. Wszystkie elementy ogrodowe muszą być idealnie rozplanowane, nie ma miejsca na przypadek. Oczywiście każdy właściciel ogrodu będzie starał się stworzyć wszystko według własnych wizji, tak aby czuć się w nim znakomicie. Jak zaprojektować funkcjonalny ogród?

Najważniejsze zasady prawidłowego, harmonijnego projektowania ogrodów

Planowanie przestrzeni ogrodowej wymaga stosowania się do pewnych zasad. Projekty ogrodów muszą jednoznacznie wskazywać odpowiednie strefy. Mowa tutaj o strefie reprezentacyjnej (czyli np. przygotowanie i zasadzenie odpowiednich roślin, przygotowanie elementów dekoracyjnych), wypoczynkowej (prywatna przestrzeń ogrodowa, gdzie można się relaksować), komunikacyjnej (ścieżki) oraz strefy gospodarczej (np. kompostownik, szopa na narzędzia).

Taki rozdział poszczególnych stref pozwala wszystko dokładnie rozdzielić, dzięki czemu w ogrodzie wszystko będzie na swoim miejscu.

Do czego przeznaczony będzie ogród

Decydując się na sięganie po konkretne rozwiązania projektowe, aranżacyjne, należy dokładnie sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego ma służyć ogród. Miejsce do spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Wtedy wymagane są inwestycje w odpowiednie elementy wyposażenia ogrodowego takie jak ławki, leżaki, grill czy infrastruktura dla dzieci. Ogród jako niezwykle eleganckie miejsce, będzie prowadziło do projektowania i postawienia interesujących, oryginalnych elementów małej architektury, inwestowania w oczka wodne itp. Ogrody to również miejsce relaksu dla wszystkich kochających roślinny. Sadzenie najróżniejszych roślin, ich przewaga na całej powierzchni. Znajdzie się także grupa osób, która będzie chciała na terenie swojego ogrodu założyć warzywnik, samodzielnie zająć się uprawą warzyw i owoców.

Projekt ogrodu dopasowany pod uwarunkowania terenowe

Każde projektowanie ogrodów musi brać pod uwagę uwarunkowania terenowe. Nie ma idealnych terenów, w pełni prostych, pozwalających na proste dopasowanie wszystkich elementów związanych z ogrodem. Małe powierzchnie będą znacznie ograniczały właścicieli, duża przestrzeń daje spore możliwości projektowe. Są ogrody o nierównej powierzchni, gdzie można znaleźć duże różnice poziomu. Na terenie gdzie będzie aranżowany ogród można znaleźć już gotowe elementy, takie jak drzewa czy np. studnię. Wszystko to więc wymaga dokładnego uwzględnienia w projektach i najdokładniejszego wpasowania w wizję właściciela.

Podział ogrodu na strefy – o czym należy wiedzieć

Skoro w pełni funkcjonalne ogrody powinny posiadać odpowiednie strefy, to należy wiedzieć, jak dokładnie podejść do ich zaplanowania i aranżowania kolejnych elementów.

Strefa rekreacyjna, wypoczynkowa

Prawidłowe umieszczenie elementów, które będą gwarantowały wypoczynek i rekreację w ogrodzie, wymaga starannego planowania. Wszelkiego rodzaju stoły, krzesła czy ławki będą znajdowały swoje miejsce na tarasie. Brak tarasu przy ogrodzie wymusza stworzenie specjalnej strefy do wypoczynku, gdzie będzie można spędzać wspólnie czas. Należy starannie zaprojektować takie miejsce, biorąc pod uwagę choćby fakt wymagania altany o odpowiednich rozmiarach. W pobliżu naturalnie kamienny kominek, zamiast tradycyjnego grilla. Dobrej jakości trawa, jako miejsce gdzie rozłożone zostaną leżaki.

Miejsce przeznaczone dla najmłodszych. Mini plac zabaw, piaskownica, mały basen czy huśtawka, to wszystko elementy infrastruktury ogrodowej, które można zaplanować. Bardzo ważnym w projektowaniu strefy dziecięcej jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni. Wszystkie jego elementy znajdują się w jednym miejscu, jednak w przypadku małej powierzchni ogrodowej, należy ograniczyć ilość konstrukcji. Infrastruktura rekreacyjna dla dzieci powinna być w miejscu widocznym. Wszystko po to, aby dorośli, odpoczywając czy przebywając w domu, widzieli doskonale, co robią maluchy.

Wybór odpowiedniej infrastruktury ogrodowej jest uzależniony od posiadanego budżetu. Należy jednak pamiętać, aby stawiać na dobrej jakości produkty, konstrukcje, które gwarantują długi czas użytkowania, są bezpieczne, z atestami, jak i oczywiście posiadają odpowiednie walory estetyczne.

Strefa reprezentacyjna

Przygotowanie odpowiedniej ilości roślin wymaga bardzo wnikliwej analizy. Projektując ogród, należy posiadać wiedzę związaną z różnorodnością krzewów, kwiatów czy drzew. Należy pamiętać o tym, aby rośliny zostały dopasowane do otoczenia. Muszą ściśle komponować się z pozostałymi elementami przestrzennymi. Trzeba również brać pod uwagę fakt, że niektóre rośliny wymagają wyjątkowej dbałości. Zbyt duża ilość roślinności ogrodowej będzie zmuszała do inwestowania sporej ilości wolnego czasu, aby je prawidłowo pielęgnować. Dlatego osoby, którym nie pasuje bieganie z sekatorem, przycinanie, pieleni czy długie podlewanie, niech stawiają na minimalizm w kwestii roślinności, w kwestii aranżacji strefy reprezentacyjnej. O czym jednak warto pamiętać, kiedy będzie się przygotowywało na przygotowanie ogrodowej roślinności?

Kwiaty, krzewy, drzewa zmieniają się na przestrzeni lat. Dlatego dobierając odpowiednie gatunki dla siebie, warto mieć świadomość tego, jak np. za 10-15 lat będzie prezentowało się dane drzewo czy krzewy.

Cała roślinność powinna zostać odsunięta od centrum ogrodu. Niezależnie od tego, co będzie sadzone, należy to robić na obrzeżach. Decydując się postawić na roślinność w środku ogrodu, skutecznie do się zamknie i zacznie się pojawiać uczucie, że jest za mało przestrzeni, wolnego miejsca. Równocześnie wszystko należy sadzić piętrami. Od płotu najwyższe rośliny, im bliżej środka ogrodu, tym niższe.

Ograniczenie roślinności do kilku rodzajów. Zbyt wielka różnorodność zrobi nieestetyczny miszmasz, a dodatkowo nie wszystkie rośliny mogą rosnąć w swoim sąsiedztwie, żyć w symbiozie.

Strefa gospodarcza

Projektując ogród, decydując się na indywidualną aranżację, należy przygotować małą strefę gospodarczą. Miejsce, gdzie będzie można składować narzędzia, przyrządy ogrodowe, różnego rodzaju chemikalia. Postawienie małej szopy, domku gospodarczego czy też kompostownika jest jak najbardziej wskazane. Ważne, aby to wszystko znalazło się w miejscu ustronnym, gdzieś na uboczu, gdzie nie będzie kuło w oczy osoby przebywające w ogrodzie. Strefę gospodarczą można w prosty sposób ukryć, poprzez zasadzenie w jej otoczeniu wysokich krzaków czy innego rodzaju bujnej roślinności.

Strefa komunikacyjna

Ścieżki ogrodowe są bardzo ważnym elementem każdego ogrodu. Projektując wszystkie aspekty funkcjonalnego ogrodu, należy starannie wytyczyć ścieżki. Mowa o tym, aby nie zadeptać trawy, kwiatów i do każdego ważnego miejsca był swobodny dostęp. Do budowy ścieżek można wykorzystać popularną kostkę brukową albo zainwestować w bardziej eleganckie materiały np. kamienie.

Większe ogrody mogą wymagać zamontowania odpowiedniego oświetlenia. Cała instalacja powinna być bardzo dokładnie określona na etapie projektowania. Instalacje elektryczne wymagają położenia kabli pod powierzchnią. Tym sposobem operacja montażu oświetlenia ogrodowego będzie wykonywana na samym początku, przez zakładaniem trawnika, sadzeniem roślinności czy stawianiem elementów architektury ogrodowej.

Galeria

1
Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu