Boże Narodzenie

Ciepły, rodzinny klimat w środku zimy, czyli Święta Bożego Narodzenia. Na ten czas warto zadbać nie tylko o świąteczny nastrój w domowych wnętrzach. Dobrze jest pomyśleć o ciekawym, klimatycznym przystrojeniu ogrodu. Co zatem warto wykorzystać w ogrodzie, aby stworzyć iście świąteczny krajobraz? Jakiego rodzaju ozdoby, dekoracje sprawdzą się nawet w sytuacji, gdy na święta zabraknie śniegu?

Świąteczne oświetlenie ogrodu

Obowiązkowa pozycja na liście świątecznych dekoracji ogrodowych. Lampki, światełka muszą po prostu się znaleźć w ogrodzie. Wybór tego typu akcesoriów jest ogromny, dlatego bez problemów można dopasować odpowiednie modele do swoich potrzeb. Posiadacze krzewów, drzew, mogą w sposób oryginalny je udekorować świątecznymi lampkami, światełkami. Wystarczy tylko w sposób staranny rozwiesić na niższych drzewkach czy krzewach, włączyć i od razu pojawia się bajkowa atmosfera.
Lampki oczywiście mogą przyozdobić również zabudowę tarasu, pergole, altankę czy domek narzędziowy.

Bardzo interesującym rozwiązaniem gdy mowa o światełkach, lampkach, jest wybór tych nietradycyjnych. Odpowiednio przygotowane łańcuchy świetlne układają się w różnego rodzaju kształty. Można zatem przyozdobić ogród poprzez stworzenie świetlnego Mikołaja, bałwanków, czy innych postaci nieodłącznie związanych ze świętami.

Kupując lampki, należy pamiętać o jednej istotnej rzeczy. Muszą być one dostosowane do warunków pogodowych, dlatego w grę wchodzą tylko te do użytku zewnętrznego.

Dekoracje świąteczne w ogrodzie

Na pewno ciekawym pomysłem jest użycie różnego rodzaju świątecznych ozdób. Multum możliwości, począwszy od dużych ozdób, które można po prostu postawić w ogrodzie (np. świecący Mikołaj, renifer i sanie). Mniejsze dekoracje bez wątpienia mogą zostać zawieszone na drzewach, krzewach. Mowa np. o bombkach, łańcuchach czy girlandach.

Jeżeli w ogrodzie znajdują się drzewa iglaste, to warto po prostu je starannie przystroić. Przepięknie świecących choinek nigdy nie za mało. Drzewko świąteczne nie musi być ozdobą, tylko i wyłącznie domu, równie dobrze jest zaakcentować tym sposobem świąteczny nastrój w ogrodzie.

Elewacja domu w świątecznych ozdobach

Nie tylko ogród, ale również zewnętrzna elewacja domu może zostać przystrojona świątecznymi dekoracjami. Będzie to znakomite dopełnienie wystroju ogrodu. Wejście do domu, taras, pergole, wszędzie tam można spokojnie zawieść stroiki świąteczne, gałązki świerku czy jodły. Oczywiście jeżeli pozwalaj na to konstrukcja, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomyśleć o tym, żeby również na tych elementach znalazły się najróżniejsze lampki.

Jak bezpiecznie wieszać ozdoby świąteczne w ogrodzie

Wszelkie prace z wieszaniem ozdób świątecznych w ogrodzie powinny być przeprowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Należy również uważać na to, aby nie zniszczyć np. elewacji domu, czy też samych ozdób. O co więc zadbać przed rozpoczęciem prac?

Wieszanie na elewacji wszelkich ozdób, a w szczególności oświetlenia, będzie wymagało przygotowania odpowiednich otworów. Kto jednak nie ma zamiaru niszczyć w ten sposób elewacji, powinien zaopatrzyć się w dobrej jakości dwustronne taśmy klejące. Korzystając z elementów tarasu, takich jak choćby poręcze, słupy, warto zakupić opaski zaciskowe. W zupełności powinny wystarczyć, aby oświetlenie świąteczne, czy inne ozdoby były zamocowane stabilnie.

Wszelkie prace należy prowadzić w ciągu dnia, oczywiście ozdoby świetlne włącza się do prądu dopiero po ich zawieszeniu.

Świąteczne rośliny idealne do domu

Warto, oprócz typowych ozdób świątecznych, wykorzystać różnego rodzaju rośliny do przystrojenia domu. To z wielu względów bardzo ciekawe rozwiązanie. Przede wszystkim okres zimowy to czas, kiedy trudno cieszyć się widokiem różnorodnej roślinności, szczególnie gdy mowa o tej ogrodowej. Decydując się na wstawienie roślinności tworzącej świąteczny klimat do domu, znacząco poprawimy sobie nastrój, a wnętrza zyskają nowy blask. Jakie zatem rośliny wybrać, tak aby klimat Bożego Narodzenia był jeszcze mocniejszy?

Oczywiście najważniejsza w każde święta jest choinka. Bez niej nie da się stworzyć świątecznego klimatu. Obecnie można wybierać z przeróżnych rodzajów drzewek, które doskonale się sprawdzą w roli choinki. Popularne jodły, świerki, ale i również sosny, po przystrojeniu okażą się być przepięknymi choinkami. Które jeszcze rośliny można wykorzystać jako element przystrojenia domowych wnętrz?

Gwiazda betlejemska, która każdego roku w okresie świątecznym sprzedaje się w ogromnych ilościach. Nie może to jednak dziwić, wszak mowa o roślinie, która przepięknie się prezentuje. Jej przylistki układają się w kształt gwiazdy. W zależności od rośliny mogą one być w kolorze czerwonym, żółtym, czy kremowym. Warto tutaj nadmienić, że gwiazda betlejemska pochodzi z Ameryki Środkowej, dlatego mamy do czynienia z rośliną ciepłolubną. Dlatego, aby jak najdłużej gościła w domu, konieczne jest dostarczanie sporych ilości wody.

Azalie, zazwyczaj kojarzone z uprawami ogrodowymi. Jednak niektóre rodzaje nie są duże, przez co bez większych problemów można również uprawiać je w domach. Umiejętne uformowanie azalii pozwoli stworzyć małe drzewko. Azalie, jak wiadomo, doskonale się prezentują, dostępne są zazwyczaj w kolorach różowym i białym. To znakomity element wystroju, nie tylko na czas świąt.

Amarylis, czyli hipeastrum. Potocznie roślinę nazywa się różą Bożego Narodzenia, gdyż może kwitnąć w grudniu. Tutaj wzrok przyciągają przede wszystkim podkwiatki, które tworzą przeróżne wzorki. Zaletą rośliny jest również paleta barw, jakie może przybierać. Mowa np. o kolorystyce białej, purpurowej, zielonej czy brązowej.

Jemioła, bez której raczej trudno wyobrazić sobie domowe wnętrza w okresie świąt. Może nie należy do najpiękniejszych roślin, ale jednoznacznie kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Dbając prawidłowo o jemiołę, można mieć pewność, że szybko nie uschnie, zdobiąc wnętrza jeszcze po świętach.

Przystrojenie ogrodu w elementy świąteczne. Wstawienie do domu roślinności kojarzonej ze świętami nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy trochę kreatywności, wizyta w odpowiednich sklepach i można stworzyć wyjątkowy świąteczny nastrój.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu