Ogrody bezobsługowe.

Nie każdy, kto posiada ogród, ma ochotę spędzać w nim prawie cały czas wolny. Dlatego coraz częściej spotkać się można z określeniem „ogród bezobsługowy". Osoby, które chciałby mieć taki ogród, liczą na to, że przy minimalnych nakładach pracy i czasu, będą miały przepiękny teren zielony wokół domu.

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak ogród bezobsługowy. Nic samo się nie zrobi, a estetyczny, przepiękny ogród wymaga wykonania odpowiednich prac. Naturalnie nie oznacza to, że niechętni pracom ogrodowym, będą musieli się do nich przymuszać, lub też zaakceptować kiepsko prezentujący się ogród. Można mieć funkcjonalny i estetyczny ogród, który nie wymaga dużych nakładów pracy. Jak stworzyć takie miejsce?

Wybór działki optymalnej do potrzeb

Jeżeli nie planuje się przeznaczać zbyt dużo czasu i energii na prace w ogrodzie, to najmniejszego sensu nie ma wchodzić w posiadanie działki, w której będzie gigantyczny ogród. Mała powierzchnia, pozwalająca na aranżację w postaci montażu tarasu, zabawek dla dzieci, czy też skrawka trawy. Należy pamiętać, że decydując się na duży ogród, w którym będzie rosła tylko trawa, pracy będzie aż nadto.

Łatwe w uprawie rośliny

Stawiając na roślinność ogrodową, trzeba wybierać jedynie gatunki, które nie sprawiają trudności w uprawie, nie angażują zbyt wiele czasu. Najlepiej stawiać na te, które po zasadzeniu spokojnie będą sobie rosły przez lata. Roślinność taka nie może oczywiście wymagać regularności w dbaniu, a jej pielęgnacja zajmować powinna kilkanaście godzin w skali roku.

Jakie rośliny najlepiej się sprawdzą? Dobrym rozwiązaniem jest stawianie na krzewy i drzewa iglaste. Dzięki temu odejdzie problem z corocznym sprzątaniem liści, których przecież nie zrzucają, bo ich nie mają. Nie wymagają również nie wiadomo jak doskonałych parametrów gleby. Dodając do tego, że niektóre z nich potrafią się prezentować naprawdę okazale, mamy idealną opcję na zasadzenia w ogrodzie bezobsługowym.
Doskonale sprawdzą się również wszelkie rośliny zimozielone, które będą cieszyły oko przez cały rok. Niektóre z rodzajów takich roślin nie będą nadmiernie się rozrastały, przez co nie wchodzi w grę cykliczne ich cięcie, skracanie. Dobrze w takiej sytuacji postawić na różaneczniki, bukszpany czy ostrokrzewy.
Zdecydowanie należy odpuścić byliny, sadząc je symbolicznie.

Prawidłowy dobór roślinności i jej rozplanowanie

Trzeba pamiętać, że stawiając na ogród, w którym nie będzie zbyt wiele do roboty, koniecznie trzeba postawić na oszczędność w kwestii doboru roślin. Nie ma sensu kupować wielu rodzajów roślinności ogrodowej. Co gorsza, kupowanie konkretnych roślin, bez dokładnej wiedzy na temat uprawy i pielęgnacji, przysporzy tylko i wyłącznie kłopotów. Ostatecznie okaże się, że zamiast upiększać przestrzeń ogrodową, koncertowo ją oszpecą. Im więcej, nawet prostych w uprawie gatunków, tym więcej pracy przed właścicielem ogrodu.

Specjalne maty i agrowłókniny do walki z chwastami

Pielenie to stały element prac ogrodowych. Zdecydowanie ciężka i niezbyt ciekawa praca. Osoby szukające rozwiązań, które ograniczą do minimum walkę z chwastami, powinny przy aranżacji ogrodu postawić na agrowłókniny i specjalne maty, będące ochroną przed chwastami. Zaleca się również stosowanie estetycznego ściółkowania rabat, np. przy pomocy ozdobnej kory sosnowej lub specjalnych kamyczków.

Częste koszenie trawnika? Prawidłowy dobór trawy

Trawnik to stały element każdego ogrodu. Żeby jednak nie spędzać zbyt wiele czasu przy kosiarce, warto po prostu wybrać odpowiedni rodzaj trawy. Przede wszystkim najlepsza trawa do ogródków bezobsługowych powinna, bardzo wolno rosnąc. Do wzmocnienia trawnika wybierać trzeba nawozy, które działają długo. Żeby zaś nie zajmować się częstym podlewaniem, należy zainstalować odpowiedni system nawadniający.

Nie warto oszczędzać na narzędziach ogrodowych

Mimo iż nie planuje się spędzać wielu godzin w swoim ogrodzie, to warto zaopatrzyć się w najlepszej jakości narzędzia ogrodnicze. To podstawa, aby jakiekolwiek prace nie stawały się katorgą, a wręcz przeciwnie. Wszystko będzie wykonane szybko i w sposób komfortowy. Ważne, żeby narzędzia były w pełni funkcjonalne, nie trzeba było co chwile ich naprawiać, konserwować. Do tego istotna jest ich ergonomia, tak aby w trakcie prac nie powodowały dyskomfortu, czy nie raniła rąk. Dobrze zainwestowane pieniądze sprawią, że narzędzia będą użytkowane przez wiele lat.

Meble ogrodowe dobrej jakości

Nie można oszczędzać na meblach ogrodowych. Wybierając do ogrodu krzesła, stoły, ławki, stawiać trzeba na dobrą jakość. Wynika to z faktu, że nie tylko posłużą latami, ale i nie będą wymagały częstych napraw, zabiegów konserwujących.

Ochota na własne warzywa i zioła? Sadzenie tylko w donicach i skrzyniach
Jeżeli mimo braku chęci, czasu do prac w ogrodzie, komukolwiek marzą się własne zioła i warzywa, to nie powinien uprawiać ich bezpośrednio w ziemi, na grządkach. Idealnym rozwiązaniem jest uprawa warzyw w skrzynkach, a ziół w donicach. Łatwiej o nie dbać, nie trzeba się męczyć długotrwałym schylaniem, klęczeniem. Takie umiejscowienie warzywnika jest również znakomitą ochroną przed nieproszonymi gośćmi.

Dla kogo powyższe zadania do wykonania są ponad siły, to aby w pełni cieszyć się ogrodem bezobsługowym, powinien skorzystać z pomocy profesjonalnych ogrodników. Natomiast wyraźnie widać, że zastosowanie się do wskazanych porad, nie zabierze zbyt wiele czasu i sił. Pozwoli natomiast cieszyć się pięknym ogrodem, w którym każdy poczuje się komfortowo.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu