Ogród z profesjonalistą

Własny ogród, choćby nieduży, to musi być miejsce wyjątkowe w każdym calu. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zaprojektowany, wykonany, a opieka nad nim nie stanie się karą. Jednak przygotowanie przepięknego i funkcjonalnego ogrodu nie należy do łatwych zadań. Prawidłowe planowanie, a następnie realizacja przydomowej oazy zieleni, wymaga sporych umiejętności. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wiedzą jak się wszystkim zająć. 

Jak zatem podejść do sprawy projektowania ogrodów? Jak znaleźć odpowiednią firmę, która zaproponuje najlepsze, najbardziej efektywne rozwiązania? Jakie korzyści wynikają z nawiązania współpracy z fachowcami od ogrodnictwa?

 

Dlaczego warto zlecać projektowanie ogrodów fachowcom?

Zanim przystąpi się do poszukiwania i wybrania najlepszej firmy od takich usług jak aranżowanie, zakładanie ogrodów, warto sprawdzić, jakie korzyści z tym się wiążą. Co można zyskać, poprzez zlecenie projektowania ogrodów? 

Oszczędność czasu – każdemu brakuje czasu na wiele codziennych czynności. Wzięcie na swoje barki zaprojektowania ogrodu, a następnie wykonanie go jest niezwykle czasochłonne. Do tego jest to bardzo ciężka praca. Wybierając architektów krajobrazu, decydując się na urządzanie ogrodów ze specjalistami, zaoszczędzi się sporo czasu, który można spożytkować na wiele interesujących sposobów. 

Oszczędność pieniędzy – może się wydawać, że zlecenie zaprojektowania i wykonania ogrodu będzie kosztowne. To jednak zdecydowanie błędne przekonanie. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim płacąc zawodowcom, ma się pewność, że będą wiedzieli jak wszystko zaprojektować i zrealizować, żeby osiągnąć najlepsze efekty finalne. Samodzielna praca przy projektowaniu i zakładaniu ogrodów na pewno wygeneruje spore koszty. Brak wiedzy na ten temat, prowadzić może do zakupu złych roślin, nieumiejętnego ich rozmieszczenia i sadzenia. Trudno po tak wykonanych pracach oczekiwać, że ogród będzie przepięknie się prezentował. Powstanie miszmasz i może się okazać, że nic nie będzie do siebie pasowało, a całościowa kompozycja ogrodu okaże się przytłaczająca. 

Fachowe doradztwo – nie ulega żadnym wątpliwościom, że firmy zakładające ogrody dysponują olbrzymią wiedzą. Jej prawidłowe spożytkowanie pozwala stworzyć harmonijny, estetyczny ogród, w którym będzie można się zrelaksować. To wszystkie aspekty związane z projektowanie i zakładaniem ogrodów. Od najlepszego rozmieszczenia roślinności, architektury ogrodowej, poprzez wykorzystanie najlepiej pasujących roślin, profesjonalne zakładanie trawnika, a skończywszy na późniejszej pielęgnacji, konserwacji terenu zielonego.

 

Jak szukać, wybierać firmy od urządzania ogrodów?

Chcąc mieć pewność, że urządzenie ogrodów zostanie zlecone najlepszym fachowcom, należy dokładnie sprawdzić wiele elementów. Wynika to z prostego faktu, a mianowicie obecnie na rynku tego typu usług funkcjonuje wiele firm, co może utrudniać wytypowanie tych w pełni profesjonalnych. 

Firmy projektujące ogrody z polecenia. Nie ma nic lepszego, niż znajomi, którzy mieli już styczność z usługami projektowania ogrodów. Taka rekomendacja jest najlepszym wyznacznikiem, gdyż oprócz pełnej informacji, można naocznie obejrzeć ogród, który został zrealizowany. 

Jeżeli wśród znajomych nikt nie korzystał z usług projektowania i zakładania ogrodów, należy poszukiwać opinii klientów. Coraz więcej recenzji wykonanych prac jest w internecie. Są specjalistyczne portale ogrodnicze, fora tematyczne, a także grupy na portalach społecznościowych. 

Koniecznie należy sprawdzić portfolio fachowców projektujących ogrody. Nie tylko poprzez np. stronę internetową, ale gdy to możliwe, również osobiście. Firmy tego typu działają na rynku regionalnym, więc obejrzenie tego, jak wykonują prace, nie powinno być kłopotliwe. 

 

Projektowanie ogrodu z profesjonalistą. Jak się przygotować?

Jeżeli zostanie podjęta decyzja o wyborze konkretnej firmy do projektowania ogrodu i późniejszego jego założenia, to nie pozostaje nic innego, jak spotkać się z jej przedstawicielem. Na takim spotkaniu można nakreślić wizje wymarzonego ogrodu, jak również uzyskać wiele fachowych informacji. Co trzeba nakreślić na takim spotkaniu? Co zrobić, żeby mieć pewność, że fachowiec przygotuje projekty pokrywające się z wizjami właściciela ogrodu? 

Najważniejsza kwestia, która musi zostać poruszona na wstępie współpracy, dotyczy posiadanego budżetu. Niezależnie od powierzchni do zaprojektowania i wykonania, budżet determinuje wszelkie prace. Trzeba zatem jednoznacznie go określić, a następnie projektant powinien się w nim „zmieścić”. 

Kolejna sprawa to wybór stylu, w jakim będzie projektowany ogród przydomowy. Funkcjonują najróżniejsze style, ważne, aby udało się wspólnie wypracować konsensus. 

Aranżer przestrzeni ogrodowej koniecznie musi mieć informacje, dla kogo będzie to ogród. Czy mowa o osobach dorosłych, rodziny z dziećmi, czy też właścicieli np. psów? Bardzo istotne będzie także to, czy inwestor zakłada, że ogród będzie miejscem spotkań towarzyskich. 

Co jeszcze warto zaznaczyć podczas spotkania z projektantem ogrodów? Na pewno wszystkie informacje dotyczące wykorzystanie przestrzeni ogrodowej, jaka ma być funkcjonalność zielonej przestrzeni wokół domu. Projektujący musi również mieć na uwadze, czy właściciele będą mieli czas na jakiekolwiek prace ogrodowe, czy jednak wolą ogród, który nie wymaga zaangażowania. Ze spraw ważnych, powinno się również zaznaczyć wszystko w temacie dekoracji i dodatków. Tak aby na początkowych etapach projektowych wszystkie takie elementy były ujęte. 

Korzystając z pomocy profesjonalistów zajmujących się projektowaniem i zakładaniem ogrodów, można zyskać naprawdę wiele. Jednak konieczne jest umiejętne selekcjonowanie ofert firm o takim profilu. Rzetelna sprawdzenie wszystkich elementów związanych ze świadczeniem usług, pozwoli mieć pewność, że zostanie stworzony ogród idealny w każdym calu.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu