Ogród dla leniwych.

Przydomowy ogród to miejsce szczególne. Dobrze zaaranżowany i przygotowany, staje się prawdziwą oazą zieleni. Mnóstwo roślinności, soczyście zielona trawa i strefa relaksu. Wszystko to sprawia, że czas spędzony w ogrodzie należy do przyjemności. Jednak nie wszyscy posiadacze ogrodów mają czas na to, aby o niego starannie zadbać.

Co więc powinny zrobić osoby, które pragną mieć przepiękny ogród, ale z uwagi na brak czasu, obowiązki zawodowe, lub z powodu niechęci do „grzebania” w ziemi, nie są w stanie o niego prawidłowo zadbać? Jaka koncepcja ogrodu sprawdzi się doskonale w takiej sytuacji? Które rozwiązania będą optymalne?


Roślinność ogrodowa nie wymagająca szczególnej opieki

Decydując się na ogrodową roślinność, która nie będzie wymagała szczegółowej opieki, należy mieć na uwadze fakt, jak zlokalizowany jest ogród. Ogrody, które są nasłonecznione, wymagają inwestowania w krzewy, np. jałowce. Tego typu roślinność nie wymaga dużych nakładów pracy, a intensywnie świecące słońce, w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na ich rozwój. Warto pamiętać, że w takich warunkach doskonale dają sobie radę wszelkiego rodzaju rośliny, które wymagają przycinania jedynie dwa razy do roku. Mowa np. o lawendach lekarskich, ale sprawdzą się również liliowce, piwonie czy lilie. Pragnąc mieć większą różnorodność roślinności w ogrodzie, można również zdecydować się na goździki czy też ozdobną szałwię.
Ogrody, gdzie w ciągu dnia przeważa cień, to gwarancja, że roślinność będzie otrzymywała odpowiednie ilości wody. Gleba w takich ogrodach nie wysycha szybko, co wpływa na odpowiedni poziom jej wilgotności. Można zasadzić hortensje lub bukszpany, które nie będą wymagały większej opieki.


Chcąc mieć estetycznie przygotowaną roślinność w ogrodzie, a równocześnie nie inwestować dużych nakładów czasowych na jej doglądanie, należy stawiać na mniejsze ilości. Mało roślin nie oznacza, że ogród będzie brzydki. Ważne, aby sadzić jedynie roślinny, które znakomicie odnajdują się w naszych warunkach, zamiast poszukiwać oryginalnych i egzotycznych kwiatów czy krzewów.
Ciekawym rozwiązaniem dla osób „leniwych” są krzewy ozdobne czy byliny. Roślinność tego rodzaju nie jest absorbująca, a co istotne, po zakwitnięciu prezentuje się niezwykle okazale. Byliny to również korzystne rozwiązanie, kiedy mowa o szkodnikach. Są one niezwykle rzadko przez nie atakowane. Na pewno należy zapomnieć o wszelkiego rodzaju kwiatach jednorocznych, gdyż wymagają one zdecydowanej opieki przez prawie cały rok.


Jakie drzewa w ogrodach, gdzie nie ma czasu na pracę? Koniecznie trzeba stawiać na wszelkiego rodzaju iglaki, zamiast popularnych drzew liściastych. Iglaki nie zrzucają igieł w trakcie zimy, nie trzeba ich często doglądać, a dodatkowo niezwykle przepięknie prezentują się w okresie zimowym.

Czy sam trawnik w ogrodzie to gwarancja „nic nierobienia”?

Pokutuje przekonanie, że zamiast absorbujących roślin, wystarczy zasiać trawnik i nie będzie trzeba się przemęczać w trakcie prac ogrodowych. Jest to jednak kompletnie błędne przekonanie, gdyż posiadanie trawnika, który prezentuje się okazale, wymaga sporych zabiegów. Częste grabienie, sprzątanie, do tego dokładne nawożenie, regularne koszenie i umiejętne nawadnianie. To elementy, których nie może zabraknąć w trakcie pielęgnacji trawników. Dlatego ktoś, kto nie ma zbyt wiele czasu na prace w ogrodzie, nie będzie miał możliwości, aby prawidłowo zadbać o trawnik, przez co ulegnie on szybkiemu zniszczeniu.


Jak robić, aby się nie narobić?

Wybór odpowiedniej roślinności w ogrodzie to jedno. Zupełnie inną kwestią jest zadbanie o to, aby w trakcie jakichkolwiek prac ogrodowych zbytnio się nie zmęczyć i nie stracić całego dnia. Dlatego wszystkie elementy w ogrodzie muszą zostać prawidłowo zaplanowane. Wybór i instalacja odpowiednich systemów nawadniania, dobrej jakości kosiarka czy też umiejętne dobieranie nawozów, to klucz do przyjemnej i szybkiej pracy w ogrodzie.
Montaż automatycznego systemu nawadniania, np. zraszaczy, to komfortowe rozwiązanie, które sprawi, że oszczędzi się wiele czasu na podlewaniu ogrodu. System taki gwarantuje również dokładne podlewanie roślinności ogrodowej, czego nie można powiedzieć choćby o samodzielnym nawadnianiu ogrodu, za pomocą wiadra z wodą czy węża ogrodowego.
Koszenie trawy ma być przyjemnością i odbywać się w sposób szybki oraz dokładny. Dlatego dobrze jest posiadać dobrej jakości kosiarkę. Oczywiście kosiarki dobiera się pod względem najróżniejszych parametrów, takich jak choćby wielkość ogrodu, powierzchnia trawnika.
Ciekawym pomysłem jest inwestowanie w nawozy długo działające. Dzięki nim nie trzeba często nawozić ogrodu, wystarczy zastosowanie się do poleceń producenta takich nawozów. Mimo rzadkiego nawożenia rośliny uzyskają odpowiednie ilości składników, niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Architektura ogrodowa, elementy infrastruktury – tylko najlepsza jakość

Wybierając elementy architektury ogrodowej, aranżując poszczególne elementy, warto inwestować w dobrej jakości materiały. Przygotowane z najlepszych, trwałych surowców, posłużą latami, nie będą wymagały częstych napraw i konserwacji. Warto pomyśleć o materiałach opartych na drewnie, kamieniu czy klinkierze.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu