Ogród bez pomyłek

Przepiękny ogród to miejsce, w którym można spędzić wiele przyjemnych chwil. Wymaga on jednak umiejętnego dbania o każdy jego element. Właściciele ogrodów jednak nie zawsze mają odpowiednią wiedzę ogrodniczą, która pozwala prawidłowo zadbać o rośliny czy też elementy małej architektury.

Warto więc wiedzieć jakich błędów nie popełniać w trakcie prac ogrodowych. Mieć pojęcie o tym, które pomyłki mogą doprowadzić do sytuacji, że ogród nie będzie prezentował się estetycznie.

 

Kiepski wybór roślin

Wiele osób nieumiejętnie dobiera rośliny do ogrodu. Oczywiście, każdy pragnie posiadać przepiękny kwiatostan, bujne i kolorowe krzewy, jednak nie wszystkie rośliny zaadaptują się w naszych warunkach klimatycznych. Wystarczy wybrać i posadzić rośliny w miejscach nasłonecznionych lub też narażonych na silne i częste podmuchy wiatru, a ich los będzie przesądzony. Równocześnie stawiając na rośliny ciepłolubne, pod żadnym pozorem nie można ich chronić przed promieniami słońca i sadzić np. w cieniu drzewa czy budynku.

Innego rodzaju błędem przy doborze roślin, jest niewiedza odnośnie symbiozy, w której powinny rosnąć. Każdy kwiat, każdy krzew, drzewko, musi być dobrane i posadzone w towarzystwie roślin, z którymi stworzy swoisty ekosystem.

Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Nadal panuje przekonanie, żeby warto sadzić jak najwięcej różnorodnych roślin. Jednak nasadzenie zbyt wielu kwiatów, krzewów, szczególnie w mniejszych ogrodach, da efekt odwrotny od zamierzonego. Miało być pięknie, a powstanie miszmasz, który nie tylko nie będzie efektownie się prezentował, ale równocześnie stworzy wrażenie przytłoczenia. Dodatkowo nadmiar różnorodnych roślin nakłada na właściciela ogrodu inwestowanie w większe ilości środków pielęgnacyjnych, nawozów. Preparaty należy indywidualnie dopasować do każdej rośliny. To również zagwarantowanie sobie dłuższego przebywania w ogrodzie podczas prac pielęgnacyjnych.

 

Nawet najlepszy ogród mogą zaatakować szkodniki i choroby

Jakiekolwiek lekceważenie kiepskiego stanu roślin, to szybka droga do ich zniszczenia. Wiele osób działa dopiero w sytuacji, gdy rozwój chorób, atak szkodników jest w zaawansowanym stadium. Profesjonalne podejście do własnego ogrodu wymaga regularnego sprawdzania, czy z roślinami jest wszystko w porządku. Gdy zostaną zauważone jakiekolwiek początkowe objawy chorób lub atak szkodników, trzeba natychmiastowo działać.

 

Nieumiejętne koszenie trawy

Wydawać się może, że koszenie trawy jest banalnie proste. To jednak złudne przekonanie, bo jak się okazuje, nieumiejętne koszenie trawy może ją zniszczyć. Na pewno należy ją regularnie kosić. Przyjmuje się, że około 10 cm to wysokość, która jest sygnałem, że czas zabrać się za koszenie. Równocześnie nie powinno się kosić trawy zbyt krótko. Minimum, o jakim mowa powinno wynosić 30 mm, jednak przyjmuje się, że pozostawienie trawy w przedziale 4 – 8 cm jest optymalne. Nie powinno się również kosić trawy w sytuacji, kiedy jest ona wilgotna, mokra, gdyż cięcia nie będą idealne.

 

Złe nawożenie

Nawożenie, choćby za pomocą naturalnego kompostu, jest wskazane w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie. Jednak do nawożenia konkretnych roślin, należy wybrać idealną porę. Działania hurtowe, polegające na nawożeniu całej roślinności w ogrodzie w jednym terminie może nie wyjść im na zdrowie. Zdarzają się również osoby, które pomijają nawożenie, uważając, że roślinność nie potrzebuje dodatków. To jednak błędne myślenie, gdyż brak nawozu spowoduje, że rośliny nie będą kwitnąć prawidłowo. Nie osiągną swoich standardowych rozmiarów.

Prawidłowo nawozimy roślinność ogrodową, zgodnie z tym jakie posiadamy rośliny. Warto jednak pamiętać, że najlepiej nawozić w sytuacji, kiedy nie pada deszcz, nie wieje wiatr, a słońce schowało się za chmurami.

 

Zbyt rzadkie lub nadmierne podlewanie

Wśród wielu błędów związanych z dbaniem o ogród, należy również wymienić nieumiejętne podlewanie. W przypadku roślin ogrodowych trzeba pamiętać, że lepiej podlewać mniej niż więcej. Nadmiar wody będzie szkodził, da efekty zupełnie odwrotne od zamierzonych. Błędem jest także niedostateczne podlewanie roślinności przed zimą. Okres jesienny wymusza na właścicielach ogrodów, aby podlewali w takich ilościach, by rośliny były w stanie zgromadzić sobie odpowiednie ilości zapasów wody na czas mrozów.

 

Kiepska aranżacja przestrzeni ogrodowej

Aranżacja ogrodu nie jest łatwą sprawą. Jednak pewnych zasad należy przestrzegać. Mianowicie najbardziej istotne jest to, aby dostosować się do przestrzeni ogrodowej, a nie odwrotnie. Nadmiar najróżniejszych elementów, nie tylko roślinności, w ogrodzie spowoduje, że miejsce to nie będzie w żaden sposób pozwalało się zrelaksować. Zbyt duża ilość najróżniejszych detali spowoduje, że będziemy mieli do czynienia z chaosem przestrzennym.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu