Nowoczesny ogród. Na co postawić?

Każdy, kto zdecydował, że jego ogród ma być nowoczesny, powinien wiedzieć o kilku ważnych zasadach, związanych z jego zakładaniem. Taki ogród powinien korespondować z nowoczesną architekturą domu, czyli wymaga się oszczędnej oraz uporządkowanej formy. To właśnie cechy charakterystyczne dla stylu nowoczesnego. Jak więc przygotować architekturę ogrodową? Jak dobierać roślinność do ogrodu tego typu?

Architektura ogrodowa w stylu nowoczesnym

Decydując się na nowoczesny ogród, trzeba mieć na uwadze, że jakiekolwiek meble, elementy ogrodowej architektury będą musiały nawiązywać do stylu nowoczesnego. Równocześnie powinny być one idealnie dopasowane do budynku, domu przy ogrodzie. Nie wolno tutaj zapominać o wygodzie użytkowników, czyli oprócz kwestii estetycznych ważne są również kwestie komfortu użytkowego mebli ogrodowych i nie tylko.

Wszelkiego typu elementy architektury muszą być geometrycznie dopasowane do siebie. Mowa tutaj o kształtach typu kwadrat, prostokąt, trójkąt czy koło. Planując różnego rodzaju meble, wyposażenie ogrodowe w stylu nowoczesnym, należy skupić się na konkretnym kształcie, a nie próbować zastosować całą paletę figur geometrycznych. Ogrody nowoczesne oczekują porządku i minimalizmu, dlatego zbyt rozwlekłe podejście do tego temu spowoduje niechciany miszmasz.

Bardzo istotnym jest, aby pamiętać, że nie każdy materiał oraz kolorystyka będzie pasować do nowoczesnego ogrodu. Urządzając przestrzeń w takim stylu, najlepiej sprawdzają się elementy wykonane ze stali, metalu, szkła lub drewna. Niech nikogo nie zdziwi również wybór elementów architektury ogrodowej z betonu architektonicznego. To, co raz popularniejszy materiał, z którego przygotowywane są choćby ławki ogrodowe.

Jakiekolwiek ozdoby, wykorzystywanie przedmiotów, mebli, w innym stylu niż nowoczesny, zniszczą ogólną koncepcję harmonijnego ogrodu.

 

Prostota stosowanych form w ogrodach nowoczesnych

Przystępując do przygotowania ogrodu w stylu nowoczesnym, stawia się przede wszystkim na uzyskanie harmonijnego i uporządkowanego efektu, który idealnie będzie komponował się z posiadanym domem. Skoro ma być forma porządku, to każdy detal, każdy element ogrodu powinien być zadbany. Krzaki oraz żywopłoty równo przystrzyżone, posiadające odpowiednie formy, dopasowane do pozostałych elementów ogrodowych. Do tego nieskomplikowane wytyczenie ścieżek ogrodowych, bez zbędnych dodatków. Wyraźne ustanowienie stref relaksu, stref dla roślinności ogrodowej. Nowoczesny ogród wymaga, aby wszystko miało dokładnie określone swoje miejsce.

 

Jak prawidłowo dobrać rośliny do ogrodu w stylu nowoczesnym

Skoro zasady związane ze stylem nowoczesnym są już doskonale znane. Skoro wiadomo, że mowa tutaj o prostych rozwiązań i porządku, to zdecydowanie odradza się dobór różnorodnych roślin, które zakwitną całą paletą barw. Nic takiego nie może mieć miejsca. Ogród nowoczesny powinien być wyposażony w kilka wyróżniających się roślin, które kolorystycznie są do siebie zbliżone. Nie jest przecież niczym dziwnym, że wiele nowoczesnych ogrodów tonie w zieleni i trudno w nich znaleźć inne kolory.

Osoby posiadające nowoczesne ogrody, cenią sobie w nich to, że nie muszą spędzać wiele czasu na zabiegach pielęgnacyjne. Ogród nowoczesny ma gwarantować zasłużony wypoczynek, dlatego stawia się na rośliny nieabsorbujące uwagi właściciela, niezmuszające go do codziennego doglądania i pracy w ogrodzie. Dobrze jest sięgać po rośliny, które nie tylko nie wymagają dużych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również doskonale radzą sobie przez cały rok.

Z kwiatów i krzewów, warto postawić choćby na różaneczniki, które nie wymagają dużych nakładów pracy, a kiedy zakwitną, dają znakomity efekt wizualny. Dobrym pomysłem jest również zasadzenie krzewów iglastych takich jak tuje. Ich prosta, ale niezwykle estetyczna forma znakomicie się sprawdza, nie tylko w ogrodach w stylu nowoczesnym.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu