Nawadnianie ogrodu

Woda stale drożeje, co na pewno staje się kłopotliwe choćby dla osób, które posiadają ogródki. Niezależnie od wielkości terenów zielonych, stałe i regularne ich nawadnianie może w ostatecznym rozrachunku kosztować krocie. Po co zatem wydawać pieniądze poprzez nieekonomiczne podlewanie? Nawet gdy kogoś stać na podlewanie ogromnych terenów zielonych, warto pamiętać także o aspektach ekologicznych. Przecież marnotrawienie wody nie należy do zbyt mądrych działań. Czas więc na oszczędzanie wody, ale w taki sposób, aby ogród w żadnym aspekcie nie ucierpiał. 

Jak więc skutecznie podlewać ogród? Jak sprawić, że rachunki za wodę spadną, a tereny zielone będą rozwijały się nadal w sposób prawidłowy? Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na dostarczanie wody do własnego ogrodu. 

 

Woda z opadów, czyli umiejętne gromadzenie deszczówki

Nie ma prostszej metody na to, aby ograniczyć wydatki na wodę, jak wykorzystanie tego co daje deszcz. Woda deszczowa to nie tylko możliwość darmowego podlania ogrodu. Jest ona znacznie inna, niż ta, którą pobieramy z kranu. Trudno znaleźć w niej choćby chlor czy fluor, a takie składniki na pewno będą w wodzie kranowej. Wynika to z faktu, że to, co płynie w wodociągach, musi być np. czyszczone w sposób chemiczny. 

Jak jednak w sposób skuteczny gromadzić deszczówkę? Jest wiele możliwości. Przykładowo wystarczy pod rynnę podstawić odpowiedniej wielkości beczkę, pojemnik, który będzie gromadził wodę. Obecnie coraz więcej pojemników na wodę jest nie tylko o odpowiednio dużym litrażu, ale i ma ciekawy design, który można dopasować do aranżacji ogrodowej. Co ważniejsze, można znaleźć w Polsce gminy, które promują zbieranie deszczówki. Postawienie odpowiedniego zbiornika na wodę deszczową może sprawić, że np. zostaną obniżone koszta wywozu śmieci, czy też płatności za wodę. 

Innego rodzaju rozwiązaniem na gromadzenie tzw. deszczówki jest postawienie na zbiorniki podziemne. Rozwiązanie to pozwala na gromadzenie znacznych ilości wody. Co ważniejsze dla estetów, zbiorniki podziemne nie są widoczne, więc nie będą zabierać miejsca w ogrodzie.  

Idealne godziny na podlewanie ogrodu

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że tylko efektywne podlewanie roślinności ogrodowej sprawi, że będzie prawidłowo się rozwijała. Złe podlewanie, robienie tego w nieodpowiednich godzinach sprawia, że rośliny nie dostaną tego czego potrzebują. Będzie to standardowe marnotrawienie wody. Kiedy więc najlepiej podlewać ogród? Wczesne godziny poranne lub też późny wieczór. Temperatura nie jest zbyt wysoka, słońce nie operuje zbyt mocno, nie pojawi się problem z np. poparzeniem roślin czy też szybkim parowaniem wody.  

Podlewanie to nie jest prosta sprawa

Wydawać się może, że podlewanie nie należy do zadań skomplikowanych. Wystarczy odkręcić wodę i skierować jej strumień w odpowiednim kierunku, na konkretne rośliny. Nic bardziej trudnego. Żeby w znaczący sposób ograniczyć koszty związane ze zużyciem wody w ogrodzie, warto wiedzieć, że podlewanie na tzw. oko nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Co wpływa na to, jakie ilości wody należy zużyć do nawadniania? Zasadniczo konkretne gatunki roślin, które rosną w ogrodzie. Jedne potrzebują więcej, inne mniej wody. Istotne jest również to, jakiego rodzaju glebę ma ogród. Wszystko to wymaga od właścicieli ogrodu, bardzo dokładnego zbadania i na tej podstawie dostosować ilość wody niezbędnej do podlewania. 

Odpowiedni system podlewania, czyli skuteczne zraszacze

Warto inwestować, oczywiście gdy ma to sens, w odpowiedniego rodzaju systemy nawadniania. Małe ogródki mogą się bez nich obejść, jednak te większe, kiedy mamy do czynienia ze sporymi połaciami ziemi będą potrzebowały odpowiedniego systemu nawadniania. Pozwoli to oszczędzić czas i oczywiście pieniądze. Jakiego rodzaju jednak system najlepiej montować w ogrodzie? Gdy tylko pozwala na to sytuacja, należy postawić na systemy specjalnych rur, węży zakopanych w glebie. Za pomocą np. kroplowników będą w sposób efektywny dostarczały roślinności wody. 

Jak najlepiej rozmieszczać zraszacze ogrodowe? Nie można dopuścić do sytuacji gdy zasięg zraszaczy będzie na siebie nachodził. Dodatkowo należy inwestować w czujniki wilgotności gleby. Dzięki temu zraszacze będą wiedziały kiedy gleba potrzebuje wody, a kiedy mają być wyłączone. 


Rośliny niewymagające dużych ilości wody

Kto naprawdę przejmuje się ekologią, komu szkoda dużych ilości wody na regularne podlewanie ogrodu, niech na wstępie przygotuje ogród z konkretnymi roślinami. Podstawowa zasada mówi o tym, aby wybierać rośliny, które znakomicie odnajdują się w naszych warunkach klimatycznych. Komu jednak będzie mało, może wybrać do ogrodu rośliny, które najlepiej odnajdują się w suchych warunkach. 

Co w sytuacji, kiedy ogródek zdominują rośliny wymagające? Co kiedy ktoś postawi np. na rododendrony czy azalie? Nie ma wyjścia, tego typu rośliny najlepiej sadzić w jednym miejscu, grupować obok siebie. Dzięki temu można zaoszczędzić trochę na podlewaniu. 

Woda ze studni kiedy to tylko możliwe

Gdy pojawiają się możliwości związane z wykopaniem studni głębinowej, warto z tego skorzystać. Taka woda pozwala na ogromne oszczędności finansowe. Należy jednak uważać na przepisy prawa. Jakiekolwiek prace związane z wykopaniem studni muszą być zatwierdzone przez urząd zajmujący się prawem wodnym. 

Dodatki dla roślinności ogrodowej, które zmniejszą zapotrzebowanie na wodę

Oszczędności związane z użytkowaniem wody do podlewania odnoszą się także do zakupu odpowiedniego rodzaju materiałów, które wspomagają rośliny. Zwykła kora ogrodowa, którą okryta zostanie gleba wokół roślinności, sprawia, że woda będzie wolniej parowała, co pozwoli roślinom dłużej korzystać z jej zasobów. Specjaliści polecają także wykorzystanie hydrożelu, który ma zastosowanie np. w skrzynkach i donicach z roślinami. Taki hydrożel pozwoli znacząco ograniczyć zużycie wody.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu