Praca w ogrodzie to przyjemność, która pozwala się odstresować, a widok przepięknej roślinności staje się powodem do dumy. Jednak zdarza się tak, że pewne obowiązki związane z pielęgnacją ogrodów, mogą wydawać się zbyt trudne do prawidłowego zrealizowania. Wynika to z wielu sytuacji, aczkolwiek najczęściej problemem okazuje się posiadanie nieodpowiednich narzędzi lub ich całkowity brak. Dlatego warto wiedzieć, jakie narzędzia ogrodnicze warto posiadać w swojej kolekcji.
Wybór i zakup narzędzi ogrodniczych to dość poważna sprawa, szczególnie kiedy oczekuje się, że będą one znacznie ułatwiały codzienne prace pielęgnacyjne. Warto zatem przekonać się o tym, w jaki sposób dzielą się narzędzia? Jak prawidłowo dokonać wyboru, pod własne, indywidualne potrzeby? Trzeba także znaleźć odpowiedzi na pytania, związane z ich prawidłową konserwacją i zabezpieczeniem.
Które narzędzia ogrodnicze będą potrzebne?
Nie należy od razu kupować wszystkich narzędzi, o których można wyczytać na przeróżnych stronach internetowych. Tyczy się to w szczególności osób początkujących, które dopiero rozpoczynają przygodę z ogrodnictwem. Takie przypadki wymagają, aby narzędzia kupować na przestrzeni czasu, zgodnie z zapotrzebowaniem. Ich gromadzenie na samym wstępie jest błędne, bo generuje ogromne koszty. Dodatkowo może się zdarzyć tak, że niektóre z nich nie zostaną użyte, będą zbierały tylko kurz.
Kupując narzędzia ogrodnicze, bierze się pod uwagę choćby to, jakiego rodzaju roślinność znajduje się w ogrodzie. Pozwala to jasno określić, które będą wymagane do prawidłowej pielęgnacji. Istotą wyboru odpowiednich kosiarek, łopat, sekatorów jest również wielkość ogrodu. Duże tereny zielone wymagają zupełnie innych rozwiązań, niż te małe, niewymagające wielkich nakładów pracy. Kolejnym elementem w układance jest fakt związany z wiedzą i chęciami do pracy w ogrodzie. Drobne prace, brak różnorodności roślinnej nie zmuszają do wykupienia całego asortymentu z działu narzędziowego.
Podsumowując, przy małych ogrodach sprawdzają się najlepiej narzędzia ręczne. Te o średniej wielkości będą potrzebowały zarówno ręcznych, jak i elektrycznych narzędzi. Największe wydatki i różnorodność zakupowa czeka osoby, które mają duże ogrody.
Narzędzia ogrodowe. Ich podział oraz jakie funkcje spełniają.
Powyżej wspomniano o narzędziach ręcznych oraz elektrycznych. Jak zatem prawidłowo podzielić, zakwalifikować do konkretnej grupy?
Narzędzia ręczne, obowiązkowe na wyposażeniu każdego ogrodu. Za ich pomocą można w sposób komfortowy i dokładny przeprowadzić podstawowe prace ogrodowe. Co dokładnie będzie potrzebne?
Łopata, szpadel – narzędzia niezbędne do prac związanych z przekopywaniem ogrodu, przygotowaniem miejsc pod sadzenie. Jak dobierać takie narzędzia? Przede wszystkim powinny być dobrej jakości, tak aby służyły przez wiele sezonów w ogrodzie.
Grabie – pomocne przy walce z liśćmi, które szczególnie jesienią opadają w ogromnych ilościach. Jak wiadomo, liście nie powinny zalegać na glebie, trawie. Do ich sprzątania idealnie nadają się grabie, które powinny mieć jednak odpowiednie wykończenie. Mowa o cienkich i miękkich zębach. Grabie wykorzystywane do prac w ziemi, wyposażone powinny być w grube, masywniejsze zęby.
Motyka – to narzędzie niezbędne przy pracach ogrodowych w okolicy roślin, szczególnie tam, gdzie nie można nic przekopać łopatą. Dodatkowo motyka jest pomocna w pracach w warzywniku, tam, gdzie trzeba nie tylko delikatnie przekopać ziemię, ale również podczas wydobywania niektórych warzyw.
Siekiera – narzędzie obowiązkowe przy pracach związanych z wycinką. To również narzędzie, które będzie pomocne przy rąbaniu drewna. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że siekiera do rąbania drewna różni się konstrukcyjnie od tej, do wycinki gałęzi.
Sekator – coś, co pozwoli dbać o stan żywopłotów. Dobrze dobrane sekatory pozwalają również na skracanie gałęzi w drzewach i krzewach. Istotne jest, aby dobierać je do wielkości roślinności. Małe krzewy, drzewka wymagać będą sekatorów mniejszych, podobnych do nożyczek. Przy większej roślinności trzeba zaopatrzyć się w inne narzędzia.
Taczka – po pierwsze należy mieć na uwadze, że sprawdza się przy większych ogrodach, gdzie jest znacznie więcej pracy. Mały ogródek nie będzie wymagał posiadania taczki, szczególnie gdy pojawi się problem z jej przechowywaniem. Taczka jest dedykowana do przewożenia ziemi ogrodowej, elementów ozdobnych o większych rozmiarach, zbierania śmieci podczas porządkowania.
Szpatułki oraz sadzarki do szadzenia – niezwykle istotne urządzenie, które pozwoli jak najlepiej przygotować i zasadzić rośliny. Dzięki temu można mieć pewność, że będą one rozwijały się w sposób prawidłowy.
Nożyce do trawy – to narzędzie, które jest potrzebne podczas prac związanych z dbaniem o brzegi trawnika. Kosiarka niestety nie gwarantuje dokładnego skoszenia tej części. Tylko i wyłącznie prawidłowo dobrane nożyce do trawy, pozwolą prawidłowo pielęgnować brzegi trawy. Ważne, aby miały solidne rączki oraz były wygodne.
Narzędzia elektryczne, które będą niezbędne do prac ogrodowych. Mogą zastąpić narzędzia ręczne lub być użyte tam, gdzie inne urządzenia nie dadzą rady. Wybór pomiędzy narzędziami ręcznymi a elektrycznymi jest sprawą indywidualną, zależną choćby od wielkości ogrodu, czy rodzaju prac do wykonania.
Kosiarki elektryczne – nawet przy niewielkiej trawie, dobrze jest posiadać odpowiednią kosiarkę elektryczną. Pozwala to nie tylko na łatwą pracę przy koszeniu, ale również gwarantuje dokładne (według własnych ustawień), skrócenie trawnika.
Elektryczne nożyce – doskonałe narzędzie, pozwalające w sposób szybki i dokładny dbać o żywopłoty, czy pielęgnować krzewy, drzewa. Co istotne, jeżeli ktoś planuje formować kształty w żywopłocie, powinien pomyśleć o opcji elektrycznych nożyc. Te ręczne nie będą zbyt komfortowe w tego typu pracach.
Podkaszarka – dodatek do kosiarki. Dlaczego właśnie tak? Mianowicie, trzeba mieć na uwadze, że kosiarka nie wszędzie się sprawdzi. Trawa rosnąca na zboczach czy skarpach, to zadanie dla podkaszarki. Jest skuteczna i komfortowa w użyciu.
Narzędzia spalinowe, czyli przede wszystkim kosiarki. Duże powierzchnie trawników wymagają tego, by korzystać z najlepszych urządzeń, takich właśnie jak kosiarki spalinowe. Większa moc silników niż przy kosiarkach elektrycznych, to gwarancja lepszego, szybszego koszenia. Trzeba również pamiętać, że takie kosiarki mają lepsze parametry przy polu koszenia. Zatem metr kwadratowy skoszą lepiej i szybciej niż kosiarka elektryczna. Dodatkowo warto pamiętać, że mają one liczne funkcje dodatkowe, jak np. rozdrabnianie resztek.
Dmuchawa – doskonałe rozwiązanie w sytuacji szybkiego czyszczenia z liści trawnika i pozostałych części ogrodu. Oczywiście jest to opcja polecana wszystkim tym, którzy mają dużą powierzchnię, a także wiele drzew, krzewów, gubiących liście.
Co do podlewania ogrodu?
Trzeba wiedzieć jak najefektywniej dobierać narzędzia, urządzenia, zapewniające skuteczne podlewanie roślinności ogrodowej. Duże ogrody, gdzie znajduje się wiele nasadzeń, to wybór odpowiedniego systemu nawadniania. Dzięki temu następuje automatyzacja pracy, a roślinny otrzymują wodę w odpowiednich dla nich dawkach. Jeżeli jednak ogród nie jest zbyt duży, należy koniecznie zainwestować w odpowiedniej jakości węże ogrodowe oraz konewki. Wąż musi mieć odpowiednią długość, tak aby za jego pomocą, bez problemów można było nawodnić cały ogród. Dodatkowo warto pomyśleć o wielofunkcyjnych końcówkach do węży ogrodowych. Za ich pomocą można regulować siłę, ciśnienie wylatującej wody. Konewki zaś będą konieczne przy podlewaniu niektórych roślin. Szczególnie tam, gdzie jest trudny dostęp dla węża ogrodowego, lub potrzebna jest mała moc do prawidłowego nawodnienia.
Jak dbać o narzędzia ogrodnicze?
Narzędzia wykorzystywane w ogrodzie, powinny służyć latami. Dlatego w pierwszej kolejności kupuje się tylko te dobrej jakości, sprawdzone wcześniej przez rzesze ogrodników. Jednak mimo tego, nawet najlepszej klasy narzędzia do ogrodu, mogą szybko ulec zniszczeniu. Warto więc poznać kilka najważniejszych zasad dotyczących ich konserwacji.
Po każdej nawet najmniejszej pracy w ogrodzie, narzędzia powinny zostać dokładnie wyczyszczone. Nie można również zostawiać ich pod gołym, niebem, bo działanie słońca, deszczu, przyspiesza ich niszczenie. Co zrobić z narzędziami ogrodniczymi po zakończeniu sezonu? To czas na bardzo dokładne ich czyszczenie i przeprowadzenie przeglądu. Muszą być lśniące, nie mogą pozostać na nich nawet najmniejsze resztki ogrodowe. Wszystkie narzędzia trzeba dokładnie wysuszyć, a ruchome części zabezpieczyć olejem. Widoczne ślady korozji usuwa się, po czym smaruje odpowiednim preparatem.
Gdzie schować narzędzia ogrodnicze na zimę? Powinny być to miejsca suche, najlepiej pomieszczenia w domu. Jeżeli nie dysponuje się odpowiednią przestrzenią w domu, warto zainwestować w domek na narzędzia, który przy okazji stanie się elementem dekoracyjnym ogrodu.