Minimalizm w ogrodzie

Jedną z ciekawszych form aranżacji w ogrodzie, jest oparcie się o minimalizm. Owszem, minimalistyczne ogrody nie są jeszcze tak popularne w naszym kraju, jak choćby na zachodzie, to warto bliżej im się przyjrzeć. Na pewno należy na wstępie podkreślić, że minimalizm w ogrodzie może być ciekawy, stworzyć naprawdę przepiękną zieloną przestrzeń. Warto zatem poznać najważniejsze zasady związane z projektowaniem, a także praktycznym wykonaniem ogrodu minimalistycznego.

Na pewno wielu osobom może się wydawać, że stosowanie w ogrodach minimalistycznych form, odznaczać się będzie prostotą, stosowaniem małej ilości roślinności, wyposażenia. Tak w zasadzie jest, jednak nie jest to żaden zarzut, a wręcz przeciwnie. Problemem staje się złe zaaranżowanie przestrzeni ogrodowej, przygotowanie wszystkiego bez ładu i składu, byle było mało. Ogród minimalistyczny wymaga zaś profesjonalnego działania na każdym etapie pracy. Znajomość roślinności, która się w takim miejscu sprawi. Maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni ogrodowej, a także zapewnienie funkcjonalizmu, tak by stworzyć miejsce, niewymagające dużych nakładów.

 

Kto powinien pomyśleć o minimalistycznym ogrodzie?

Minimalizm w ogrodzie to na pewno doskonałe rozwiązanie dla wielu osób. Są grupy, które po prostu nie mogą sobie pozwolić na innego rodzaju aranżacje przestrzeni w przydomowych ogrodach. O kim mowa?

Jeżeli ktoś stawia tylko i wyłącznie na prostotę w każdym aspekcie, nie będzie dążył do kolorowych, pełnych różnorodnej roślinności ogrodów. Dla niego minimalna ilość form w przestrzeni przydomowej jest najlepszym rozwiązaniem. Ogród tutaj będzie piękny, ale przede wszystkim spokojny.

Kto nie przepada za pracami w ogrodzie. Kto nie ma czasu na to, aby wieczorami, czy w weekendy zajmować się pieleniem, przycinaniem, sadzeniem, podlewaniem, powinien zdecydować się na minimalizm w ogrodzie. Ogród niewymagający dużego zainteresowania i tak będzie cieszył, dawał możliwość odpoczynku, rozrywki.

Osoby, których domy są dość oryginalne, w formie nowoczesnej architektury, często muszą właśnie postawić na podobny ogród. Oczywiście nie można mylić minimalizmu z nowoczesnością, ale dobry projekt i realizacja ogrodu minimalistycznego idealnie dopasuje się do tego typu architektury budynków.

Mała przestrzeń ogrodowa. Ogródki przynależące do domów typu bliźniaki, szeregowców. To właśnie tutaj opłaca się postawić na ogród pod znakiem minimalizmu.

Cechy prawdziwego ogrodu minimalistycznego

Każdy ogród spod znaku minimalizmu musi być zrealizowany pod względem pewnych zasad. Ich stosowanie pozwala jak najwięcej „wyciągnąć" z takiego ogrodu. O czym dokładnie trzeba pamiętać?

Oszczędność w każdym miejscu ogrodu. Trudno oczekiwać, aby ogród, w którym to postawiono na minimalizm, był bogaty w roślinność, gościły w nim przeróżne krzewy, drzewa, rabaty, a z boku jeszcze postawiono ogromny warzywnik. Tutaj potrzeba pojedynczych form roślinnych, stosowanie roślin, które nie są zbyt duże. Roślinność w takim ogrodzie nie jest na pierwszym planie. Przyjmuje się od zawsze, że w ogrodach minimalistycznych roślinność służy jako tło. Naturalnie ma być przygotowana w sposób estetyczny, jednak nienachalny.

Pielęgnacja ogrodu ograniczona do minimum. To niejako jeden z elementów podchodzący pod oszczędność. Jednak mowa o oszczędności czasu. Minimalizm w ogrodzie poprzez sadzenie niewielu roślin, pojedynczych gatunków powoduje, że pielęgnacja jest niezauważalna. Kto nie ma czasu na prace ogrodowe, lub po prostu nie jest to jego wymarzone zajęcie, będzie zadowolony z takiego obrotu sprawy.

Umiejętność harmonijnego łączenia ogrodu z architekturą domu. To bardzo istotny element ogrodów minimalistycznych. Ogród jest tutaj dopełnieniem domu, nigdy nie stanowi pierwszego planu. Ma być przepięknym tłem, znakomicie komponować się z architekturą budynku. Ogrody minimalistyczne, które konkurują z bryłą budynku, nie są po prostu nimi.

Umiejętne ograniczanie kolorystyki. Minimalizm w ogrodzie przyjmuje, że nie może być pstrokato. Nie ma miejsca na ogromną paletę barw, jest ona skutecznie ograniczana. Oczywiście trzeba pamiętać, że mało nie oznacza kiepsko. Dobry wybór roślinności do takich ogrodów, przy minimalnej ilości barw, mimo wszystko zapewni znakomitą estetykę.

Jakie rośliny zasadzić w ogrodzie minimalistycznym?

Szukając roślinności ogrodu, w którym ma rządzić minimalizm, na pewno nie ma mowy o przypadku. Powinny być one dobrej jakości, gwarantować odpowiednie wizualne walory. Można pomyśleć choćby o roślinności zimozielonych, co pozwoli stworzyć zwarte kompozycje. Fachowcy z branży najchętniej polecają choćby takie rośliny jak bukszpan, magnolię czy juki. Przy projektowaniu i obsadzaniu roślinami ogrodu minimalistycznego, konieczne jest tworzenie prostych, geometrycznych form. Tak właśnie tworzy się najlepszy klimat, gwarantuje odpowiednio pozytywne doznania estetyczne.
Oczywiście w ogrodzie minimalistycznym nie może zabraknąć perfekcyjnie przygotowanego trawnika. Może to być ogród tradycyjny, jak i również wybierać trawy typowo dekoracyjne.

W co wyposażyć ogród minimalistyczny?

Mimo iż mowa o minimalizmie, to jest w czym wybierać w temacie wyposażenia. Z czego przygotować można nawierzchnie? Zazwyczaj sprawdza się naturalny kamień, jak również kostka betonowa lub brukowa. Oczywiście nawierzchnia musi być dopasowana kolorystycznie do budynku. Druga istotna kwestia, to projektowanie w układach geometrycznych. Zatem kwadraty lub okręgi, jak co komu pasuje. Trzymać się trzeba jednej kompozycji w całym ogrodzie. Podobnie ma się rzecz z budową ogrodzenia działki. Zaleca się formy takie jak kamień naturalny czy cegłę.

Jakie meble i ozdoby wstawić do minimalistycznego ogrodu? Pierwsza zasada mówi o stonowaniu. Dlatego zaleca się wybierać meble ogrodowe o jednej kolorystyce, naturalnie pasujące stylem do ogrodu, jak i budynku. Skoro ogrody minimalistyczne nie mogą być wymagające pod względem pielęgnacji, konieczne jest stosowanie automatycznych systemów nawadniania. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w takim ogrodzie ustawić altanę czy też przygotować miejsce do grillowania. Najważniejsze, aby w żaden sposób „nie zagracić" przestrzeni ogrodowej zbędnymi ozdobami, małą architekturą czy meblami. Stonowanie, dobry smak, harmonijny układ przestrzenny. To wszystko trzeba zachować.

Ogród to miejsce, w którym chce się wypoczywać. Kiedy projekt i realizacja ogrodu minimalistycznego zostanie przeprowadzona profesjonalnie, to ma się pewność, że każdy w nim pobyt będzie relaksacyjny. Co ważniejsze, taki ogród nie będzie wymagał znaczących nakładów pracy. Dlatego mając mało czasu na pielęgnację ogrodu, nie chcąc po prostu w nim pracować, trzeba postawić na pełen minimalizm.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu