Mały ogród w wielkim mieście.

Ogród w mieście, ogród na terenie podmiejskim, na osiedlu domków np. bliźniaczych, szeregowych jest wyzwaniem. Zazwyczaj mowa o terenach, które nie zwalają z kolan gdy chodzi o powierzchnie. Dodatkowo zdarza się także, że takie ogródki mają dość nieregularne kształty. Wszystko to powoduje, że projektowanie i realizacja ogrodów w takich miejscach okazuje się być nie lada wyzwaniem.

Jak zatem podejść do tematu projektowania ogrodów, które nie będą zajmowały zbyt dużo miejsca? Czy mając niewielką powierzchnię, zróżnicowany teren, można mieć pewność, że uda się stworzyć ogród, w którym nic nie będzie przytłaczało? Czy takie miejsca mają rację bytu, pozwalając właścicielowi spędzać czas w komfortowy sposób, pośród roślinności?

Pytania i odpowiedzi, czyli co wiedzieć, przed wyborem projektu małego ogrodu?

Chcąc mieć ogród, który spełni oczekiwania, zanim przystąpi się do jego projektowania i zakładania, koniecznie należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Na pewno ważne jest to, w jaki sposób chcemy korzystać z ogrodu. Czy wolimy leniuchować, czy jednak mamy duszę ogrodnika? Czy stawiamy na obfitość roślin, czy jednak ogród minimalistyczny, z roślinami, które nie będą wymagały zbyt dużej uwagi? Czy przewidujemy w nim strefę dla dzieci, strefę dla psa? Ile pieniędzy można przeznaczyć na mały ogród?

Odpowiadając sobie szczerze na te główne pytania, można śmiało przejść do kolejnego etapu, zacząć myśleć o działaniach, z których wyłoni się ten skromny, aczkolwiek wymarzony ogród.

Projektowanie małego ogrodu

Mała powierzchnia przydomowego ogrodu nie sprawia, że należy załamywać ręce. Nic z tych rzeczy, a wręcz przeciwnie. Kreatywne podejście do tematu, współpraca ze specjalistami sprawi, że może wyjść naprawdę znakomite miejsce codziennego relaksu dla domowników. Trzeba oczywiście bardzo dokładnie, rzetelnie zastanowić się nad finalną kompozycją terenu zielonego. Ogród z jednej strony, nawet ten najmniejszy, ma być prawdziwą oazą spokoju. Inna kwestia wymagająca bliższego zainteresowania wymaga, aby pomyśleć o opcjach funkcjonalności, czyli np. znaleźć w nim miejsce, które pozwoli przechowywać narzędzia ogrodowe. Dla rodzin z dziećmi ważne jest, aby choćby skrawek terenu ogrodowego został zaadaptowany na mini plac zabaw.
Dlatego tak istotne jest, aby na tym etapie mieć przygotowane informacje na każdy temat dotyczący tego, co znajdzie się w ogrodzie, jak będzie chciało się go wykorzystać.

Najważniejsze rozwiązania projektowe dla małych ogrodów

Małe ogrody mają to do siebie, że trudno w nich zmieścić wszystko to, o czym zamarzy sobie właściciel. Dodatkowo takie ogrody, źle zaprojektowane i wykonane, będą tłamsić i pobyt w nich nie będzie do końca komfortowy. Co zatem robić, jak działać, aby mały ogród wydawał się przestronny?

Wykorzystać każdy centymetr ogrodu. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku małych ogrodów nie można marnotrawić przestrzeni. Należy w sposób maksymalny wykorzystać jego powierzchnię. Zaleca się unikanie zbytniego natłoku przedmiotów. Inwestowania w wiele różnorodnych roślin. Koniecznie szuka się rozwiązań, które sprawiają, że niektóre elementy mogą zostać wykorzystane na kilka sposób. Przykładowo murki oporowe połączone z siedziskami, czy skrzynka na narzędzia ogrodowe służąca również jako ławeczka.

Geometryczny układ rabat. Myśląc o ogrodowej roślinności na małej powierzchni, niezbędne okazuje się obsadzanie rabat w układzie geometrycznym. Daje to najlepsze efekty na małych powierzchniach. Warto również wykorzystać taras (gdy takowy jest), aby ustawić na nim np. donice z kwiatami. Dzięki temu ogrodu nie zagraci się roślinności, a mimo wszystko będzie wrażenie, że teren tonie w przepięknych kwiatach i krzewach.

Chłodne barwy roślin zwiększają objętość powierzchni ogrodu. Rozwiązanie znane od lat i chętnie stosowane. Wystarczy inwestować w roślinność o kolorystyce różowej, białej czy niebieskiej. Wizualnie otrzyma się dzięki temu większą powierzchnię własnego ogrodu.

Co dla dzieci w małym ogrodzie? Małe ogródki mają to do siebie, że nie można dzieciakom sprezentować mini parku rozrywki. To jednak nie powoduje ograniczeń. Tak naprawdę nie ma problemów z ustawieniem piaskownicy, huśtawki czy małego domku. Wszystko oczywiście w taki sposób, aby nawet kilka elementów dziecięcego placu zabaw nie „zagraciło" zbytnio powierzchni ogrodu.

Rezygnacja z dużych ogrodzeń. Nie powinno się grodzić małych ogródków dużymi płotami. Masywne ogrodzenia nigdy nie są w takich miejscach dobrym rozwiązaniem. Zatem płoty średniej wielkości, a do tego odpowiednio obsadzone pnączami.

Jak roślinność do małego ogrodu? Nie można tutaj działać w sposób byle jaki, po omacku. Należy posiadać wiedzę odnośnie rozwoju roślin na przestrzeni następnych lat. Bo zasadzenie małego krzaczka w małym ogrodzie nie stanowi problemu. Gorzej kiedy okaże się, że taki krzaczek za kilka lat się znacznie rozrośnie, przytłaczając swą wielkością cały ogród.

Sadzenie roślin, które będą niewielki w dalszej odległości od siebie, a tych dużych blisko siebie. Co dzięki temu można uzyskać? Teren ogrodu ulegnie optycznemu rozciągnięciu.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu