Jedną z najlepszych ściółek do ogrodu jest kora ogrodowa. Jednak bezmyślne jej stosowanie może narobić więcej szkód niż pożytku. Dlatego warto dowiedzieć się, która kora będzie idealna na konkretny typ gleby, rośliny, a której lepiej unikać.
Każdy ogród, każda gleba ogrodowa oczekuje porządnego ściółkowania. Bez tego zabiegu pielęgnacyjnego trudno oczekiwać, że roślinność będzie rosła, jak należy. Wykorzystywanie odpowiedniej ściółki to gwarancja, że gleba nie wyschnie, korzenie roślin będą miały odpowiednią ochronę, chwasty nie znajdą do rozrostu. Tym samym, jakiego rodzaju korę ogrodową stosować podczas procesu ściółkowania? Jak dobrać odpowiedniego rodzaju materiał do prawidłowego rozwoju ogrodu?
Dlaczego należy stosować korę w ogrodzie?
Wykorzystanie kory sosnowej ma ogromne zalety. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że dzięki niej chwasty znacząco ograniczą swoje działanie w ogrodzie. Kora jest również idealnym blokerem wody. Dzięki niej woda nie paruje zbyt szybko, a co istotne, powoduje, że w glebie zatrzymuje się wilgoć. Kora staje się także naturalnym zabezpieczeniem korzeni. Nie ulega wątpliwości, że dzięki stosowaniu kory, ochrania się rośliny przed atakiem chorób grzybowych i szkodników. Dodatkową zaletą rozsypywania kory wśród roślinności ogrodowej jest jej doskonały wpływ na żyzność gleby.
Jak wybierać korę, na co szczególnie zwrócić uwagę?
Na samym początku warto przybliżyć kwestie wyboru kory ogrodowej do konkretnej roślinności. Czyli możemy sięgać po korę pochodzącą z drzew iglastych, jak i liściastych. Jakie występują różnice? Kora z drzew iglastych na pewno będzie miała odczyn kwaśny, co czyni ją idealną pod rośliny kwasolubne, takie jak np. różaneczniki, żurawiny czy wrzosy. Kora pochodząca od drzew liściastych ma odczyn zasadowy, czyli jest doskonała dla roślin takich jak np. lawenda, goździki i innych, które znakomicie adaptują się w glebach zasadowych.
Kupując korę ogrodową konieczne jest zatem sprawdzenie do jakiej gleby, jakich roślin najlepiej się nadaje.
Kora sosnowa i jej używanie w ogrodzie
Standardowo przyjęło się, że w ogrodach stosowana jest kora pochodząca z drzew iglastych. Można sięgać po zwykła, jak i kompostowaną. Czym się różnią one od siebie?
Sięgając po korę niekompostowaną, należy liczyć się z tym, że będzie ciekawie, estetycznie się prezentowała po rozsypaniu. Jednak ma i swoje wady. Przede wszystkim należy spodziewać się dłuższego czasu rozkładania. Tego typu kora jest również bardziej podatna na choroby roślin, z którymi się spotykamy w ogrodach. Niektórzy wskazują na fakt, że może mieć w składzie związki chemiczne. To niestety wpływa na prawidłowy rozrost roślinności ogrodowej.
Czego się spodziewać po korze sosnowej, która jest przekompostowana? Jest mniejsza, ciemniejsza od tej zwykłej. Natomiast można mieć pewność, że szybko ulega rozkładowi, co czyni ją wolną od wszelkich substancji chemicznych. Na pewno nie będzie sprzyjała rozwojowi grzybów, chorób roślinnych. Warto tutaj zaznaczyć, że jest o wiele mniej estetyczna od zwykłej kory, dlatego osoby, które cenią sobie efektowność wyglądu ogrodu od pierwszych chwil, mogą być zawiedzione jej stosowaniem.
Rozdrobnienie kory. Jakie to ma znaczenie dla ogrodów?
Kupując korę iglastą kompostowaną, można popełnić błąd. Mianowicie okaże się, że wybrana zostanie kor zbyt gruba lub drobno mielona. Co to oznacza? Każdy rodzaj kory ma inne zastosowanie. Gruba będzie idealna dla roślin ozdobnych. Drobno mielona sprawdza się jako dodatkowe podłoże dla roślin. Kora średnia jest perfekcyjna dla roślinności średniej, znajdującej się na stanowiskach zacisznych.
Jak konkretnie klasyfikuje się rozdrobnienie kory? Grubo mielona to frakcja jest w przedziale 5-10 cm. Kora średnio mielona to frakcja 1-5 cm, zaś kora drobno mielona to frakcja do 1 cm.
Jak skutecznie rozkładać korę?
Tradycyjnie przyjmuje się, że jakiekolwiek prace z użyciem kory i jej usypywaniem muszą zamykać się na grubości około 5 cm. Dlaczego właśnie tak? Mianowicie zbyt obfite posypywanie powoduje, że mogą pojawić się pleśń i grzyby. Kto posypie oszczędnie, kto będzie uważał, że mała warstwa wystarczy, ten może mieć pewność, że podłoże wokół roślinności nie uzyska odpowiedniej ochrony.
Czy warto stosować korę z drzew liściastych?
Jak najbardziej można zastosować w ogrodzie korę, która pochodzi z drzew liściastych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie wszędzie się ona nadaje. Ten typ kory ogrodowej sprawdzi się wśród roślinności zasadolubnej, czy też w miejscach, gdzie nie występuje problem z prawidłowym pH gleby.
Jak znaleźć najlepszą korę ogrodową?
Wyjątkowo świeżą korę można otrzymać w miejscach zajmujących się obróbką drewna. Należy jednak pamiętać, że tam nie dostaniemy kory kompostowanej. Warto zaglądać do sklepów ogrodniczych, czy szkółek z roślinami. Ma się wtedy pewność, że produkt będzie najlepszej jakości. Zdać sobie należy jednak sprawę, że zakup większych ilości kory, luzem, nieprzygotowanej, może doprowadzić do sytuacji, że będzie ona zanieczyszczona różnymi elementami, które niekoniecznie powinny znaleźć się w ogrodzie.