Komu powierzyć zakładanie ogrodu

Samodzielne projektowanie, zakładanie ogrodu może okazać się wyjątkowo skomplikowane. Dlatego lepiej skorzystać z profesjonalnych usług w tym zakresie i zlecić wszystkie prace firmom ogrodniczym. Coraz więcej firm proponuje usługi zakładania ogrodów, dlatego też trudno laikowi, bez odpowiedniego rozpoznania wybrać najlepszych specjalistów.

Co zatem należy zrobić, żeby mieć pewność, że projektowanie, zakładanie ogrodów, zostanie zlecone rzetelnej firmie? Dlaczego warto korzystać z tego rodzaju usług? Jak powinny działać profesjonaliści zakładający ogrody? Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Dlaczego opłaca się zlecić zakładanie ogrodów profesjonalnym firmom?

Zaprojektowanie przepięknego ogrodu, a następnie przeprowadzenie zasadzeń roślinności, jest dość skomplikowanym działaniem. Ktoś, kto nie ma odpowiedniej wiedzy w tej materii, może mieć problem. Nawet posiłkowanie się poradnikami internetowymi, na niewiele się zda, gdy mowa o bardzo umiejętnym połączeniu projektów estetycznych, funkcjonalnym, z prawidłowym doborem roślinności. Każdy oczekuje, że ogród będzie fantastycznie wyglądał przez większość roku. Żeby tak się stało, konieczna jest np. wiedza dotycząca posiadanej gleby w ogrodzie. Sadząc kwiaty, krzewy, drzewa niepasujące do gleby, od początku skazuje się je na obumieranie.

Również ważne jest dobranie roślinności, która będzie dobrze się rozwijała w określonych warunkach. Jeden ogród może być narażony na ciągłe podmuchy wiatru, inny z kolei będzie nadmiernie zacieniony. To są kwestie, o których mało kto myśli podczas podejmowania decyzji o zakładaniu ogrodu.

Inna kwestia to umiejętne wybieranie roślinności ogrodowej i ich ilości. Pokutuje przekonanie, że ma być kolorowo, różnorodnie. To jednak w wielu sytuacjach błędna decyzja, szczególnie kiedy powierzchnia ogrodu jest mała. Równocześnie nasadzenie zbyt wielu różnorodnej roślinności nigdy nie będzie dobre. Oznacza to np. więcej pracy w ramach pielęgnacji ogrodu.

Prace przy zakładaniu ogrodów nie ograniczają się tylko i wyłącznie do planowania i sadzenia roślinności. To wiele innych rzeczy, które trudno wykonać samodzielnie. Mowa np. o pracach ziemnych, opracowaniu i zamontowaniu systemu nawodnienia, przygotowaniu oświetlenia, budowy oczka wodnego. Specjaliści dysponują niezbędną wiedzą, a co ważniejsze różnego rodzaju sprzętem, który znacznie ułatwia prace ogrodowe.

Współpraca z firmami od zakładania ogrodów jest opłacalna z uwagi na oszczędność czasu oraz sił. Ogród przydomowy to piękna sprawa, jednak żeby go przygotować, a następnie o niego zadbać, konieczne jest posiadanie sporej ilości wolnego czasu. Stawiając na pracę profesjonalnych firm od terenów zielonych, można spożytkować zaoszczędzony czas na zupełnie coś innego.

Jak powinny działać profesjonalne firmy od zakładania ogrodów?

Rzetelnie działający specjaliści od ogrodów, w swojej pracy muszą stosować się do pewnych zasad. To właśnie odróżnia je od kiepskich firm, fatalnych realizacji. Czego więc potencjalni klienci mogą oczekiwać od profesjonalistów ogrodników? Na co zwrócić uwagę?

Każda firma od zakładania ogrodów, powinna przygotować usługi podzielone na konkretne działania. Wszystko zaczyna się tak naprawdę od dokładnego sprawdzenia miejsca, gdzie ma powstać przepiękny, funkcjonalny ogród. Rzetelnie przeprowadzona wizja lokalna, dokładne sporządzenie planów oraz wymiarów, na których będzie zakładany ogród, to podstawa. Kolejny etap działań odnosi się do starannych konsultacji z klientem. Pozwoli to dokładnie poznać potrzeby zlecającego, przygotować kilka koncepcji wyglądu przyszłego ogrodu. Tylko w ten sposób, firmy od zakładania ogrodów mogą w sposób spełnić marzenia klientów. Po tych wszystkich działaniach przygotowany zostaje ostateczny projekt wraz z kosztorysem i najlepiej wizualizacjami. Jeżeli klient wszystko akceptuje, pozostaje rozpocząć prace w ogrodzie, które pozwolą stworzyć doskonały ogród.

Komu zlecić założenie ogrodu? Jak sprawdzić firmy działające w tej branży?

Jakie działania powinny podejmować osoby, które chcą zlecić przygotowanie ogrodu firmom? O czym pamiętać, na co zwracać uwagę, aby mieć pewność, że wszystko będzie zrealizowane na najwyższym poziomie?

Umowa dotycząca zleconych usług. Nigdy nie można działać bez umowy. To dokument, który chroni obie strony, zarówno zlecającego, jak i zleceniobiorcę. Praktycznie w każdej dziedzinie życia, powinno zawierać się umowy, bo to najlepsze ochrona w razie jakichkolwiek niedomówień, nieścisłości.

Rzetelny projekt, z dokładnymi opisami. Projekty ogrodów nie muszą być nie wiadomo jak przepiękne. Ważne, aby znajdowały się na nich wszystkie istotne informacje, począwszy od kosztorysu, poprzez harmonogram prac, zapotrzebowanie materiałowe, a skończywszy na terminy, w jakich realizowane będą kolejne etapy prac.

Realizacja ogrodu za „pół darmo". Zakładanie ogrodów raczej nie może być zbyt tanie. Trafienie na dziwne, podejrzane oferty przyniesie kiepskie efekty w przyszłości. Zrealizowany ogród na pewno nie będzie prezentował się tak okazale, jak na uprzednio przygotowanych wizualizacjach, projektach. Po kilku miesiącach, a i później mogą pojawiać się problemy z roślinnością ogrodową.

Współpraca z klientem na każdym etapie działania. Bardzo istotny element, który odróżnia firmy profesjonalne od tzw. partaczy. Bez problemów można konsultować wszelkie uwagi z pracownikami firmy. Otrzymuje się odpowiedzi na wszelkie zapytania, wątpliwości. Dobra firma nie będzie na siłę forsowała swoich wizji, zachowując się, jakby zjadła wszystkie rozumy w tematyce ogrodniczej.

Sprawdzenie w internecie opinii o firmie, poszukiwanie informacji dotyczących wcześniejszych realizacji. Jeżeli jest problem z dotarciem do opinii byłych klientów, jeżeli jest problem ze sprawdzeniem, co do tej pory i w jaki sposób zrobiła firma, powinno to dać do myślenia.

Inwestycja w ogród nie należy do tanich. Dlatego też nie można sobie pozwolić na żadne potknięcia związane z projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Oszczędzanie, wybieranie firm bez doświadczenia, odpowiedniego portfolio, okazać się może szybką drogą, do zaprzepaszczenia okazji na piękny i funkcjonalny ogród.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu