Jesienne nawadnianie

Nawadnianie ogrodu w okresie letnim to niezwykle czasochłonna czynność. Susze, palące słońce, brak opadów deszczu sprawiają, że aby zachować roślinność ogrodową w formie, musi otrzymać ona odpowiednie ilości wody. Wraz ze spadkiem temperatur, mniejszą intensywnością świecenia słońca i pojawianiem się regularnie deszczu, wiele osób uważa, że nie ma już potrzeby nawadniania ogrodów.

Nadchodząca jesień, mimo choćby deszczowych dni, mimo wszystko wymaga, aby dbać o prawidłowe nawadnianie roślinności ogrodowej. To, że jest chłodniej, że słońce częściej chowa się za chmurami, w zupełności nie zwalnia z regularnego podlewania. Jak prawidłowo jesienią podlewać ogród? Dlaczego należy pamiętać o tym, jak ważne jest regularnie wykonywanie tych obowiązków? Jak również przygotować systemy nawadniania, aby następująca po jesieni zima, nie zniszczyła ich i były przygotowane do pracy wiosną?

Dlaczego jesienią trzeba podlewać roślinność ogrodową?

Zacząć należy od tego, że rośliny wymagają stałego podlewania, nawet kiedy za oknem widzimy typową jesienną szarugę. Chcąc, aby roślinność przetrzymała zimę, należy to po prostu zrobić. Szczególnie mowa w tym miejscu o roślinach zimozielonych. One muszą być w pełnej gotowości na okres zimowy, a naszym obowiązkiem jest zapewnienie im tego. W momencie nadejścia pierwszych mrozów nie będą miały żadnej możliwości czerpania wody do korzeni, dlatego naszymi działaniami w trakcie jesieni, zapewniamy im zapasy. Rośliny tradycyjne podlewamy mniej intensywnie i rzadziej niż ma to miejsce w trakcie gorących miesięcy. Wszystkie zimozielone rośliny wymagają zaś obfitego, ale umiejętnego podlewania. Niezależnie od rodzaju roślinności, nawadnianie w ogrodzie kończymy wraz z nadejściem pierwszych minusowych temperatur.

 

Podlewanie roślin sadzonych jesienią

Wykorzystując ostatki pięknej pogody, która przecież jest czymś naturalnym na początku jesieni, na sadzenie, przesadzanie roślinności, trzeba zwrócić uwagę między innymi na prawidłowe podlewanie. Gleba, gdzie planujemy prace, powinna zostać przygotowana w odpowiedni sposób. Pod żadnym pozorem nie może być sucha. Zasadzenie w suchej glebie dość szybko zniszczy rośliny. Dlatego wymaga się bardzo intensywnego nawadniania, co zapewnia roślinom prawidłowe ukorzenienie.

 

Roślinność w donicach i pojemnikach

Na pewno w każdym ogrodzie znajdują się np. kwiaty, które są zasadzone nie w glebie, a donicach czy pojemnikach. Jak tutaj przeprowadzić prace związane z nawadnianiem, by dać im jak najlepsze warunki na niekorzystne warunki pogodowe? Podlewa się dostarczając wodę w rozsądnych ilościach. To zadanie należy wykonywać aż do momentu, kiedy nie pojawi się pierwszy śnieg, bądź termometry zaczną wskazywać temperatury poniżej zera.

 

Jak zabezpieczyć systemy nawadniania ogrodu

Końcówka jesieni, kiedy pogoda zwiastuje, że zima jest tuż za rogiem, będzie idealna, aby zadbać o posiadane systemy nawadniania ogrodu. Nie można zwlekać z tymi pracami do nadejścia zimy, gdyż może to grozić zniszczeniem urządzeń, czego następstwem będą spore wydatki. Co należy dokładnie zrobić, aby system nawadniania w ogrodzie bez problemów przeczekał zimę i od pierwszych dni wiosny, był w pełnej gotowości do działania?

Trzeba starannie sprawdzić wszystkie narzędzia, elementy konstrukcyjne związane z ogrodowym systemem nawadniania. Szczególnie zwraca się uwagę na to, czy nigdzie nie pozostała woda. Jeżeli na czas zimy będzie ona pozostawiona w elementach systemów nawadniania, to kłopoty gotowe. Temperatury ujemne zamrożą wodę, czego następstwem będzie zniszczenie urządzeń. Pękające elementy konstrukcyjne, rozrywane węże ogrodowe, to niektóre z problemów, które mogą się pojawić.

Elementy sterowania, jeżeli nasz system nawadniania takie posiada, powinny również zostać zabezpieczone. Należy je zdemontować, a następnie sprawdzić, czy nie ma żadnych pozostałości wody.

Kończąc pracę z systemami nawadniania w ogrodzie, przeprowadza się demontaż pewnych elementów. Na pewno mowa tutaj o reduktorach ciśnienia, filtrach, które powinny zostać starannie wyczyszczone. Następnie składa się je w bezpiecznym miejscu, czyli takim gdzie jest sucho. Pod żadnym pozorem nie mogą mieć styczności z wilgocią.

 

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu