Jesień w ogrodzie

Coraz dłuższe noce, coraz niższe temperatury, roślinność powoli zmieniająca barwy. Oznacza to jedno, mianowicie jesień jest tuż za rogiem. Dlatego bardzo ważne jest, aby umiejętnie zadbać o ogród, profesjonalnie przygotować go na nadejście jesienne aury.

Co więc zrobić, aby jesienią ogród był w jak najlepszej kondycji? Co należy zrobić z trawnikiem, jak zadbać o roślinność? Warto również dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzić nawożenie ogrodu przed sezonem jesiennym oraz co można zasadzić bez żadnych obaw.

Trawa w ogrodzie przed sezonem jesiennym

Co prawda najwięcej pracy przy trawniku jest w okresie wiosennym i letnim, nie oznacza to, że wraz z przygotowaniem się na nadejście jesieni, można drastycznie ograniczyć dbanie o trawę. Pracy owszem jest mniej, co jednak nie zwalnia z prawidłowego zadbania o ten element ogrodu.

Chcąc mieć pewność, że trawnik będzie w znakomitym stanie, należy chwilę przed nadejściem jesieni, prawidłowo go nawozić. Bardzo ważne jest, aby nawozy miały w swoim składzie azot, jednak w niewielkich ilościach. Zbyt duża dawka azotu w nawozie sprawi, że trawa zacznie się rozrastać, co nie jest dla niej dobrym rozwiązaniem na jesień.
Jeżeli przed nadejściem jesieni nie zdołamy rozłożyć nawozu z azotem na trawniku, to konieczne będzie wykorzystanie środków, które w swoim składzie mają potas i fosfor. Dlatego, w okresie przed jesiennym nawozy z azotem, później tylko te potasem lub fosforem.

Jak kosić trawę przed nadejściem jesieni? W momencie kiedy mamy jeszcze lato, przy prawidłowym podlewaniu, trawa będzie dość szybko się rozrastała. Wymaga więc zatem dość regularnego koszenia. Bardzo istotne jest, aby ostrza kosiarki były ostre, gdyż w ten sposób najlepiej pielęgnuje się trawę. Używanie kosiarki z kiepskimi ostrzami tylko zniszczy trawnik.

Pielęgnacja roślinności przed nadejściem jesieni

Odchodzące lato sprawia, że należy starannie podejść do tematu roślinności. Co należy zatem zrobić, aby roślinność była prawidłowo przygotowana do okresu jesiennego, a i późniejszego, zimowego.

Przesadzanie iglaków. Żeby miały prawidłowe warunki do rozrostu, konieczne jest ich przesadzanie w okresie letnim. Przełom sierpnia i września to ostatni dzwonek na to, aby przeprowadzić taką operację.

Co z roślinami ciepłolubnymi? Tutaj najważniejsza zasada dotyczy nawozów. Nie potrzebują one nawożenia przed okresem jesiennym. Jeżeli ktoś jest jednak uparty, to koniecznie powinien wszelkie prace z nawożeniem wykonać w oparciu o pomoc specjalistów. Nieumiejętne dopasowanie rodzaju i ilości nawozu będzie fatalne w skutkach dla roślin ciepłolubnych.

Krzewy, drzewa owocowe, co w tym wypadku zrobić? Na pewno konieczne jest prawidłowe pozbieranie owoców z roślin tego typu. Nawożenie przed nadejściem jesieni tylko preparatami potasowymi i fosforowymi. Świeże, młode krzewy i drzewka muszą zostać otoczone kopczykiem ziemi. Dzięki temu zapewnia się im ochronę na okres jesienno-zimowy.

Ogrodowe nasadzenia na jesień

Na początku września warto pomyśleć o nasadzeniach roślinności. Co najlepiej sadzić w tym okresie?

Na pewno warunki sprzyjają nasadzeniom roślin cebulowych, których czas kwitnięcia przypada na wiosnę. Zatem można śmiało postawić na narcyzy, krokusy, tulipany czy hiacynty. Żeby zasadzone rośliny rozkwitły wiosną, należy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim musimy posiadać doskonałej jakości cebulki. Kolejna kwestia to miejsce do sadzenia cebulek. Dobrze jest wybrać lokalizacje nasłonecznione, pozbawione chwastów, z glebą, która jest niekwaśna. Cebulki takich roślin nie przyjmą się na ziemi gliniastej.

Koniec wakacji, początek września to idealny czas na sadzenie kwiatów, oczywiście nie wszystkich. Najlepiej postawić na takie gatunki jak mak lekarski, chaber bławatek czy ostróżka letnia.

Chowanie roślin doniczkowych

Kto posiada w ogrodzie rośliny doniczkowe, które nie są odporne na mrozy, już we wrześniu powinien je pochować. Mowa o takich roślinach jak choćby pelargonia. Niestety, początek jesieni może być dla takich roślin niebezpieczny. Noce stają się dość chłodne, a późniejsze ich przeniesienie do domu, z niskich temperatur do dość ciepłych, będzie zabójcze. Jeżeli w ogrodzie są rośliny, które zima zrzucają liście, koniecznie należy schować w garażu lub piwnicy. Jest tam ciemno i na pewno chłodniej niż w domu.

Podlewanie ogrodu u schyłku lata

Pierwsza zasad mówi o tym, że ogród należy podlewać do momentu kiedy rozpoczynają się regularne deszcze i nadchodzą pierwsze przymrozki. Trzeba pamiętać o tym, że mimo iż we wrześniu temperatury mogą być dość niskie (w porównaniu do tych sierpniowych), to jednak brak deszczu przez wiele dni powoduje, że trzeba zadbać o prawidłowe nawodnienie. Najbardziej podlewania potrzebują wszelkiego rodzaju rośliny iglaste, zimozielone. Ich regularne podlewanie to gwarancja, że będą one w stanie zachować spore ilości wody, która będzie wydatkowana w okresie zimowym.

Przycinanie roślinności ogrodowej

Koniec lata, pierwsze zwiastuny jesiennej aury wymagają, aby prawidłowo przycinać roślinność. Dlaczego to takie istotne? Może się przytrafić sytuacja, że chwilowe wrześniowe ochłodzenie przejdzie w ocieplenie. Wtedy roślinność nieprzycinana zacznie wypuszczać pędy, które przy kolejnej huśtawce pogodowej zaczną usychać, wpędzając roślinę w choroby.

Jak walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin?

Wrzesień, czyli miesiąc zwiastujący nadchodząca jesień, to idealny moment na to, aby skutecznie przejrzeć roślinność ogrodową i rozpocząć walkę z chorobami. Każdy ogrodnik, który troszczy się o swój teren zielony, powinien starannie przejrzeć czy przypadkiem roślinność nie została np. zaatakowana przez choroby grzybowe. Jeżeli tak się stało, to konieczne jest przeprowadzenie oprysków środkami grzybobójczym. Wszystkie suche, czarne liście konieczne trzeba pozrywać i wyrzucić.

Należy być również uważnym odnośnie szkodników. Mogą się pojawiać zarówno na liściach drzew, krzewów, jak i warzyw oraz owoców. Dlatego regularne doglądanie roślinności przed nadejściem jesieni pozwoli wyeliminować ten problem.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu