Ogród na piaszczystej glebie

Piaszczysta ziemia w ogrodzie nie oznacza, że nic ciekawego nie będzie można w nim zrobić. Faktem jest, że będzie trudna do uprawy, jednak warto skorzystać z ciekawych rozwiązań, które pozwolą przygotować przepiękny ogród.

Nie ulega wątpliwości, że gleba żyzna, przepuszczalna, lekko wilgotna jest idealna do zakładania ogrodu. Jednak nie każdy ma komfort cieszenia się właśnie takimi warunkami. Dlatego też należy dokładnie sprawdzić jak działać w sytuacji, gdy gleba w ogrodzie okazuje się być piaszczysta.

Czemu jest gleba piaszczysta?

Na początku należy zapoznać się z tym, czemu jest gleba piaszczysta. To przede wszystkim miejsce, które nie gwarantuje odpowiedniej jakości składników pokarmowych. Dodatkowo okazuje się, że pewnym problemem jest ogromna przepuszczalność. Zatem substancje mineralne, a przede wszystkim woda nie będą zatrzymywane np. przez próchnicę. Każde kolejne podlewanie sprawia, że woda po prostu szybko wysycha w glebie piaszczystej. Okazuje się tutaj również, że nawet jakiekolwiek nawozy nie będą prawidłowo działały. 

Jak dbamy o glebę piaszczystą?

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas obcowania z glebą piaszczystą.

Unikanie przekopywania gleby. Jakiekolwiek działania w tym kierunku sprawią, że gleba będzie szybciej parowała, traciła wodę z podłoża. Wszelkie działania związane ze spulchnianiem gleby muszą być unikane.

Podlewanie rzadsze, ale intensywniejsze. Gleba piaszczysta potrzebuje podlewania w ogromnych dawkach, jednak niezbyt częstych. Dzięki temu roślinność będzie tworzyła bardziej rozwinięty system korzeniowy.

Nawozy w malutkich dawkach. Tylko w ten sposób można działać na piaszczystej glebie. Dawanie większych dawek nawozu na nic się nie zda, a może i zaszkodzić.

Poprawa gleby piaszczystej. Co zrobić?

Jak można sprawić, że gleba piaszczysta stanie się bardziej chłonna? Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z gliny, którą należy dodać do ziemi i starannie przemieszczać. Specjaliści zalecają również używanie probiotyków glebowych. Dlaczego to dość skuteczne rozwiązanie? Przede wszystkim w takich preparatach znajdują się mikroorganizmy, które spotyka się w ziemi. Takie preparaty sprawiają, że materia organiczna się rozkłada, co prowadzi do powstania próchnicy, niezwykle ważnej dla gleby. Preparaty tego typu działają również toksyny, skutecznie je rozkładając.

Jak prawidłowo zakładać ogród na glebie piaszczystej?

Istnieje pewnego rodzaju etapowość działań, które prowadzą do stworzenia ogrodu na glebie piaszczystej. Na samym wstępie trzeba przygotować krzewy, drzewa, żywopłoty i zgodnie ze sztuką ogrodniczą je zasadzić. Konieczne będzie wzmocnienie miejsc sadzenia, poprzez użycie np. kompostu. Kolejne działanie to użyźnianie gleby gdzie szykowany jest trawnik oraz rośliny zielone.

Oczywiście nie oznacza to, że roślinność prawidłowo przyjmie się w ogrodzie. Konieczne jest regularne dbanie o nią. Jeżeli nie będzie odpowiednich działań, dość szybko korzenie zajmą miejsce poza żyzną glebą, czego efektem będzie obumieranie roślinności.

Rośliny idealne na piaszczystą glebę

Jeżeli jakiekolwiek prace związane z poprawą stanu gleby nie wychodzą. Kiedy nie ma na takie prace np. czasu, umiejętności, chęci, to nie pozostaje nic innego, jak zdecydować się na rośliny, które w sposób dobry zniosą kiepskie podłoże. Oczywiście nie można ich sadzić w byle jakim miejscu działki. Konieczne trzeba zadbać, aby były wystawione na duże ilości promieni słonecznych, dlatego zasadzenie takich roślin w miejscu zacienionym skazuje je na zagładę.

Drzewa i krzewy liściaste takie jak rokitnik zwyczajny, brzoza brodawkowata czy też tamaryszek drobnokwiatowy doskonale poradzą sobie z fatalnymi właściwościami gleby piaszczystej. Gdy mowa o iglakach, warto zainwestować w jałowiec sabiński, jałowiec pospolity, świerk kujący, a także sosnę pospolitą czy górską. Maczek kalifornijski, przypołudnik oraz portulak to gatunki roślin jednorocznych, które bez obaw można sadzić na glebie piaszczystej. Myśląc zaś o doskonale sprawdzających się bylinach, uwagę należy skierować na takie gatunki jak: rozchodnik okazały, ostry, krwawnik pospolity, goździk pospolity, pustynniki, mikołajek nadmorski czy też dziurawiec. 

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu