Wydawać się może, że grudzień to miesiąc, w którym nie trzeba zbyt wiele robić w przydomowym ogrodzie. To jednak błędne przekonanie, szczególnie w sytuacji, gdy latem, czy jesienią nie popracowało się należycie w swoim zieleńcu. Wpływ na prace ogrodowe w grudniu ma również pogoda. Jeżeli zima okazuje się łagodną, będzie na pewno więcej pracy, niż przy wyjątkowo srogich temperaturach.
Co należy zrobić we własnym ogrodzie w grudniu? Jak prawidłowo zadbać o przydomowy teren zielony, aby w kolejnych miesiącach roślinność rozwijała się prawidłowo, była przygotowana na nadejście wiosny?
Śnieg w grudniu, czy jego brak
Opady śniegu determinują pewne prace ogrodowe w grudniu. Z czego to dokładnie wynika? Mianowicie jeżeli biały puch przykryje ogród, jednym z głównych zadań będzie ostrożne odśnieżanie podłoża, jak również oczyszczanie ze śniegu gałęzi iglaków. Brak śniegu i przystępne temperatury są gwarancją większych nakładów pracy ogrodowej. Jeżeli pogoda sprzyja, to tak naprawdę daje szansę na naprawienie błędów, dokonując pewnych korekt. Sprawi to, że zimowa aura nie sprawi, że ogród zmarnieje.
Sprawdzać stan zabezpieczeń roślinności
W grudniu należy stale doglądać zabezpieczeń roślinności. Sprawdzać, czy kopczyki, które wykonano wokół krzewów, drzew są takie, jak być powinny. Jak prezentują się wszelkie rodzaju materiały okrywające roślinności, np. agrowłóknina. Tylko rzetelne działania w tym kierunku sprawią, że roślinność zabezpieczona na okres zimy, spokojnie dotrwa do wiosny.
Jeżeli ktokolwiek zapomniał o przygotowaniu zabezpieczeń roślinności ogrodowej, krzewów, drzew, powinien to zrobić nawet w grudniu. Owszem, może się okazać, że poszczególne elementy zielone ogrodu ucierpiały, ale tutaj sprawdzi się porzekadło, że lepiej później niż wcale.
Co robić przy krzewach, drzewach w grudniu?
Grudzień to czas wytężonej pracy przy drzewach oraz krzewach. Doskonała pora na to, aby zabrać się za bielenie pni drzew owocowych. Dzięki temu kora nie będzie pękała, co pozwoli unikać ran zgorzelinowych, które stanowią zagrożenie dla zdrowych drzew. Oprócz bielenia sprawdza się stan kory, czy przypadkiem nie została uszkodzona np. przez zwierzęta. Gdy jest nadgryziona, obdarta, warto zastosować dedykowane preparaty i dokładnie nimi nasmarować zniszczone miejsca.
Grudzień będzie również doskonały do ścinania pędów na drzewach owocowych. Tutaj należy pamiętać, że mowa o pędach czereśni, grusz czy brzoskwiń. Uchroni to je przez wymrożeniem, a przechowywanie w odpowiednich warunkach, pozwoli wykorzystać podczas kolejnego sezonu.
Dbający o drzewa muszą pamiętać, że w grudniu sprawdza się, czy nie pojawiły się tzw. mumie. Co to jest? Mowa o porażonych, suchych owocach, które nadal wiszą na drzewach. Trzeba je wszystkie usunąć. Usuwanie wysuszonych owoców nie ogranicza się tylko do drzewa. Warto sprawdzić dokładnie miejsca wokół nich, tak aby porażone owoce nie zalegały na glebie.
Przed pierwszymi opadami śniegu, koniecznie należy zadbać o korony drzew, gałęzie krzewów iglastych. Niezbędny będzie do tego mocny sznurek, którym wszystko się związuje. Pomoże to unikać uszkodzeń, które mogą pojawić się w wyniku nadmiar śniegu, zalegającego na drzewach i krzewach. Kto nie wykona tego zadania, może liczyć się z tym, że śnieg połamie gałęzie.
Ściółkowanie rabat roślin cebulowych
Dopóki pogoda w grudniu sprzyja, trzeba pomyśleć o prawidłowym ściółkowaniu rabat roślin cebulowych. Dokładne wyłożenie tych miejsc korą sosnową, słomą czy gałązkami drzew iglastych pomoże roślinom cebulowym w spokoju przetrwać okres zimowy.
Ochronne prace przy trawniku
Trawnik w grudniu odpoczywa od prac pielęgnacyjnych. Nie trzeba go kosić, czy też wzmacniać. Jednak są pewne zasady, które stosuje się przy trawie, w każdym ogrodzie. Mianowicie pod żadnym pozorem nie powinno się chodzić po śniegu, który przykrywa trawę. Zadeptywanie takiego śniegu sprawi, że gdy stopnieje, to na trawie pojawią się tzw. łyse placki. Gdy na trawie pojawi się skorupa lodowa bądź śnieżna, koniecznie trzeba się jej pozbyć. Nieskruszenie takiej skorupy to prosta droga do powstania pleśni śniegowej, która zniszczy trawnik.
Jeżeli nie ma śniegu, warto kontrolować trawnik, czy nie zbierają się na nim różnego rodzaju odpadki roślinne. Warto delikatnie wszystko „przeczesać" grabiami, aby pozostawić czystą trawę.
Czy w grudniu podlewa się ogród?
Podlewanie ogrodów w grudniu jest wskazane, ale pod pewnymi warunkami. Na pewno nie może być zmrożona gleba, temperatury powinny być dodatnie. Oczywiście nie podlewa się wszystkiego. Wody w okresie grudniowym potrzebują przede wszystkim rośliny zimozielone. W dzień bezdeszczowy podlewa się tego rodzaju rośliny, aby uniknąć zjawiska suszy fizjologicznej. Na czym polega takie zjawisko w wykonaniu roślin zimozielonych? Mianowicie tracą one jesienią i zimą dość dużo wody, nie są w stanie zmagazynować odpowiednich zapasów. Jeżeli nie dostaną zaopatrzenia od właściciela ogrodu, to ulegną zniszczeniu, właśnie poprzez suszę fizjologiczną.
Jak zadbać o oczko wodne w grudniu?
Posiadacze oczek wodnych powinni stale kontrolować ich stan. Najważniejsze, to niedopuszczenie do faktu ich zamarzania. Na zamarzniętej tafli należy zrobić przerębel lub po prostu skruszyć cały lód. Myśląc zapobiegawczo, dobrze jest zainwestować w odpowiedni styropianowy pływak. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba będzie doglądać oczka wodnego przez cały sezon zimowy.
Jak pozbyć się lodu ze ścieżek w ogrodzie?
Kiedy pojawia się lód na ścieżkach, aż kusi, żeby wszystko posypać solą lub np. środkiem z chlorkiem sodu. Nie jest to jednak dobry pomysł, bo środki te mają negatywny wpływ na roślinność. Posypanie np. solą lodu na ścieżkach doprowadzi do zniszczeń, które wiosną trzeba będzie naprawiać. Po co więc dokładać sobie pracy w ogrodzie?
Jak najlepiej zatem, w sposób bezpieczny poradzić sobie z lodem? Najbezpieczniejszy będzie chlorek magnezu.
Warto pamiętać o ptakach
W grudniu warto pomyśleć o ptakach, poprzez przygotowanie im jedzenia, stanowisk, na których w spokoju mogą się posilić. Naturalnie podstawą jest karmnik. Trzeba jednak zadbać, aby konstrukcja nie składała się tylko z daszku i podstawy. Powinien mieć również odpowiednio zasłonięte boki, tak aby chronić ptaki, jak i żywność. Karmniki najlepiej stawiać na podporze, tak by nie dostał się do niego np. kot.