Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

Jesienna aura za oknem oznacza, że powoli można szykować ogród do zimy. Tak właśnie jest, że kiedy jesień pojawia się pełnej krasie, należy rozpocząć prace, które sprawią, że każdy element w ogrodzie będzie odpowiednio zabezpieczony przed nastaniem mroźnych dni.

Warto zatem zakasać rękawy, szczególnie kiedy ma się różnorodne rośliny w ogrodzie. Pieczołowicie zająć się kwiatami, drzewkami, przed którymi dopiero pierwsza zima. Istnieje wiele sposób na to, aby wszystko zostało zrobione należycie, pozwoliło całej roślinności przetrwać zimowy czas. Jak zatem działać we własnym ogrodzie? Jakie prace koniecznie wykonać, jakich sposobów do tego użyć?

Przygotowanie roślinności ogrodowej do zimy

Wszelkie praca ogrodowe związane z zabezpieczeniem roślinności przed zimą, należy rozpocząć w październiku. Co będzie konieczne w tej sytuacji? Jak zadbać o prawidłową ochronę swoich kwiatów, krzewów, drzewek czy trawnika?

Izolacja roślinności ogrodowej, czyli stworzenie idealnych warunków w okresie zimowym. Do takich prac doskonale nadają się jesienne liście. Są one idealne dla dopiero co posadzonych drzewek. Wystarczy dokładnie przykryć liśćmi ich podstawę, co pozwoli stworzyć ochronę przed mroźnymi temperaturami. Ważne, aby nie stosować liści do „przykrywania" roślin zimozielonych. Innym sposobem tworzenia naturalnej izolacji dla roślin, jest wykorzystanie słomy. Jest to na pewno lepszy materiał od liści, gdyż ma zwartą konsystencję, zatem może przetrwać nawet w trudnych, wietrznych warunkach.

Oprócz opadłych liści, słomy, można skorzystać z gotowych produktów, którymi nakrywa się niektóre ogrodowe rośliny. Mowa tutaj przede wszystkim o agrowłókninie. Jednak warto pamiętać, iż użytkowanie agrowłókniny w ogrodzie związane jest ze ścisłym przestrzeganiem pewnych zasad. Po pierwsze, musi zostać ona w sposób perfekcyjny nałożona na roślinę, tak aby w pełni ją opatulić. Po drugie, agrowłóknina może być założona dopiero kiedy pojawią się pierwsze przymrozki i zaczną się one utrzymywać. Zakładanie tego materiału, kiedy temperatury są dodatnie, może doprowadzić do gnicia rośliny, pojawiania się chorób grzybowych. Po trzecie, aby agrowłóknina chroniła rośliny przed zimowym słońcem, powinna być koloru białego.

Niektóre z roślin nie mogą skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje agrowłóknina. W jaki sposób zatem je chronić? Wystarczy przygotować odpowiednie parawany dla roślin, co jest najskuteczniejszą ochroną przed podmuchami nieprzyjemnego, zimowego wiatru.

Jeżeli w ogrodzie znajdują się kwiaty w donicach, to warto je przenieść w przyjemniejsze miejsce. Posiadając odpowiednią przestrzeń np. w garażu, dobrze jest zimą tam przechować wszelkiego rodzaju rośliny w donicach. Kiedy muszą pozostać na świeżym powietrzu, można je zabezpieczyć poprzez wykorzystanie styropianu lub foli bąbelkowej.

Niektóre z kwiatów, takie jak np. hortensje czy róże można dodatkowo zabezpieczyć, poprzez usypanie przy nic kopczyków z ziemi. Około 30 cm kopczyków wokół kwiatów w zupełności wystarczy.

Kiedy nadejdzie listopad, należy przeprowadzić ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Jeżeli tego się nie zrobi, a np. nadejdą mrozy, drzewka, czy krzewy mogą sporo ucierpieć.

Szykując się na zimę w ogrodzie, warto zadbać o rośliny iglaste, poprzez ich prawidłowe i bezpieczne związane. Dlaczego czyni się takie zabiegi? Mianowicie padający śnieg będzie zalegał na gałęziach, przez co będą one się wyginały, czy nawet łamały. Późniejsze odtworzenie naturalnych kształtów iglaków będzie nie do wykonania. Oczywiście przy opadach śniegu, należy regularnie zrzucać z gałęzi śnieg.

Jesienne prace porządkowe w ogrodzie

Nie tylko rośliny wymagają starannych przygotować do okresu zimowego. Jest również do wykonania sporo prac porządkowych, które mają na celu zostawić ogród w jak najlepszym stanie. Co tutaj będzie do zrobienia?

Październik to idealna pora na wykonanie ostatniego koszenia trawnika. Przyjmuje się, że powinno się go skosić na wysokość 4 cm. Jeżeli jednak jesienią pogoda jest wyjątkowo łaskawa, ostatnie koszenie można przełożyć na późniejszy termin. Jeżeli są ku temu warunki, warto przeprowadzić także proces mulczowania trawnika, czyli oprócz skoszenia, również wzmocnić go odpowiednimi preparatami. Pozwoli to przede wszystkim zahamować rozwój chwastów, co sprawi, że wiosenna regeneracja trawy nie będzie kłopotliwym zajęciem. Mulczowanie gwarantuje także lepsze nawilżenie podłoża, co zatrzymuje efekt erozji gleby.

Jesień, to również doskonały czas na przygotowanie miejsc pod nowe sadzonki. Tam, gdzie np. wiosną będą nowe zasadzenia, warto dokładnie wyczyścić teren. Pozbyć się wszelkich resztek roślinnych.

Właściciele oczek wodnych powinni bardzo starannie je wyczyścić. Przede wszystkim eliminuje się z nich liście oraz pozostałe resztki roślinne. Konieczne jest także dokładne czyszczenie brzegów zbiornika, gdyż na pewno zgromadziły się tam przeróżne obumarłe rośliny. Kto w oczku wodnym posiada roślinność, na czas zimy powinien przenieść je w cieplejsze miejsce, oczywiście uprzednio odpowiednio je zabezpieczając. Co w sytuacji, kiedy oczko wodne zamarznie? Brak dostępu do tlenu nie jest niczym dobrym, zaleca się zatem wykonanie w nim przerębli.

Zabezpieczenie urządzeń, narzędzi i mebli ogrodowych

Po wszystkich pracach jesiennych, kiedy ogród jest w pełni przygotowany na zimę, trzeba zająć się narzędziami i urządzeniami ogrodowymi. Powinny zostać starannie wyczyszczone i zakonserwowane odpowiednimi smarami, czy środkami czystości. Sprzęt ogrodniczy przechowuje się w miejscu suchym, nienarażonym na warunki pogodowe.

Meble ogrodowe, w miarę możliwości, należy schować, podobnie jak narzędzia, do miejsca suchego. Pozostawienie ich na działanie niskich temperatur może zakończyć się źle. Dodatkowo, oprócz przechowania mebli w odpowiednich warunkach, należy je również starannie wyczyścić i zakonserwować środkami ochrony.

Instalacje wodne w ogrodzie na czas zimy

Co zrobić z posiadanym systemem nawadniania ogrodu? Przecież w okresie zimowym nie będzie używany. Dokładne przedmuchanie instalacji przy użyciu sprężonego powietrza to podstawa. Inaczej pozostająca woda po zamarznięciu zwiększy swoją objętość, czego następstwem będzie zniszczenie instalacji.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu