Ogród w cieniu wcale nie musi oznaczać, że będzie spisany na straty. Wręcz przeciwnie, nawet najbardziej zacienione ogrody mogą prezentować się okazale. Wszystko oczywiście pod warunkiem stosowania się do pewnych zasad ogrodniczych.
Co należy zrobić, gdy ogród jest „przykryty" bryłą budynku, wysokie drzewa skutecznie blokują promienie słoneczne, a jego ustawienie względem stron świata nie jest takie, jak trzeba? Jak wszystko zaprojektować? Jakie rośliny posadzić? Jak regularnie dbać o taki ogród?
O czym pamiętać na początku?
Przygotowując się do zaadaptowania ogrodu, który znajduje się w cieniu, należy pamiętać o pewnych, zasadniczych kwestiach. Mianowicie ziemia w takim ogrodzie będzie stale wilgotna, dlatego trudno oczekiwać, że prawidłowo będzie się nagrzewała. Z tego względu, teren tego typu nie jest zbyt przyjazny dla większości roślin ozdobnych. Dodatkowo problematyczne jest sadzenie roślin jednorocznych. Są one od początku na straconej pozycji, niż z nich tak naprawdę ciekawego nie wyrośnie. Rośliny te w takich warunkach będą słabe, co zdecydowanie sprzyja częstszymi atakami szkodników, pojawianiem się różnych chorób.
Dlatego na etapie planowania zaleca się wybieranie roślinności bujnej, gdyż najlepiej odnajdują się w warunkach, jakie oferuje zacieniony ogród. Brak słońca nie będzie dla nich problematyczny. Dodatkowo doskonale, gdy w ogrodzie znajdują się drzewa. Będą one znakomitą ochroną przed wiatrem, wspomagając małą roślinność.
Jakie rośliny najlepiej wybierać do ogrodów zacienionych?
Jest mnóstwo roślin, które znakomicie odnajdują się w ogrodach, gdzie brakuje regularnego światła słonecznego. Można wybierać z rozmaitych gatunków. Jak to więc wygląda w rzeczywistości?
Doskonale do ogrodów zacienionych pasują byliny. Wystarczy wspomnieć o takich bylinach jak bluszczyk kurdybanek, dziurawiec, konwalia majowa, jasnota plamista, rodgersje, przebiśniegi, zawilec leśny czy paprocie.
Celują w pnącza, najlepiej brać pod uwagę bluszcz pospolity. To zdecydowanie najlepszy wybór, gdyż bluszcz w każdych warunkach, przy umiejętnym dbaniu o niego, prezentuje się nad wyraz okazale. Oprócz niego śmiało można postawić na hortensję pnącą czy kokornak wielkolistny.
Wybierając iglaki, warto zastanowić się nad choinką kanadyjską, cisami pośrednimi, pospolitymi czy też żywotnikiem japońskim. To najlepsze co może przytrafić się zacienionym ogrodom w kategorii iglaki.
Zastanawiając się nad krzewami, drzewami do ogrodu, który tonie w cieniu, należy skupić się na azaliach japońskich, hortensjach bukietowych, ogrodowych. Doskonale jest zdecydować się również na grab pospolity, różanecznik wielkokwiatowy, ligustr pospolity czy też bukszpan pospolity.
Jaka gleba w ogrodzie cienistym?
Ogród o znacznym zacienieniu wymaga dość starannego przygotowania i zadbania o glebę. To aspekt, w którym nie ma miejsca na błędy. Jak zatem działać? Jak stworzyć idealną glebę w ogrodzie, któremu będzie brakowało dostępu do słońca? Zaleca się bardzo dokładne i głębokie przekopanie ziemi. Zabrania się jednak w trakcie tej operacji mieszania warstwy wierzchniej próchniczej z jałowym podglebiem. Po przekopaniu trzeba dodać kompost, gdyż gleba potrzebuje znacznie większych ilości próchnicy, niż ta stale wystawiona na słońce. To bardzo ważne, aby używać kompostu, rozkładając go na przekopanym podłożu. Zaleca się, żeby jego warstwa miała nawet do 10 cm wysokości. Następnie regularnie, zawsze wiosną, dosypywać około 2 cm kompostu.
Istotny jest również prawidłowy parametr kwaśności gleby. Przyjmuje się, że podłoże powinno być w przedziale 4.5-5.5 pH.
Czy trawnik w cienistym ogrodzie to dobry pomysł?
Ogrody, które przez większość dnia pozostają w cieniu, raczej nie ma sensu stosować typowego trawnika. Warto również wystrzegać się zapewnień producentów, którzy promują super doskonałe trawy, nawet na zacienione ogrody. Żadna trawa nie poradzi sobie, jak należy w takich warunkach. Prędzej czy później można spodziewać się, że zacznie pojawiać się mech, co wpłynie negatywnie na estetykę ogrodu. Co, jeśli nie trawa? Do ogrodów zacienionych doskonale nadają się rośliny zadarniające. Znakomicie adaptują się w takich warunkach, dość szybko ulegając rozrostom. Naturalnie planując sadzenie roślin zadarniających, trzeba stale je kontrolować. Zbyt ekspansywny ich rozrost nie jest wskazany.
Umiejętne podlewanie zacienionych ogrodów
Cienisty ogród jest chłodny, co nie dziwi, wszak np. gęste korony drzew znakomicie bronią dostępu promieni słonecznych. Dodatkowo trzeba pamiętać, że drzewa będą naturalnym parasolem, przez co roślinność położona niżej nie otrzyma odpowiedniej ilości wody opadowej. Dlatego po stronie właściciela ogrodu stoi, aby bardzo umiejętnie, dokładnie podlewać roślinność w takim ogrodzie. Przyjmuje się, że należy codziennie dostarczać roślinności wody. Można również skorzystać z linii kroplującej, która znacznie ułatwi prace związane z podlewaniem.
Ogrody, które nie mają stałego dostępu do promieni słonecznych, nie stoją na straconej pozycji. Wystarczy tylko w sposób staranny stosować się do powyższych zasad. Pamiętać o tym, że zacienione ogrody wymagają innego podejścia, niż te, które stale czerpią ze słońca. Wtedy będzie pewność, że powstanie ogród przepiękny, estetyczny, w którym aż będzie chciało się wypoczywać.