Jak ułatwić sobie pracę w ogrodzie

Staranna praca w ogrodzie gwarantuje znakomite efekty. Jednak często jest tak, że zwyczajnie brakuje czasu, sił, aby zrealizować wszystko, co niezbędne. Wynikiem tego będą pojawiające się problemy np. z rozwojem roślinności. Dlatego też osoby zapracowane, mające na głowie wiele obowiązków, powinny pomyśleć o prawidłowej organizacji prac ogrodowych.

Jak więc usprawnić zajęcia w ogrodzie, aby nie mieć problemów ze zrobienie wszystkiego? Co przygotować, żeby nie okazało się, że jakiekolwiek zabiegi np. pielęgnacyjne roślinności ogrodowej  okazują się skomplikowane, zajmują wiele czasu, przez co stają się przykrym obowiązkiem?

Projekt ogrodu, który nie nastręczy późniejszych problemów

Podczas projektowania ogrodu warto mieć na uwadze własne możliwości czasowe, chęci do prac ogrodowych. Warto tak rozplanować roślinność, teren rekreacyjny, aby nie mieć problemów z regularnym dbaniem o nie. Jest to bardzo ważne, gdyż nie każdy ma przecież ochotę spędzać większość wolnego czasu w przestrzeni ogrodowej. Dlatego w takiej sytuacji stawia się na minimalizm, inwestuje w rośliny niewymagające szczególnego zadbania. Dobrze jest poradzić się w tym miejscu specjalistów, którzy będą wiedzieli, co sprawdzi się ogrodzie, a czego koniecznie trzeba unikać.

Dobry plan to podstawa

Brak planu, kiepska organizacja pracy nie przyniesie niczego dobrego. Dlaczego warto planować? Dlaczego organizacja jest tak istotna? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że umiejętne planowanie prac pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Dodatkowo na etapie rozmyślania nad ogrodem, można wprowadzić liczne korekty, które uczynią późniejsze prace jeszcze efektywniejsze. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie sobie tzw. planu B. Gdyby coś nie poszło po myśli pierwotnych koncepcji, plan B pozwoli uratować całość działań.

Nie ma tutaj znaczenia, czy planuje się prace w dużym wymiarze, czy tylko np. weekendowe porządki, zasadzanie na ogrodowych grządkach. Nawet najdrobniejsze zadania do wykonania powinny być w sposób staranny rozplanowany.

Nie wszystko naraz

Niektóre prace ogrodowe wymagają stanowczych, jednorazowych działań. Są jednak i takie rzeczy do wykonania, które można spokojnie zrealizować w ciągu kilku dni, dzieląc sobie pracę w sposób sensowny. Decydowanie się na duży zakres prac, efekty mogą okazać się fatalne. Zmęczenie, niechęć, negatywne nastawienie do zielonej przydomowej oazy. Najcięższe prace warto wykonywać na początku, jednak bez przesady, czyli założenia, że wszystko musi zostać zrobione naraz. Warto „przeskakiwać” z tematu na temat, szukać prac o różnej trudności realizacji.

Nic samo się nie zrobi

Oczywiście w przepięknym ogrodzie cudownie się spędza czas, odpoczywa. Jednak nic samo się nie zrobi. Mimo ogromnych chęci do błogiego lenistwa należy pamiętać, że nic samo się nie zrobi. Dlatego bardzo ważna jest regularność podczas prac ogrodowych. Owszem, jak już powyżej wspomniano, nie należy narzucać sobie pracy ponad siły. Jednak nawet kiepskie, nudne prace należy wykonać według planów. Odkładanie czegokolwiek na późniejszy czas sprawi, że pracy do wykonania będzie przybywać, a czasu zabraknie. Ogród, tereny zielone rządzą się swoimi pracami, wiele prac musi zostać przeprowadzonych w określonym czasie. Brak systematyczności doprowadzi do sytuacji, w której ogród będzie marniał, roślinność nie uzyska możliwości do prawidłowego rozwoju. Wystarczy tutaj wspomnieć choćby o określonych terminach przycinania krzewów, drzew, regularnej walki z chwastami, czy też podlewania.

Ciekawe pomysły na ułatwienia w ogrodzie

Warto korzystać z wielu rad dotyczących ułatwień ogrodowych. Niekoniecznie mowa tutaj o kupowaniu dodatkowego, drogiego sprzętu. Dla przykładu, po co marnować dużo wody na podlewanie ogrodu, jak można w sposób prosty i tani zbierać deszczówkę. Wiadra, specjalnie zbiorniki pozwolą na późniejsze wykorzystanie deszczówki do podlewania ogrodu. Samo podlewanie nie musi być również czasochłonną czynnością, szczególnie przy dużych ogrodach. Wystarczą proste systemy nawadniania, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić czas, ale dadzą gwarancję, że wszystko zostanie prawidłowo podlane.

Drewutnia, domek ogrodowy znacznym ułatwieniem

Warto przygotować sobie domek ogrodowy, drewutnię, w której to będą składowane narzędzia ogrodowe, środki do ochrony, nawożenia roślin. Tego typu konstrukcje śmiało, można postawić nawet w małych ogrodach. Dlatego będzie to ułatwieniem w pracy? Po pierwsze wszystko ma się pod ręką, nie trzeba po potrzebne rzeczy cofać się do domu. Po drugie w doskonały sposób zabezpieczać się niebezpieczne przedmioty, preparaty przed np. dziećmi. Po trzecie, zyskuje się dodatkowej powierzchni, np. w garażu.

Umiejętne planowanie prac w ogrodzie, postępowanie według wyżej wymienionych zasad, zdecydowanie pozytywnie wpłynie na kwestie związane z czasem spędzanym w ogrodzie. Pomoże stworzyć wymarzony teren zielony, nie męcząc się przy tym nadmiernie.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu