Jak przygotować ogród do relaksu

Ogród to nie tylko obowiązki wynikające z dbania o roślinność i pozostałe jego elementy aranżacyjne. To przede wszystkim nasza oaza spokoju, gdzie możemy się relaksować, spotykać w gronie rodzinnym lub ze znajomymi. Warto więc zainwestować w odpowiednie wyposażenie ogrodu, co pozwoli korzystać z najróżniejszych form rozrywki. 

Co można zrobić w ogrodzie? Jakiego rodzaju przedmioty, konstrukcje zwiększą komfort użytkowy naszego skrawka zieleni? Jak wszystko przygotować i poustawiać, aby nie spowodować chaosu przestrzennego? 

 

Harmonia przestrzeni ogrodowej. Jak zaaranżować strefę zabawy i wypoczynku?

Aranżacja przestrzeni w ogrodzie jest uzależniona od powierzchni, którą się dysponuje. Im większy ogród, tym więcej możliwości aranżacyjnych, wstawienia różnorodnych przedmiotów, konstrukcji, które będą dostarczały relaksu i rozrywki. Jednak niezależnie od tego, warto w sposób przemyślany, wybrać optymalne miejsce, w którym będziemy wypoczywać i gdzie będziemy się bawić. 

Dobrze, aby strefa wypoczynku nie znajdowała się obok bezpośrednio strefy zabawy. Usytuowanie leżaków w pobliżu miejsca, gdzie bawią się nasze dzieci, nie jest zbyt rozsądne, o spokoju można zapomnieć. Jeżeli mieszkamy w mieście i tuż za płotem naszego ogrodu znajduje się często uczęszczany chodnik, ruchliwa ulica, to strefę relaksu warto zaaranżować w jak najdalszej odległości. Warto również zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem. Naturalną ochroną będą wysokie drzewa. Jeżeli takowych w ogrodzie nie ma, to wystarczy zainwestować w duży parasol lub bardziej fachowe konstrukcje, takie jak drewniane zadaszenie. Pamiętać należy również o tym, aby nie robić np. placu zabaw w sąsiedztwie roślinności ogrodowej. 

 

Jak zwiększyć komfort użytkowy ogrodu? W jakie urządzenia, konstrukcje wyposażyć ogród?

Mnogość produktów, konstrukcji, urządzeń ogrodowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno rodziny z dziećmi, jak i młode osoby, mogą w różnorodny sposób aranżować sposób. Tak naprawdę pojawiają się dwa ograniczenia: posiadany budżet oraz powierzchnia ogrodu. Co więc będzie dobrym pomysłem na wyposażenie strefy wypoczynkowej, rozrywkowej w ogrodzie? 

Meble ogrodowe, to podstawa w każdym ogrodzie. Praktycznie już wiosną, kiedy temperatury są coraz wyższe, miło jest posiedzieć w ogrodzie, wypić poranną kawę, czy po skończonych pracach, delektować się piwem. Oczywiście wypoczynek na komfortowych i funkcjonalnych meblach ogrodowych. Warto stawiać tutaj na solidność, wytrzymałość. Meble ogrodowe, w przeciwieństwie do tych domowych, są narażone na różnorodne warunki atmosferyczne. Padający deszcz, wiatr czy promienie słoneczne. Wszystko to może przyspieszać ich degradację. Można stawiać na meble stalowe, drewniane, ratanowe czy z coraz popularniejszego technoratanu. Dobrze mieć taką ilość mebli, szczególnie leżaków i krzeseł, aby dla żadnego z gości nie zabrakło miejsca. 

Spotkania w ogrodzie większości kojarzą się z grillowaniem. Szczególnie sezon wakacyjny sprzyja częstemu degustowaniu potraw prosto z grilla. Na pewno ciekawą opcją jest posiadanie murowanego kominka z grillem. To bardzo trwała konstrukcja, a kiedy jeszcze została ciekawie zaprojektowana, to oprócz wartości użytkowej, ma wartość estetyczną. Innego rodzaju grille również są dobrym rozwiązaniem, jednak kiedy planuje się częste pichcenie w ogrodzie, dobrze jest wybierać grille gazowe czy elektryczne, zamiast tanich, marketowych grilli. Grille gazowe, elektryczne zapewniają wyższy komfort przygotowania potraw, a dodatkowo jednorazowo można zrobić więcej porcji. Za nimi przemawia również kwestia bezpieczeństwa. Są one stabilne, czyli przeciwnie do tradycyjnych grilli węglowych, które łatwo można przewrócić. 

Altana ogrodowa, czyli dobry pomysł zarówno w dużych ogrodach, jak i tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjny taras. Altana pozwala odpoczywać w większym gronie, schronić się przed słońcem czy padającym deszczem. Na pewno przyjemniej jest spędzać letnie wieczory ze znajomymi w altanie, zamiast siedzieć w domu przed telewizorem. 

Relaks na hamaku, czyli coś, co zadowoli wszystkich, zarówno małych jak i dużych. Najprostsze konstrukcje wymagają kupienia tradycyjnego hamaka i przywiązania go do dwóch drzew. Brak drzew nie powoduje, że można zapomnieć o hamaku. Istnieją najróżniejsze konstrukcje, takie jak choćby hamak kosz, czy hamak leżanka, które wystarczy ustawić w optymalnym miejscu. 

Basen w ogrodzie? Obecnie jak najbardziej możliwa opcja. Mały basen dla dzieci lub duża konstrukcja, w której będą mogli relaksować się również dorośli. Wstawienie basenu o odpowiedniej wielkości jest zależne tak naprawdę od wolnej przestrzeni w ogrodzie. 

Duże ogrody, w których dominuje trawa, idealnie nadają się do przerobienia na mini boiska. Wystarczy posiać trawę sportową, zainwestować w bramki, paliki do przywiązania siatki i można grać w piłkę nożną czy siatkówkę. Oczywiście boisko można wykonać w wersji nisko budżetowej. Tak naprawdę do dobrej zabawy, rywalizacji sportowej wystarczy odpowiedni kawałek trawy. 

Domek na drzewie? Większość z nas, kiedy była mała, marzyła o własnym domku na drzewie. Mało kto jednak miał możliwość spełnienia tego marzenia. Dziś można bez problemów kupić nowoczesną konstrukcję domku na drzewie i bezpiecznie ją zamontować. Inne rozwiązanie to domki dla dzieci wolnostojące. 

Mini plac zabaw dla dzieci. Zorganizowanie mini placu zabaw w ogrodzie dla swoich pociech nie powinno stwarzać większych problemów. Bogata oferta producentów pozwala na montaż zjeżdżalni różnego typu, trampoliny, drabinek, huśtawek czy piaskownicy. Najważniejsze to umiejętnie dobierać tego typu urządzenia do wieku dzieci, a także do możliwości przestrzennych ogrodu. 

 

Bezpieczeństwo w strefie wypoczynkowej

Decydując się na rozbudowę w ogrodzie strefy wypoczynkowej, strefy do zabawy, trzeba koniecznie pamiętać o bezpieczeństwie. Niezależnie jakie elementy staną w ogrodzie, powinny być wykonane z dobrych materiałów i prawidłowo zmontowane, zbudowane. Dodatkowo niektóre z konstrukcji należy regularnie doglądać, czy np. łączenia, wiązania nie uległy zniszczeniu. Na pewnych rzeczach pod żadnym pozorem nie należy oszczędzać.

Jak przygotować ogród do wakacyjnego relaksu

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu