Dlaczego warto mieć kompost?
Używanie naturalnych nawozów to liczne korzyści dla ogrodu, jego roślinności. Przede wszystkim dostarcza się roślinom składniki odżywcze łatwo przyswajalne. Kompost działa pozytywnie również na glebę, zapewniając odpowiednie dawki próchnicy. Używanie kompostu wpływa na ekosystem ogrodowy, poprzez skuteczność rozkładu toksyn, usuwania grzybów i bakterii.
Z czego przygotować kompost?
Do przygotowania kompostu mogą przydać się przeróżne rośliny, resztki, które zazwyczaj trafiają do śmietnika. Przydają się np. suche liście, bez problemów wykorzystuje się pędy roślin jednorocznych, resztki warzyw. Oczywiście wszystkie te składniki muszą ulec rozkładowi, co może trwać kilka miesięcy. Warto pamiętać również o tym, że do przygotowania wysokiej jakości kompostu można używać resztek kuchennych (za wyjątkiem kości oraz mięsa), fusy z herbaty, kawy, a nawet chusteczki higieniczne. Nie można zapominać o takich elementach kompostu jak skoszona trawa, chwasty czy obierki.
Z czego nie robić kompostu?
Szykując kompostownik, na pewno trzeba pamiętać o tym, że pod żadnym pozorem nie można wykorzystać kości, resztek mięsa. Nie przydadzą się również resztki cytrusów, chwasty z nasionami. Bardzo ważne, aby nie wykorzystywać do przygotowania kompostu będą liście olchy, dębu czy orzecha włoskiego. Odradza się również sięganie po pędy i igły cisa.
Gdzie postawić kompostownik?
Przygotowując kompostownik, należy pamiętać o pewnych zasadach. Pod żadnym pozorem nie można go stawiać w miejscu nasłonecznionym oraz podatnym na wiatr. Jeżeli kompostownik znajduje się w kiepskim miejscu, koniecznie trzeba go osłonić przed wiatrem i słońcem. Równie ważne jest, aby podłoże kompostownika było przepuszczalne. Pozwoli to na odpływ nadmiaru wody. Warto przyjąć zasadę, aby znajdował się on jak najdalej od elementów wystroju ogrodu, takich jak roślinność czy mała architektura. Zaleca się także, aby kompostownik nie stał w zagłębieniu oraz na twardym podłożu.
Jak duży musi być kompostownik?
Specjaliści jednoznacznie określają maksymalne rozmiary kompostownika. Szerokość 150 cm, wysokość 120 cm. Jeżeli ktokolwiek wpadnie na pomysł przygotowania czegoś większego, może mieć pewność, że nie uzyska kompostu najlepszej jakości. Ważne, aby w kompostowniku był dostęp do powietrza od wnętrza. Nadmiar wody będzie miał odpowiedni odpływ, dzięki czemu rozkładającym się mikroorganizmom zapewni się dostęp do tlenu.
Jak przygotować warstwy w kompostowniku?
Podstawowe zasady układania warstwaw kompostowniku mówią, aby na samy dole znajdowały się np. połamane gałęzie. Kolejna warstwa, czyli wyższa musi być stworzona z takich elementów jak np. ziemia ogrodowa czy torf. Dzięki temu znakomicie będzie pochłaniała składniki mineralne. Równie istotne jest, aby po ułożeniu warstw porobić dziury. To sprawi, że powierzchnia będzie „oddychająca”.
Nieprzyjemny zapach z kompostownika? Co z tym począć? Może się zdarzyć, że naturalny nawóz, czyli kompost niekoniecznie będzie mógł zostać użyty w ogrodzie. Szczególnie sytuacja się komplikuje, jeżeli z kompostownika dochodzą dość nieprzyjemne zapachy. Zapach zgniłych jajek oznajmia, że kompostownik nie ma prawidłowo przygotowanego napowietrzenia. Gdy w powietrzu, w pobliżu kompostownika czuje się zapach amoniaku, jednoznacznie wskazuje to na zbyt dużą ilość azotu. Dlatego chcąc unikać takich przykrych niespodzianek, konieczne jest stawianie na prawidłowe dostarczanie powietrza do całej pryzmy.
Prawidłowo zrobiony kompostownik, dobrej jakości kompost będzie znakomitym nawozem do ogrodu. Nawożenie roślin ogrodowych, uprawa krzewów, warzyw czy drzew owocowych. Kompost, który sami sobie przygotujemy, sprawdzi się nawet jako doskonały nawóz do kwiatów doniczkowych. Ważne, aby po prostu pamiętać o powyższych zasadach i na ich podstawie wszystko starannie przygotować.