Jak optycznie powiększyć ogród

Istnieje wiele „sztuczek", które pozwalają z małego ogrodu zrobić coś większego. Nie trzeba zatem się martwić, że mała przestrzeń ogrodowa będzie problemem. Mając niewielki ogród istnieje wiele opcji, które prowadzą do jego optycznego powiększenia. Wystarczy tylko przeprowadzić pewne działania, wykorzystać ciekawe projekty.

Jak zatem sprawić, że niewielki ogród optycznie się powiększy? Co należy zastosować w sytuacji, jakich rozwiązań użyć w tym kierunku?

Płynne granice ogrodu i domu

Małe ogródki powinny być skuteczne „wtopione" w bryłę domu. Dokładnie mowa o tym, aby połączyć przestrzenie wewnątrz, jak i zewnątrz domu. To prosty zabieg sprawiający, że przestrzeń ogrodowa stanie się większa. Najłatwiej jest wykorzystać np. identyczne materiały, kolorystykę, zarówno gdy mowa o wykończeniu wnętrz, jak i aranżacji ogrodowych. Nie wolno zapominać także o aspektach związanych z „łączeniem" ogrodu z okolicą. Jeżeli to możliwe, to należy również zniwelować ogrodzenie, tak aby zostało skutecznie ukryte roślinnością. Im mniej go widać, tym lepiej dla optycznego powiększenia przestrzeni ogrodowej.

Roślinność, czyli jej kształty i kolorystyka

Chcąc powiększyć optycznie ogród, należy stosować przede wszystkim roślinność, która ma dość drobne liście. Owszem, istnieje możliwość wykorzystania roślin z dużymi liśćmi, jednak tylko pod warunkiem, że znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Inne rozwiązanie, np. wykorzystanie ich wzdłuż ogrodzenia, uczyni ogród jeszcze mniejszym, niż jest w rzeczywistości.

Co do kolorystyki, należy stosować raczej barwy neutralne, zimniejsze. Chcąc mimo wszystko mieć kwiaty, krzewy o kolorach mocnych, intensywnych, to panuje zasada, podobna jak z wielkością liści, krzewostanu. Takie tylko i wyłącznie przy samym domu.

Nie ma co przesadzać z ogrodzeniem

Bardzo ważne dla prawidłowej optyki w małym ogrodzie, jest unikanie zbyt dużych ogrodzeń. Pod żadnym pozorem ogrodzenie nie może dominować nad pozostałymi elementami infrastruktury. Jakiekolwiek wysokie płoty, murowane ogrodzenia, wszystko to znakomicie przytłoczy przestrzeń i tak już małego ogrodu. Warto stawiać na konstrukcje lekkie, niekoniecznie w każdym miejscu identyczne. Jeżeli nie będzie się odczuwało dyskomfortu, nie wszędzie trzeba stawiać płoty. Zamiast nich można postawić ciekawy, aczkolwiek nieogromny żywopłot. Znakomicie sprawdzają się również różnego rodzaju drzewka. Roślinność, czyli krzewy, drzewka zamiast tradycyjnego ogrodzenia, to również znakomite połączenie z pozostałymi elementami przyrody w ogrodzie.

Usytuowanie dróżek ma znaczenie dla optyki ogrodowej

Dróżki we wszelkiego rodzaju w małych ogrodach, powinny być dość świadomie zaplanowane. Odradza się ich prowadzenie przy samym ogrodzeniu. Takie wykonanie to nie jest kierunek ku optycznemu zwiększeniu ogrodu. Najlepiej sprawdzają się opcje na dróżki po łuku, czy kuliście.

Wykorzystać każdy centymetr przestrzeni ogrodowej

Nie można dopuścić do sytuacji, że zmarnowana zostanie jakakolwiek przestrzeń w ogrodzie. Przy małych ogrodach, kiedy pojawia się chęć ich optycznego powiększenia, trzeba wykorzystywać z głową to, co już jest. Po co np. stawiać dodatkowo ławki, krzesła, jak można wykorzystać do tego np. murek oporowy? Jaki sens ma zakup dużej drewutni, skoro wiele narzędzi i środków do pracy w ogrodzie, można umiejętnie ukrywać np. w posiadanych meblach?

Zróżnicowanie stref ogrodowych

Przygotowanie kilku stref w małym ogrodzie, pozwoli stworzyć wrażenie, że mamy do czynienia ze sporą przestrzenią. Na czym to dokładnie polega? Poprzez wstawianie w ogrodzie np. pergoli, zasadzeń żywopłotu. Jednak nie można przesadzać i w drugą stronę. Mianowicie zbyt duże nagromadzenie takich elementów, tworzenie zbyt wielu strefa, da efekt odwrotny od zamierzonego. Powstanie jeden wielki chaos i ogród nie będzie miejscem zbyt przyjaznym.

Umiejętne wykorzystanie zróżnicowanego terenu

Większość uważa, że ogród o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu jest kiepski. To jednak błędne przekonanie w sytuacji, kiedy ma się mało przestrzeni i pojawiają się myśli, aby optycznie powiększyć jego powierzchnię. Dzięki zróżnicowaniu, wzniesieniom, obniżeniom, mamy pewność, że uzyska się optyczne wrażenie większego terenu. Wystarczy wykorzystać proste sztuczki, jak choćby zrobienie kilku schodów pomiędzy wzniesieniami, czy też wyżej stawiać rabaty, zamiast przy samej ziemi.

Rozstawianie elementów w liniach równoległych i prostopadłych

Zwiększyć objętość optyczną własnego ogrodu można w prosty sposób, mianowicie poprzez odpowiednie ustawianie małej architektury czy też rabat. Krótkie i szerokie ogrody można wydłużyć poprzez stawianie wszelkich elementów równolegle do boku dłuższego. Ogrody, które są wąskie, ale za to długie, potrzebują stawiania rabat czy też elementów małej architektury w sposób prostopadle do długiego boku.

Ogród żyjący przez cały rok

Co bardzo ważne, na małych przestrzeniach, gdzie chce się uzyskać coś większego, konieczne będzie pomyślenie o czymś, co żyje cały rok. Dlatego dobrze jest stawiać na rośliny, które również zimą będą w pewien sposób atrakcyjne. Nadają się tutaj choćby rośliny zimozielone, np. rododendrony. Szkoda czasu na roślinność, która kwitnie i cieszy oko przez krótki czas.

Optyczne powiększanie małych przestrzeni ogrodowych nie należy do skomplikowanych zadań. Stosując odpowiednie, wyżej wskazane metody, można stworzyć coś naprawdę ciekawego. Najlepiej oczywiście stosować różnorodne sposoby powiększania optycznego powierzchni ogrodu w sytuacji, kiedy wszystko jest dopiero w fazie projektowej.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu