Jak nie wydać wszystkich pieniędzy?

Przepiękny, zadbany ogród wymaga wielu nakładów pracy. Do tego dochodzą najróżniejsze wydatki, które chcąc nie chcąc trzeba ponieść. Okazuje się jednak, że istnieją pewne rozwiązania, które sprawią, że inwestowanie w ogród nie musi oznaczać pozbycia się zgromadzonych pieniędzy.

Jak zatem nie „zbankrutować" podczas adaptacji i utrzymania ogrodu? Jak pomysłowo podejść do tematu niektórych prac, aranżacji ogrodowych, aby wydać naprawdę mało pieniędzy?

Woda do podlewania ogrodu

W sytuacji, kiedy ogród wymaga dość dużych ilości wody do prawidłowego podlewania, dobrym pomysłem jest wykorzystywanie w tym celu „deszczówki". Jak gromadzić wodę deszczową, która przyda się do podlewania? Można wykorzystać do tego metalową beczkę, starą wannę, porozstawiać na czas deszczu wiadra. Takie rozwiązania znacznie ograniczą zużywanie wody z sieci, co w dłuższej perspektywie pozwoli na spore oszczędności na rachunkach.

Naturalny kompost i nawozy

Po co wykorzystywać w ogrodzie chemiczne środki do nawożenia, wydawać pieniądze na kompost? Wszystko można zorganizować samodzielnie. Nie dość, że pozwoli to oszczędzić pieniądze, to na dodatek ogród będzie nawożony w sposób ekologiczny. Niezwykle interesującym rozwiązaniem jest np. przygotowanie ziemi liściowej. Potrzebne do tego będą liście, wilgoć oraz odpowiednio zaaranżowane miejsce, w którym wszystko powstanie. Taka ziemia liściowa to znakomity zamiennik ściółki, torfu, działa również jako spulchniacz. Wystarczy zebrać liście z ogrodu, a następnie złożyć je w kompostowniku i dokładnie przykryć folią. Również problemem nie powinno być przygotowanie własnymi środkami kompostu. Wymagane jest posiadanie odpowiedniej skrzyni, gdzie będziemy gromadzić odpadki organiczne, które z czasem dadzą dobrej jakości kompost.

Zbieranie nasion z warzyw i owoców

Doskonały sposób na samodzielne rozmnażanie roślin. Wystarczy zbierać nasiona z owoców i warzyw jednorocznych w okresie letnim i jesiennym. Tak samo można rozmnażać krzewy oraz byliny. W przypadku krzewów należy od matecznej rośliny odciąć gałązki, po czym wystarczy wetknąć je w ziemię. Tego typu prace w ogrodzie pozwalają nie tylko na oszczędności, ale równocześnie sprawiają, że nabywa się nowe umiejętności, wiedzę.

Oszczędność w źródła światła ogrodowego

Ogród nie może się obejść bez oświetlenia. Co komu po miejscu, w którym po zmroku nie można przesiadywać, szczególnie podczas letnich miesięcy? Kto potrafi relaksować się, spotykać ze znajomymi w kompletnych ciemnościach? Ogród powinien posiadać odpowiednie oświetlenie, co nie oznacza, że należy stawiać na standardowe rozwiązania. Bez problemów można sięgnąć po oświetlenie ledowe, solarne, co pozwoli na znaczne oszczędności. Oświetlenie solarne będzie opierało swoją pracę na energii słonecznej, dlatego kosztem jest tylko zakup odpowiedniego sprzętu. Dziś wybór solarnych lamp jest ogromny, można dostać nie tylko efektywne urządzenia, ale i w ciekawym wzornictwie, co ma przecież znaczenie dla estetyki wystroju ogrodu. Podobnie ma się rzecz z żarówkami ledowymi. Jeżeli wymaga tego sytuacja, to zamiast montażu tradycyjnego oświetlenia, warto postawić na energooszczędne ledowe żarówki.

Recykling to nie tylko ekologia, ale i oszczędność

Wiele przedmiotów, które trafiają na śmietnik jako niezdatne do dalszego użytku, może być wykorzystane w przestrzeni ogrodowej. Wystarczy choćby wymienić skrzynki, słoiki czy plastikowe butelki. Przydatna w tym aspekcie będzie kreatywność, choćby do stworzenia atrakcyjnych elementów dekoracyjnych. Równocześnie wystarczy zorientować się w nowoczesnych trendach aranżacyjnych, by stwierdzić, że coraz większym powodzeniem cieszą się np. meble przygotowane z palet czy drewnianych skrzynek. Skrzynki drewniane mogą okazać się również znakomitym materiałem do budowy warzywnika, miejscem na zasadzenie mniejszych roślin. Niewykorzystane, zniszczone materiały budowlane, jak choćby dachówki doskonale sprawdzą się jako element budowanych ścieżek.

Do ogrodu tylko dobre urządzenia i narzędzia

Nie ma co oszczędzać na urządzeniach, narzędziach wykorzystywanych do pracy w ogrodzie. Raz, a dobrze wybrać np. kosiarkę, sekatory, które starczą na lata. Kupując sprzęt kiepskiej jakości, inwestując w najtańsze urządzenia, można mieć pewność, że dość szybko zaczną odmawiać posłuszeństwa. Bardzo ważne jest również, aby dbać o sprzęt ogrodowy, regularnie czyścić i konserwować urządzenia wykorzystywane do pracy w ogrodzie. Takie działania znacznie

Rozsądne zakupy roślinności ogrodowej

Kiedy najlepiej kupować roślinność do ogrodu? Przede wszystkim poza sezonem ich kwitnięcia. Można dzięki temu zaoszczędzić sporo grosza. Przyjmuje się, że późna jesień jest jednym z lepszych okresów dla prawdziwych łowców okazji cenowych. To, co akurat nie jest popularne, zostaje wystawione w niskich cenach.

Wykorzystując powyższe porady, spokojnie można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Najważniejsze to przekonać się do nich i spróbować je zastosować.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu