Gliniasta, ciężka gleba w ogrodzie

Ogrody gdzie znajduje się gliniasta, ciężka i zbita gleba nie są łatwe w uprawie. Okazuje się, że sadzenie, rozwijanie roślinności jest trudniejsze, niż na glebie np. przepuszczalnej. Nieumiejętne radzenie sobie z takim rodzajem gleby, skutkować będzie kiepsko wyglądającym ogrodem. 

Gleba gliniasta to nie tylko problemy z  typową uprawą ogrodowej roślinności. Dodatkowym staje się woda, która po np. opadach deszczu nie ma ochoty opuścić terenu. Wchodzenie do takiego ogrodu nie jest niczym przyjemnym. Jak zatem radzić sobie z ogrodem, działką, gdzie gleba jest gliniasta, podmokła?

Czym jest gleba gliniasta?

Gleba gliniasta to innego jak przeciwieństwo gleby piaszczystej. Tym samym mamy do czynienia z podłożem, które jest nie tylko nieprzepuszczalne, ciężkie, ale również dość chłonne. Oczywiście posiada ona również zalety, przede wszystkim mowa o bogactwie składników odżywczych, niezwykle potrzebnych roślinom. Jednak na tym koniec pozytywów, gdyż po przeciwnej stronie można mieć pewność, że gliniasta gleba będzie np. zatrzymywać wodę.

Wady gleby gliniastej mają swoje późniejsze następstwa dla dbałości, rozwoju ogrodu. Niski poziom przepuszczalności ma ogromny wpływ np. na pojawianie się chorób grzybowych. Struktura takiej gleby będzie również odpowiadała za łatwe zalewanie roślinności ogrodowej. Kiepsko wygląda sytuacja z prawidłowym napowietrzeniem, a wiele roślin może mieć kłopoty z mrozoodpornością. 

Zanim założysz ogród, zadbaj o jakość gleby gliniastej

Wszystkie prace związane z walką z gliniastą glebą należy przeprowadzić zanim zostanie założony ogród. To najlepsza okazja do tego, aby cieszyć się wspaniałym ogrodem. Warto wspomnieć jednak o tym, że gdy zostaną zasadzone rośliny jednoroczne, nie będzie potrzeby skrupulatnego dbania o podłoże. Dopiero sadzenie roślin wieloletnich, np. bylin będzie problematyczne w kolejnych latach. Wybiera się do ogrodów na gliniastej glebie rośliny, które radzą sobie dobrze na niej. Mowa tutaj np. o wiśni, liliowcu, języczkach czy łubinie.

Jak skutecznie poprawić jakość gleby gliniastej?

Cały proces ulepszania typowo gliniastej gleby jest na pewno czasochłonny, ale i warty realizacji. Składa się z kilku etapów, które należy przeprowadzić niezwykle starannie, zgodnie z zasadami.

Konieczne jest dokładne usuwanie chwastów. Co ważne, gleba gliniasta wymaga, aby regularnie, gdy tylko pojawiają się zalążki chwastów, usuwać je. Nigdy nie ma sytuacji, że wystarczy jednorazowa redukcja tych roślinnych szkodników. Po wykonaniu pierwszego pielenia wymaga się, że po około 10 dnia proces należy ponownie powtórzyć.

Glebę gliniastą przekopuje się w sposób dokładny, na około 20 cm. Ma to za zadanie przede wszystkim eliminowanie szkodników glebowych. Wymieszanie odbywa się z piaskiem, a także nawozami. Dlaczego właśnie w ten sposób? Piasek zdecydowanie jest pomocny w walce z ciężką glebą, prowadząc do jej rozluźnienia. Naturalne nawozy, w postaci np. kompostu również są konieczne, celem wzmocnienia jakości gleby. Cały proces przekonania musi zostać wykonany niezwykle precyzyjnie. Frakcje mają być niezwykle starannie wymieszane.

Walcząc z ciężką glebą, nie można zapominać o działaniach, których celem jest skuteczność w obniżaniu jej pH. Do tego zadania najlepiej nadaje się torf. Jednak trzeba mieć na uwadze, że mowa tylko i wyłącznie o wysokiej jakości torfie, który będzie dodatkowo chronił glebę przed pojawianiem się chwastów.

Roślinność, która zostaje zasadzona w ogrodach o glebie gliniastej, wymaga stałego, dokładnego ściółkowania. Owszem, przy innych glebach takie działanie również wymagane. Jednak na ciężkim podłożu, nawet drobne błędy mogą zniweczyć całą pracę.

Gleba ciężka, gliniasta wymagać będzie aeracji, wertykulacji. Tylko w ten sposób można jej pomóc w prawidłowym napowietrzeniu, a to jak wiadomo jest bardzo ważne dla roślinności ogrodowej.

Posiadacze gleby gliniastej, pomimo prawidłowego wykonania wszystkich czynności, które mają poprawić jej jakość, nie mogą zapominać o regularnych wymieszania z piaskiem i nawozami. Przyjmuje się, że proces taki należy powtarzać co 2-3 lata. Inaczej degradacja gleby, a co za tym idzie ogrodu będzie postępować.

Jak dbać o nawodnienie ciężkiej gleby?

Właściwości gleby gliniastej znacznie różnią się od np. przepuszczalnej. To powoduje, że choćby nawadnianie musi być przeprowadzone w sposób specjalny. Przede wszystkim zwraca się uwagę na fakt, że zbyt szybkie podlewanie podłoża nie jest dobrym pomysłem. Woda nie zdąży wsiąknąć, przez co zaczną tworzyć się kałuże. Gdy to tylko możliwe, powinno się przygotować system podlewania, który zapewni dotarcie wody do systemów korzeniowych roślinności ogrodowej.

Gleba gliniasta w ogrodzie nie oznacza końca świata. Można na niej przygotować naprawdę wiele roślin, sprawić, że ogród będzie prezentował się okazale. Trzeba jednak włożyć sporo pracy i przede wszystkim pamiętać o licznych zasadach, które są wymagane przy podłożu ciężkim, gliniastym.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu