Ekonomiczny ogród

Ogród, który podczas pielęgnacji nie wymaga dużych nakładów finansowych, powinien być marzeniem każdego właściciela. Jednak okazuje się, że większość osób rezygnuje z takich opcji. Różne są przesłanki takiego zachowania, a najczęściej pojawiającą się jest po prostu wygodnictwo. Wiele prac ogrodowych, które pozwolą na oszczędności, wymaga większych nakładów pracy, kreatywności, co nie każdemu przypada do gustu.

Jednak z wielu względów warto pomyśleć o tym, aby tak zorganizować prace w ogrodzie, żeby można było oszczędzić pieniądze. Dodatkowo zdrowe podejście do tematu ekonomicznego ogrodu, wpływa również pozytywnie na ekologię. Jak zatem sprawić, że wprowadzone zostaną rozwiązania, które dodatnie odbiją się na kosztach dbania o ogród? Co robić, żeby krzewić ekologiczne postawy w swojej oazie zieleni?

Projektujesz ogród? Pomyśl o ekonomicznych rozwiązaniach

Jeżeli dopiero przystępuje się do projektowania, aranżacji przestrzeni ogrodowej, warto pomyśleć o ekonomicznych rozwiązaniach. Dzięki temu od samego początku koszty nawadniania, nawożenia i wielu innych aspektów będą znacznie niższe, niż ma to miejsce przy tradycyjnym podejściu do prac ogrodowych. Co na pewno można zrobić i co nie przysporzy kłopotów?

Deszczówka do podlewania

Podlewanie ogrodu to zajęcie czasochłonne, wymagające oczywiście sporych ilości wody. Należy pamiętać o tym, że woda nie jest tania, co przy częstym podlewaniu ogrodu, może generować wysokie rachunki. Warto również zwrócić uwagę, że woda z sieci nie jest najlepszej jakości dla roślin. Wynika to z faktu, że zazwyczaj jest dość twarda. Deszczówka zaś, która warto wykorzystać do podlewania, jest miękka i za darmo. Jak więc zadbać o to, aby umiejętnie gromadzić i wykorzystywać deszczówkę w swoim ogrodzie?

Odpowiednie pojemniki, beczki, które zbierają wodę z każdej rynny domowej. To podstawa działania w tym aspekcie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że są pewne warunki, które trzeba spełnić, aby woda deszczowa, zbierana do beczek, pojemników, mogła zostać wykorzystana. Zbiorniki nie mogą być przezroczyste. Nie należy również wystawiać ich na działanie promieni słonecznych.

Różnorodność roślin w ogrodzie

Warto, nawet w małych ogrodach, postawić na różnorodność roślin. Nie ma nic gorszego niż monotematyczność. Dlaczego zaleca się takie rozwiązania? Dobrze jest sprawdzić, które rośliny działają z korzyścią dla otoczenia, a których raczej unikać. Bo jak wszędzie, tak i w świecie roślin, mamy do czynienia z tymi, które mają działanie szkodliwe. Nikt nie chce, żeby przepiękne kwiaty miały negatywny wpływ np. na warzywnik. Dodatkowo rośliny różnego typu żyjące w symbiozie, będą doskonale chroniły się przed szkodnikami. Dzięki takim działaniom unika się zniszczenia roślin, co jest przecież sporym kosztem. Walka ze szkodnikami, czy robienie co sezon nowych zasadzeń jest czasochłonne oraz drenuje portfel.

Chroń glebę przed wyjałowieniem

Sadzenie w tym samym miejscu, tych samych warzyw mija się z celem. To prosta droga do tego, aby gleba ogrodowa stała się kiepskiej jakości, co po kilku latach sprawi, że żadne nasadzenia nie będą udane. Warto więc celem oszczędności i znakomitych plonów, zmieniać warzywom miejsca zasadzeń.

Nawóz tylko naturalny

Nawożenie roślinności ogrodowej pozwala na ich prawidłowy rozwój oraz chroni przed szkodnikami, grzybami. Wiadomo, najłatwiej kupić nawóz dedykowany i go wykorzystać. Jednak z uwagi na troskę o roślinność ogrodową, ekologię, a przede wszystkim o własny portfel, lepiej używać naturalnych nawozów. Jego przygotowanie nie jest kłopotliwe i w zależności od warunków w ogrodzie, każdy może zrobić go samodzielnie.

Po pierwsze wszyscy słyszeli o kompoście. Do jego przygotowania nie trzeba wiele zachodu. Należy wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie gdzie stanie specjalna konstrukcja, w której będzie się tworzył i leżakował kompost. Do przygotowania naturalnego nawozu przydadzą się liście, ścięta trawa, a także pozostałe odpadki roślinne. Żeby kompost był gotowy do wykorzystania, należy zaczekać około roku.

Zakup roślin w sprawdzonych miejscach

Bardzo ważne w trosce o rachunek ekonomiczny przy zakładaniu ogrodu, jest zakup roślinności w miejscach sprawdzonych. Dodatkowo, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy np. zakupy w sklepie internetowym będą dobrze zrealizowane, zapakowane, warto udać się do stacjonarnego sklepu ogrodniczego. Dlaczego jest to ważne z ekonomicznego punktu widzenia? Po pierwsze, w sklepach ogrodniczych, szkółkach roślin o odpowiedniej renomie, znajdziemy tylko zdrowe okazy. Po drugie, zakupy online roślinności sprawiają, że sprzedający musi umiejętnie wszystko spakować. Transport w złych transportach, zniszczy nawet najzdrowsze rośliny. Natomiast sadzenie roślin chorych, zniszczonych, kupionych w sklepach z szemraną reputację, spowoduje dodatkowe koszty. Te kiepskie trzeba będzie wyrzucić i ponownie ruszyć na zakupy.

Oszczędzanie na narzędziach ogrodniczych nie popłaca

Zamiast porządnej kosiarki elektrycznej, zakup chińskiej tandety. Dlaczego? Bo jest taniej. Zamiast wysokiej jakości łopaty, wideł, grabi, kupno w promocji towarów nieznanej firmy. Nigdy nie opłaca się oszczędzać na narzędziach ogrodniczych. Przede wszystkim narzędzia kiepskiej jakości szybciej się zniszczą. Dodatkowo nie będą pozwalały pracować w sposób efektywny. Kiepska, tania kosiarka może zniszczyć trawę, a jej obsługa będzie przyprawiała o palpitacje serca. Grabie wykonane ze słabych materiałów, dość szybko przestaną współpracować z właścicielem. Przykładów można mnożyć, dlatego staranny dobór sprawdzonych narzędzi do ogrodu jest bardzo ważny.

Rozmnażanie roślin

Po co kupować nowe rośliny, co sezon wydawać niemałe pieniądze na coś, co można mieć przy małych nakładach pracy. Niektóre z roślin można śmiało rozmnażać. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również pewność, że będzie się miało w ogrodzie coś dobrej jakości.
Jak można rozmnożyć rośliny ze swojego ogrodu? Są gatunki, które przestają rosnąć, np. niektóre byliny. Wtedy właśnie należy przeprowadzić powyższy proces. Przed pracami w tym temacie, warto jednak dokładnie zapoznać się z dostępną wiedzą, co zaowocuje efektywnym rozmnażaniem.

Ekologiczne źródła światła

Zamiast wydawać pieniądze na oświetlenie zasilane energią elektryczną, można postawić na lampy solarne. Są zdecydowanie tańsze w eksploatacji niż te tradycyjne, na prąd. Nie trzeba się również obawiać, że moc ich oświetlenia będzie zbyt słaba.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu