Dlaczego warto mieć ogród?

Relaks po godzinach pracy należy się każdemu. Osoby, które pragną uciec od wielkomiejskiego zgiełku, zazwyczaj zaszywają się w czterech ścianach, odpoczywając na różne sposoby. Jednak nie do przecenienia jest możliwość relaksu na łonie natury. Nie każdy będzie mógł np. udać się na wycieczkę do parku czy lasu. Dlatego, aby korzystać z dobrodziejstw wypoczynku na świeżym powietrzu, wśród zieleni, warto mieć przydomowy ogród.

Jakie korzyści związane są z posiadaniem własnego ogrodu? Dlaczego, w sytuacji, gdy posiada się obok domu odpowiedni teren, opłaca się zaprojektować i zaaranżować ogród na przeróżne sposoby?

Kwiaty w ogrodzie

Wypoczynek w ogrodzie jest możliwy, kiedy wszystko ma tam swoje miejsce. Zatem sadząc kwiaty, krzewy, nie można dopuścić do chaosu przestrzennego. Zbyt dużo nasadzeń, ogromna różnorodność roślinności nie sprzyja budowie przyjaznego miejsca, w którym można poczuć się komfortowo.

Sadzenie kwiatów jest ważne nie tylko pod względem estetycznym. To nie tylko ozdoba, która cieszy ludzkie oko. Prawidłowy dobór roślinności pozwala niejako odseparować się od świata zewnętrznego. Dużo bujnych kwiatów, krzewów staje się znakomitą barierą przed hałasami dobiegającymi zza płotu.

Warzywa i owoce ze swojego ogrodu

Mając ogród, warto jego część wykorzystać na warzywnik. Naturalnie nie ma mowy o jakiś ogromnych połaciach terenu, pozwalających na gigantyczne zbiory. W zupełności wystarczy kilka drobnych upraw warzywnych, dzięki czemu dostarczymy do kuchni zdrowych i świeżych dodatków. Obok uprawy warzyw, dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o posiadanie upraw ziół i przypraw. Są one zdecydowanie lepsze niż te kupowane w torebkach.

Własny ogród pozwala również sięgać po smaczne, a przede wszystkim zdrowe owoce. Jak w przypadku warzyw, mowa przede wszystkim o niewielkich zbiorach, jednak niezwykle korzystnych z wielu względach. Zasadzenie kilku drzewek owocowych, krzaków np. agrestu, pozwoli mieć regularne dostawy doskonałych produktów. Takie owoce można oczywiście od razu zjeść, ale również przygotować z nich powidła, wykorzystać jako dodatek w pieczenia, gotowania, czy też zrobić przepyszne nalewki. Co ważne, uprawa drzewek owocowych jest banalnie prosta, wystarczy tylko prawidłowo i regularnie je podlewać.

Ogród idealnym miejscem dla dzieci

Ogromną zaletą posiadania ogrodu jest możliwość zaaranżowania jego części na plac zabaw dla dzieci. Dziś większość dzieciaków trzeba siłą wyganiać z domu, żeby oderwały się od wirtualnego świata. Ciekawie, kolorowo przygotowany kawałek ziemi dla najmłodszych może okazać się niezwykle atrakcyjną alternatywą dla siedzenia w domu przed monitorem komputera, ekranem telefonu. Regularne spędzanie czasu w ogrodzie, na świeżym powietrzu jest korzystne dla dziecięcego rozwoju, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Zadbaj o zdrowie we własnym ogrodzie

Przeprowadzono już wiele badań, które wskazują, że regularne, stałe przebywanie na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Pozwala to na budowanie prawidłowej odporności. Częste korzystanie z własnego ogrodu będzie również dodatnie wpływało na nastrój, redukowało stres. Po co męczyć się w czterech ścianach, jak wystarczy tylko otworzyć drzwi tarasowe i znaleźć się w swojej zielonej enklawie. Kontakt z przyrodą, cisza, spokój, wszystko to działa wyjątkowo kojąco na ludzki organizm. Dodatkowo wiele osób uważa, że tzw. dłubanie w ziemi, drobne prace ogrodowe pozwalają się wyciszyć, zapomnieć o świecie zewnętrznym, skupić się na tym, co tu i teraz.

Utrzymywanie więzi międzyludzkich, nawiązywanie nowych kontaktów

Szybkość życia, wieczny brak czasu sprawia, że więzi międzyludzkie się „rozłażą" lub też ograniczają jedynie do komunikacji online. Własny ogród, starannie zaaranżowany może być więc znakomitym miejscem do organizowania spotkań z przyjaciółmi, które pozwalają utrzymywać relacje na zdrowym poziomie.

Okazuje się również, że to właśnie obecność w ogrodach pozwala nawiązywać nowe kontakty, budować prawidłowe relacje z sąsiadami. To często jedyne miejsce, gdzie przez płot może spotkać sąsiada, wymienić z nim kilka grzecznościowych zdań.

Ogród może stać się twoją pasją

Amatorzy ogrodnictwa, znający tematykę jedynie z programów telewizyjnych, po zetknięciu się ze swoją oazą zieleni, dość szybko mogą połknąć bakcyla. Od tego momentu będą chcieli spędzać jak najwięcej czasu w swoim ogrodzie, nie tylko leżąca na hamaku, ale np. wykonując drobne prace pielęgnacyjne. Co ważne, efekty włożonej pracy dają ogromną radość.

Jak stworzyć ogród idealny?

Kto szuka odpowiedzi na tego rodzaju pytanie, będzie zawiedziony. Mianowicie nie ma możliwości znalezienia recepty na projekt i aranżację idealnego ogrodu. Przede wszystkim nie zawsze to, co pojawi się w głowie, a następnie w projektach, będzie identyczne w rzeczywistości. Istotne jest, aby ogród przygotować według własnych potrzeb, tego, co się lubi, a nie nowoczesnych trendów, pomysłów projektantów. Ważne, aby ogród, oprócz funkcji estetycznej, był również funkcjonalny.
Planując własny ogród, warto brać pod uwagę możliwości czasowe oraz chęci do wykonywania prac ogrodowych.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu