Marzec, zima znika, świat przyrody powoli budzi się do życia, w powietrzu coraz mocniej czuć nadchodzącą wiosnę. Dla osób, które mają ogrody, to niezwykle ważny miesiąc w roku. W marcu należy mocniej zakasać rękawy i z pełną werwą ruszyć do pracy, aby przygotować ogród na nadchodzący sezon.
Nie ulega wątpliwości, że marcowe prace w ogrodzie będą znacznie wymagające, niż miało to miejsce w kilku poprzednich miesiącach. Co należy zrobić, żeby ogród odżył pełną paletą barw? Jak sprawdzić stan przydomowego terenu zielonego? Jak powinno się w marcu nawozić ogród, a jakie działania wykonać w zakresie przycinania krzewów i drzewek? Jaką roślinność najlepiej sadzić w marcu i co zrobić z trawnikiem, aby przez wiele miesięcy był w jak najlepszej kondycji?
Jak wygląda nasz ogród po okresie zimowym?
Na samym początku należy bardzo starannie sprawdzić stan ogrodu. Niezależnie, czy zima była łagodna, czy surowa, każdy metr kwadratowy terenu zielonego powinien być dokładnie przejrzany. Nawet niepozorna zima daje się we znaki licznym roślinom, czy trawie. Dzięki takiemu działaniu można zaplanować wszelkie prace naprawcze. To również doskonały początek do zmian w nadchodzącym sezonie. Bo jak nie kiedy, jak w marcu najlepiej zaprojektować i przeprowadzić nawet małe, kosmetyczne zmiany w wyglądzie ogrodu.
Sprawdzając stan ogrodu, koniecznie trzeba przeprowadzić również wszelkiego typu prace porządkowe. Dzięki temu kolejne wizyty we własnym „zieleńcu" będą pozwalały skupić się na innych, kolejnych pracach.
Czy gleba w ogrodzie jest wystarczająco dobra?
Każdy, kto dba o ogród, nie może pomijać tematu odpowiedniego pH gleby. O jakość tego elementu dba się nie tylko podczas zakładania ogródka, ale również po każdej zimie trzeba dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Niekorzystne warunki atmosferyczne podczas zimy, mogą mieć wpływ na to jak kwaśna jest gleba w ogrodzie. Zbyt duża lub niska kwaśność gleby to spory problem, hamujący prawidłowy rozwój roślinności ogrodowej. Dlatego za pomocą choćby tradycyjnych papierków lakmusowych warto sprawdzić, czy wszystko w tym aspekcie jest korzystne. Jeżeli wyniki wyjdą nie takie, jak być powinny, niezbędne będzie jak najszybsze jej odkwaszanie, a nawet wymiana.
Marcowe nawożenie w ogrodzie
Kiedy nadejdzie marzec, nie można zapomnieć o nawozach. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju posiada się roślinność w ogrodzie, każda będzie potrzebowała skutecznego nawożenia. Jeżeli jest możliwość, to w pierwszej kolejności do wykonania tego zadania, należy wykorzystać kompost. Gdy go brakuje, konieczne będzie zaopatrzenie się w dedykowane nawozy. Lepiej nie używać tych uniwersalnych, gdyż na pewno nie dadzą takich efektów, jak nawóz do konkretnej rośliny. Po wykonaniu nawożenia, konieczne jest dość obfite nawadnianie gleby. Kilka tygodni później niezbędne jest powtórzenie zabiegu nawożenia.
Czy w marcu przycina się krzewy i drzewka?
Przyjęło się, że w marcu przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć gałęzie drzew. Wszystkie, które są zmarznięte, wysuszone, połamane, chore, trzeba usunąć. Pozostałe prace porządkowe ograniczają się do tego, aby np. na drzewach nie pojawiały się tzw. krzyżujące gałęzie. Wszystkie one muszą zostać usunięte, podobnie jak te, które rosną w kierunku środka korony. Równocześnie sprząta się gałęzie, które zalegają na podłożu.
Warto zwrócić uwagę na drzewa sadzone jesienią. Koniecznie, pod koniec marca, muszą zostać odpowiednio przycięte.
Wszyscy ci, którzy mają w ogrodzie rośliny wrzosowate, będą zmuszeni do dokładnego odcięcia zeszłorocznego kwiatostanu.
Marzec to czas na usuwanie okryć z roślin
Niektóra roślinność ogrodowa na czas zimy doczekała się specjalnej ochrony. Odpowiednie zabezpieczenia w postaci worków ochronnych, agrowłókniny, pozwoliła przetrwać najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Marzec to jednak czas, kiedy należy pomyśleć powoli o odsłanianiu takich roślin. Zanim przystąpi się do tych prac, warto sprawdzić dokładnie pogodę. Wszak w marcu często zdarzają się nocne przymrozki. Dlatego okrycia ściągane są tylko w przypadku gdy pogoda długoterminowa zapowiada się dodatnio. Na szczególną uwagę zasługują rododendrony, które są niezwykle wrażliwe na marcowe wahania temperatur. Jeżeli zostaną odkryte i nadejdzie nocny przymrozek, zniszczeniu ulegną pączki kwiatów, czego skutkiem będzie brak zakwitnięcia rośliny.
Prawidłowe nawadnianie ogrodu w marcu
Marzec to miesiąc, podczas którego można pomyśleć już o regularnym dostarczaniu wody roślinom. Podczas przedwiośnia nie ma co liczyć na większe opady deszczu, przez co w ogrodzie, może pojawić się zjawisko suszy fizjologicznej. Dlatego, aby temu zapobiec, trzeba zadbać o nawodnienie roślin. Szczególną uwagę przykłada się do regularnych dostaw wody rododendronom, wszystkim roślinom iglastym i pozostałym zielonym gatunkom.
Dbanie o trawnik w marcu
Ciężko znaleźć ogród, w którym nie ma choćby małego kawałeczka trawy. Dlatego też każdy musi zdawać sobie sprawę, jak ważne są marcowe prace przy trawniku. Co trzeba z nim zrobić po okresie zimowym? Staranne wygrabienie wszelkiego rodzaju resztek roślinnych, które to zalegają na trawie. To nie tylko „pozimowe" śmieci. To także różnego rodzaju pamiątki po jesieni, takie jak choćby wysuszone liście, połamane gałęzie. Prace tego rodzaju prowadzi się kiedy trawa jest sucha, a temperatury dodatnie.
Kolejny element marcowych prac przy trawniku odnosi się do jego regeneracji. Jeżeli gleba jest zbyt ciężka, twarda, konieczne będzie przeprowadzenie jej napowietrzania. Wystarczą dobre widły, którymi można nakłuć podłoże. Po takim działaniu wystarczy jeszcze prawidłowo przeprowadzić piaskowanie, dzięki czemu ziemia, jak i trawa zostaną odpowiednio wzmocnione.
Tam, gdzie po zimie nie ma już trawy (z różnych przyczyn), należy wykonać obsianie. Idealnie będzie, kiedy zostaną do tego wykorzystane te same nasiona, którymi zakładało się trawnik w ogrodzie.
Oczywiście pod koniec marca, kiedy na stałe zagoszczą dodatnie temperatury, można śmiało wyprowadzić kosiarkę i wykonać pierwsze koszenie trawnika.
Zadbanie o oczko wodne
Marcowe prace w ogrodach gdzie znajdują się oczka wodne, wymagają starannych prac przy nich. Należy usunąć wszelkiego rodzaju resztki roślinne, gdyż ich pozostawienie to znakomity materiał do rozwoju glonów. Późniejsza walka z glonami jest zdecydowanie trudniejsza, niż zwykłe sprzątanie oczka wodnego po okresie zimowym.
Marzec bez wątpienia jest miesiącem, który wymaga sporych nakładów pracy w ogrodzie. Jednak kiedy zostaną one wykonane w sposób rzetelny, można mieć pewność, że ogród będzie harmonijnie się rozwijał, zgodnie ze sztuką ogrodnictwa.