Cięcie roślin.

Prawidłowe, regularne cięcie krzewów, drzewek, to zadania do wykonania dla każdego, kto posiada ogród. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne mają za zadanie wzmacniać roślinność, pozwolić jej na prawidłowy rozwój i przepiękne rozkwity. Jednak wiele osób, szczególnie ci, którzy stawiają pierwsze kroki w ogrodzie, nie do końca wiedzą co i jak zrobić. Złe wykonane cięcia krzew, drzew, może mieć opłakane skutki. Jak zatem prawidłowo przygotować i przeprowadzić cięcie roślinności ogrodowej?

Warto zacząć od tego, że trzeba usystematyzować terminy dotyczące cięcia roślinności ogrodowej. Niezwykle ważne jest także posiadanie odpowiednich narzędzi, by praca była bezpieczna oraz przyjemna. Nie zapomina się oczywiście o fakcie, że każdy rodzaj roślinności ma inne wymagania względem cięcia.

Kiedy najlepiej robić cięcia w ogrodzie?

Na samym początku należy zaznaczyć, że wybór kiepskich terminów na cięcie roślinności ogrodowej, będzie miał nieciekawe zakończenie. Mianowicie krzewy, drzewka zostaną pozbawione kwiatów, skutkiem czego nie będą kwitnąć, jak należy. Jakie zaś zasady dokładnie panują w temacie terminów cięć roślinności ogrodowej?

Po pierwsze rośliny, które mają kwitnąć wiosną, w okresie przedwiośnia pozostawia się w spokoju. Żadne usuwanie pędów nie wchodzi w rachubę. Tutaj przycinanie prowadzić można dopiero w sytuacji, gdy opadnie kwiatostan.

Po drugie, to co ma kwitnąć latem, jesienią, koniecznie trzeba przycinać w okresie wiosennym.

Po trzecie, przyjmuje się, że wszelkie prace związane z cięciem drzewek, krzewów należy zakończyć w drugiej połowie lata. Tylko w ten sposób pomoże się roślinności odpowiednio przygotować na okres zimowy.

Oprócz określonych terminów konieczne są odpowiednie warunki, w których można przeprowadzać prace związane z cięciem roślinności ogrodowej. Nie powinien padać deszcz, najlepiej kiedy niebo jest bezchmurne. Dodatkowo trzeba mieć pewność, że w ciągu najbliższych dni, kiedy w ogrodzie będzie przeprowadzone cięcie roślinności, zapowiadają się dodatnie temperatury.

Najważniejsze zasady dotyczące przycinania roślin w ogrodzie

Warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju prace, i te mniejsze, i te większe, dotyczące cięcia krzewów, drzewek, muszą być prowadzone w odpowiedni sposób. Należy przyswoić sobie najważniejsze zasady, których stosowanie jest konieczne, aby osiągnąć zamierzone cele.

Lenistwo nie popłaca. Owszem, można sobie stworzyć ogród dla leniwych, w którym będzie mało pracy. Jednak zawsze trafi się pojedynczy krzaczek, jakieś drzewko. Nie można zaniechać prac przy jego pielęgnacji. Najważniejsze w tej materii jest, aby pamiętać o młodych roślinach, które od pierwszych chwil wymagają opieki. Prace, zgodne ze sztuką cięcia, będą pozwalały roślinom prawidłowo się „rozkrzewiać", co oczywiście zaowocuje w przyszłości doskonałą kondycją, czy to krzewu, żywopłotu, czy drzewek.

Ciąć należy zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim brak wiedzy dyskwalifikuje z jakichkolwiek prac związanych z przycinaniem roślinności w ogrodzie. Byle jakie podejście do tematu, obcinanie gałązek według własnego schematu, cięcia krzewów w bezmyślny sposób. Wszystko to będzie zbrodnią na roślinach, cała ogrodowa roślinność dość szybko zmarnieje.

Jak przycinać w ogrodzie poszczególne rośliny?

Różne rośliny w ogrodzie, to różnorodność kiedy mowa o ich pielęgnacji, prawidłowym cięciu. Jak zatem przycinać iglaki, a w jaki sposób podchodzić do cięcia drzew ozdobnych?

Cięcie roślin iglastych wymaga trzymania się pewnych zasad. Należy oczywiście być bardzo ostrożnym i dokładnym, żeby nie zrobić krzywdy roślinności. Mając np. świerki, konieczne będzie przycinanie końcówek pędów, co pozwoli mieć pewność, że w krótkim czasie pojawią się młode pędy. Przy sosnach ucina się młode przyrosty na około pół ich długości. Dzięki temu mogą rozwijać się w sposób harmonijny.

Co w sytuacji, kiedy znaczną część ogrodu zajmuje żywopłot, stale się rozrastając? Od samego początku, nawet kiedy jest mały, trzeba dbać o jego równomierne i regularne przycinanie. Nie może być tutaj żadnych zaniechań. Po prostu młode żywopłoty potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych identycznych do tych, jakie są udziałem starszych. Samoistne rozrastanie się żywopłotu, pozostawienie go samemu sobie sprawi, że zbyt mocno rozrośnie się w górnych partiach. Tym samym dolne rejony będą po prostu gołe. Nie wygląda to zbyt estetycznie i raczej nie ma już możliwości, aby odwrócić sytuację, przywrócić stan równowagi.

Jak przygotować i przeprowadzić cięcia, gdy posiada się drzewa ozdobne? Przede wszystkim należy mieć umiejętności dotyczące nadawania kształtów koronom drzew ozdobnych. Dopiero kiedy ma się wiedzę, wie jak posługiwać np. sekatorem, można rozpocząć prace. Przy drzewach ozdobnych równie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo. Mogą one zbytnio się rozrastać, przez co ich gałęzie, szczególnie kiedy nie są zbyt mocne, będą stanowiły zagrożenie. Regularność cięcia gałęzie, prawidłowe ich skracanie, pozbywanie się chorych, wysuszonych, wymrożonych elementów. To wszystko trzeba wykonać.

Krzewy ozdobne i ich przycinanie wymaga pewnej dokładności, a wszystko w jednym celu, aby prawidłowo przeszły proces „rozkrzewiania". Mowa tutaj o umiejętnych przycinaniu krzaków, około 20-30 cm od ziemi. Równocześnie, w trakcie przygotowań do sezonu ogrodniczego, konieczne jest usuwanie suchych pędów, a także tych, które zostały zaatakowane przez choroby.

Czym najlepiej ciąć roślinność ogrodową?

Nie ulega wątpliwości, że aby prawidłowoprzeprowadzić proces cięcia krzewów, drzewek, potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Brak tych wyspecjalizowanych, może prowadzić do sytuacji, w której roślinność zostanie źle przycięta. Dodatkowo praca na kiepskim sprzęcie nie jest niczym przyjemnym, może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwe i spokojne osoby. Czego zatem używać w trakcie tego typu prac ogrodowych?

Podstawowe urządzenia, które powinny być na wyposażeniu każdego ogrodu, to nożyce do krzewów oraz sekator ogrodowy. Bez problemów sprawdzą się podczas przycinania kwiatów, krzewów. W niektórych przypadkach, kiedy sprzęt jest dobrej jakości, można również wykorzystać go podczas cięcia cienkich gałęzi. Naturalnie sekator oraz nożyce należy dopasować indywidualnie, tak aby pracowało się nimi w sposób płynny.

Przy większych ogrodach, kiedy posiada się np. dość duży żywopłot, różnego rodzaju krzewy, doskonale sprawdzają się sekatory spalinowe bądź elektryczne. Przede wszystkim znacznie przyspieszają tempo prac, a także zwalniają z używania mięśni, jak ma to miejsce podczas pracy z użyciem sekatora tradycyjnego.

Dodatkowo należy zaopatrzyć się również w drabinę, wszak jest ona niezbędna choćby podczas cięcia gałęzi, czy wysokich krzewów.

Brak doświadczenia i pewności przed cięciem krzewów, drzewek. Co wtedy?

Jeżeli nie ma się pewności co do cięcia ogrodowej roślinności, to, zamiast wykonać to w sposób amatorski, lepiej zaangażować specjalistę. Owszem, w internecie jest wiele poradników (takich jak choćby ten), jednak teoria, a praktyka, to dwie różne sprawy. Dlatego osoby, które chcą mieć piękny ogród, ale nie czują się na siłach, by prawidłowo przeprowadzić zabiegi cięcia krzewów, drzewek, powinny powierzyć zadanie komuś, kto ma o tym pojęcie.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu