Brak ogrodu

Mieszkanie w bloku nie musi oznaczać rezygnacji z ogrodu. Jeżeli posiada się choćby niewielki balkon, można śmiało pokusić się o ciekawą jego aranżację. Stworzenie wyjątkowego ogrodu na balkonie nie jest trudne, wymaga tylko zastosowania się do pewnych zasad.

Niezależnie od wielkości balkonu, pojawiają się liczne możliwości, sprawiające, że uzyska się kawałek zielonego skrawka ziemi. Jest to wręcz koniecznie w mieście, tak aby roślinność mogła pozytywnie wpływać na mieszkańców. Warto zatem sprawdzić jakie znaczenie ma np. ustawienie balkonu względem stron świata? Jakiego rodzaju skrzynki, donice warto zastosować? Jakie zasady są związane z sadzeniem i ustawieniem roślinności w tym miejscu.

 

Strony świata, czyli jak aranżować konkretne balkony?

Bardzo ważne w początkowej fazie projektowania roślinności na balkonie jego jego ustawienie względem stron świata. Przede wszystkim balkon zachodni lub wschodni gwarantuje inne warunki, niż cienisty lub północny. Od czego tutaj zacząć? Balkony wystawione na ekspozycję zachodnią lub wschodnią dają możliwości sadzenia dużych roślin. Znakomicie sprawdza się np. bukszpan. Usadowiony w dużych donicach, skrzynkach, będzie znakomicie znosił najróżniejsze warunki atmosferyczne. Balkony cieniste doskonale sprawdzą się do sadzenia roślinności, a także ziół, które nie potrzebują dużej ilości słońca. Dodatkowo zioła są idealnym środkiem zwalczania komarów, których najwięcej może być właśnie na cienistych balkonach. Balkon w kierunku południowym, dość dobrze nasłoneczniony, będzie wymagał postawienia na rośliny światłolubne. Tego typu roślinność nie ma dużych wymagań względem uprawy. Co na balkonach północnych? Tutaj większość roślin da sobie radę, jednak z tą różnicą, że nie będą rozwijały się, jak należy. Warunki pogodowe na to nie pozwolą.

Wielkość balkonu, czyli o możliwościach aranżacji mini ogródka

Rozmiar balkon ma ogromne znaczenie kiedy mowa o opcjach na ciekawą aranżację. Przyjmuje się tutaj dwie zasady, dotyczące wyboru aranżacji wertykalnej lub horyzontalnej. Aranżacja wertykalna musi być zawsze zastosowana na małych balkonach. Ogród wertykalny tworzony jest na podstawie pionowych pasach. W ten właśnie sposób ustawia się roślinność ogrodową. Duże balkony pozwalają na zastosowanie aranżacji horyzontalnej.

Przygotowania do zasadzania roślinności na balkonie

Jak zabrać się za prawidłowe obsadzanie roślinności na balkonie? Skoro nie ma za wiele miejsca, a jak wiadomo różnego rodzaju kwiaty, krzewy wymagają dużej ilości przestrzeni do rozwoju. Z tego też względu należy sięgać po dość duże donice czy skrzynki. Tylko w takich warunkach będą mogły prawidłowo się rozwijać.
Mając wszystko przygotowane, rozpoczyna się pierwsza faza zasadzenia. Mianowicie na dnie donicy wysypuje się warstwy drenażu. Do tego najlepiej nadają się drobne kamyczki lub po prostu żwir. Roślinność będzie mogła w spokoju gromadzić wodę, aby podczas suchych okresów ją wykorzystać. Na drenaż należy nasypać ziemię. Uwaga, bardzo ważne, aby była to ziemia świeża. Wynika to z faktu, że stara, np. zeszłoroczna ziemia nie posiada już odpowiednich ilości składników odżywczych.

Podczas zasadzenia można pomyśleć także o dodaniu niewielkich ilości hydrożelu. Dzięki niemu gleba nie będzie wysychać, tylko oddawać wodę w małych ilościach. To na pewno dodatkowo wspomoże rośliny, szczególnie te narażone na wysychanie.

Jak przeprowadzić nasadzenia roślinności na balkonie?

Proces nasadzenia odbywa się identycznie jak w sytuacji pracy w ogrodzie. Mowa zatem o tym, aby najwyższa roślinność była stawiana w tyle. Im bliżej środka, tym sadzone są rośliny, które nie będą zbyt dużo się rozrastały. Oczywiście dobierając roślinność na balkon, trzeba mieć pojęcie o tym, że w przeciągu kilku miesięcy, lat może się dość sporo rozrosnąć. Wiadomo, że przestrzeni na balkonach brakuje, zatem ostrożnie podchodzi się do zakupu określonych kwiatów, krzewów czy drzewek.

Jak dobierać skrzynki i donice na balkon?

Można korzystać z opcji na donice drewniane. Na rynku dostępne są również donice z tworzyw sztucznych, a także gliniane. Dlatego jest z czego wybierać, a najlepiej jednak powinny sprawdzać się drewniane donice. Dlaczego one? To naturalny materiał, który znakomicie się prezentuje na każdym balkonie. Osoby, które decydują się na gliniane donice, muszą wiedzieć, że również ciekawie się prezentują w przestrzeni balkonowej. Natomiast wadą glinianych donic jest fakt, że są ciężkie. Dochodzi także do sytuacji, że dość łatwo mogą ulegać zniszczeniu poprzez np. pękanie. Dlatego szczególnie osoby drobne, raczej niech kierują się w stronę drewnianych czy plastikowych skrzynek, donic.

Które rośliny warto mieć na balkonie?

Skoro wiadomo jakie warunki panują na balkonie gdy mowa o zakładanym ogrodzie, to dobrze jest zrobić przegląd tego, jakie rodzaj roślin warto zasadzić w swoim małym zieleńcu.

Niewątpliwie ogród na balkonie przyozdobią azalie, czyli rośliny całoroczne. Przykładowo azalia japońska, niewielkich rozmiarów, jak i również dość odporna na chłody, przyozdobi każdy, nawet najmniejszy balkon. Szukając rododendronów, warto mieć na uwadze, że właśnie odporność na mróz i niewielkie rozmiary po rozwinięciu, pozwalają myśleć o takiej roślinności w ramach ogrodu na balkonie.

Popularnością od lat cieszą się także pelargonie, typowe kwiaty całoroczne. Można również rozważyć bluszcz, czyli typową całoroczną roślinę pnącą. Nie potrzebują one wielkich nakładów pracy, a kiedy wejdzie w fazę rozkwitu, prezentować się będzie nad wyraz okazale. Zamiast bluszczu proponuje się również winobluszcz, ale jedynie jego odmianę mrozoodporną, czyli pięciolistkowy.

O czym można jeszcze pomyśleć, rozważając roślinność na balkon? Bez problemów stawia się choćby na bukszpan, który można niezwykle ciekawie formować. Taki bukszpan nie narzeka również na warunki, w jakich przyjdzie mu rosnąć. Poradzi sobie zarówno na słońcu, jak i w cieniu.

Aranżacja namiastki ogrodu na balkonie nie jest niczym skomplikowanym. Warto po prostu podejść do sprawy w sposób racjonalny, a już podczas pierwszej wiosny, latem nawet najmniejszy balkon przepięknie się zazieleni.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu