Bezpieczeństwo w ogrodzie

Ogród to miejsce wyjątkowe. Każdy, kto posiada choćby kawałek zieleni, stara się o nią zadbać jak najlepiej. Przygotowanie perfekcyjnego ogrodu wymaga odpowiednich nakładów pracy. Dodatkowo należy pamiętać, aby dbać o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny czy przyjaciół. Co zrobić, aby ogród był bezpieczny i nie czyhały na nas żadne niebezpieczeństwa?

Bezpieczne prace przy roślinności ogrodowej

Rozpoczynając wątek bezpieczeństwa podczas prac ogrodowych, należy zwrócić baczną uwagę na umiejętne użytkowanie środków ochrony roślin. To one mogą być zarzewiem wielu problemów zdrowotnych. Oczywiście są niezbędnym elementem każdego ogrodu, gdyż pomagają w rozwoju roślinności ogrodowej, a także skutecznie walczą ze szkodnikami czy grzybami. Jakie środki ostrożności należy zaordynować, biorąc do ręki preparaty chemiczne? Ochrona dłoni, poprzez używanie jednorazowych rękawiczek ochronnych, najlepiej, gdy są wykonane z lateksu. Należy również ubrać np. stare dresy i bluzę, które skutecznie będą chronić skórę. Do tego warto pomyśleć o okularach ochronnych, a także jednorazowej maseczce ochronnej. 

Kiedy szykujemy się do oprysków w ogrodzie, a konkretny preparat wymaga samodzielnego przygotowania, należy zastosować się do pewnych bezpiecznych zasad. Mianowicie jakiekolwiek mieszanki środków ochrony roślin wykonujemy zgodnie ze wskazówkami producenta. Jakikolwiek preparat należy przygotować w dniu, kiedy planuje się robienie oprysków. Pozostałości preparatu należy zutylizować, nigdy nie zostawiać na tzw. później. 

Praca z użyciem środków chemicznych wymaga również bacznego śledzenia pogody. Najlepiej robić opryski, kiedy nie jest zbyt ciepło, a także unika się dni deszczowych czy z wietrznych. 

 

Skracanie drzewek, cięcie gałęzi

Pracując na wysokościach, np. podczas usuwania gałęzi z drzewek, bardzo ważne jest poważne podejście do kwestii bezpieczeństwa. Ścinane i spadające gałęzie mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Przystępując do prac na drzewkach, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w okulary ochronne, gogle, a także kask lub grubą czapkę. Narzędzia używane do skracania gałęzi muszą być przygotowane do działania. Piła bądź sekator ma precyzyjnie i szybko ciąć, zatem przed podjęciem prac, sprawdza się ich stan. Nie wolno również zapominać o prawidłowym, czyli stabilnym ustawieniu drabiny. 

 

Praca w ziemi ogrodowej

Pracując w ziemi ogrodowej, na pewno należy mieć założone grube rękawiczki. Dzięki temu unika się zabrudzeń, ale przede wszystkim nie dojdzie do przypadkowych skaleczeń (kamienie czy korzenie kryjące się w ziemi). Dobrze jest również założyć opaskę lub chustkę na czoło, aby nie trzeba było wycierać potu ręką. 

 

Bezpieczeństwo podczas prac przy trawniku

Wydawać się może, że przygotowanie i konserwacja trawnika to nic trudnego. Praktyka mówi jednak co innego. Już samo chodzenie po trawniku, który nie jest odpowiednio pielęgnowany, może być źródłem wypadku. Dlatego bezpieczny trawnik musi być prosty, a wszelkie różnice wysokości terenu na samym początku powinny zostać zniwelowane. Najlepiej i najbardziej komfortowo jest kosić trawnik kosiarką. Kosiarka o odpowiedniej wielkości będzie się prosto prowadziła, nie trzeba się np. schylać, co jest z korzyścią dla kręgosłupa. Przed przystąpieniem do pracy z kosiarką, koniecznie trzeba sprawdzić jej stan. Musi być wyczyszczona, odpowiednio nasmarowana. 

 

Bezpieczne ścieżki ogrodowe

Warto starannie dbać o ścieżki ogrodowe, gdyż dzięki temu poruszanie się po ogrodzie będzie komfortowe, ale i bezpieczne. Wytyczenie ścieżek i zrobienie ich o szerokości minimum 1 metr to podstawa. Ścieżki nie powinny prowadzić po znacznych nachyleniach terenu. Koniecznie trzeba zadbać o podłoże, tak aby chodząc po ścieżkach, nie zachodziła obawa poślizgnięcia się. Dlatego dobrze jest zrobić je np. z kostki brukowej czy płyt chodnikowych. Mimo iż jesienią i zimą mało przebywa się w ogrodzie, to na bieżąco dbamy o ścieżki, usuwając z nich gromadzące się liście czy też śnieg. 

 

Dzieci w ogrodzie

Posiadając ogród, pamiętać należy o bezpieczeństwie dzieci. Dzieciaki są ciekawe świata, chętnie spędzają czas w ogrodzie, co może prowadzić do najróżniejszych wypadków. Jak więc podejść do kwestii bezpiecznego ogrodu, kiedy będą w nim przebywały maluchy? 

Prawidłowe zabezpieczenie wszystkich źródeł wody, szczególnie kiedy na terenie ogrodu są oczka wodne czy staw. Dobrze jest przygotować odpowiednie ogrodzenie, które będzie trudne do sforsowania przez dzieci. Należy również umiejętnie zabezpieczyć źródła prądu oraz profesjonalnym przygotowaniu oświetlenia ogrodowego. Nie wolno na tym oszczędzać, gdyż źle wykonane instalacje elektryczne (często metodą chałupniczą czy po kosztach), mogę być zagrożeniem, nie tylko dla najmłodszych gości w ogrodzie. 

Wybierając roślinność ogrodową, warto kierować się tutaj rozumem, a nie tylko estetyką. Niech w ogrodzie pojawią się tylko rośliny bezpieczne, nietrujące. Dzieci, szczególnie te najmłodsze mają najdziwniejsze pomysły, wśród których na pewno pojawi się chęć skosztowania roślinności ogrodowej

Strefa z narzędziami, środkami chemicznymi powinna być odpowiednio zabezpieczona, tak aby dostęp do niej miały jedynie osoby dorosłe. 

Ostatnia kwestia związana z bezpieczeństwem dzieci w ogrodzie dotyczy przygotowania odpowiedniego ogrodzenia. Dziecko nie może samodzielnie wydostać się z ogrodu. Musi być więc solidne ogrodzenie. Dodatkowo źle dobrane i niechlujnie wykonane ogrodzenie, może być powodem wypadków z udziałem najmłodszych.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu