Azalie zimą.

Ogród i azalie to znakomite połączenie. Każdy, kto zdecydował się na tego typu rośliny, może co sezon cieszyć oko przepięknymi widokami. Azalie kwitną zazwyczaj na przełomie maja i czerwca, co ma ogromne znaczenie dla wcześniejszych działań przy nich. Mianowicie, żeby się prawidłowo rozwijały, należy szczególnie zadbać o nie w trakcie okresu jesiennego oraz zimowego.

Co powoduje, że azalie mogą nie przetrwać okresu zimowego? Jakich błędów nie można popełnić, dbając o te właśnie rośliny? Na co należy bacznie zwracać uwagę podczas jesiennych i zimowych prac przy azaliach?

Zagrożenia dla azalii

Trzeba mieć pełną wiedzę, jak problematyczna dla azalii może być pora zimowa. Pozwoli to w pełni zrozumieć, dlaczego tak istotne są pewne działania, zmierzające do odpowiedniego zabezpieczenia roślin. Po pierwsze zimowe słońce oraz wiatr są niezwykle groźne dla każdej odmiany azalii. Słońce podczas zimy potrafi być naprawdę zabójcze nie tylko dla azalii, ale i innych roślin. Niskie temperatury plus mocne nasłonecznienie może zniszczyć, to co roślina wypracowała przed nadejściem. Również podmuchy mroźnego, zimowego wiatru nie wpływają korzystnie na „przezimowanie" azalii. Do tego doliczyć trzeba zamarznięta glebę, która w połączeniu z dość krótkim, płytkim systemem korzeni, będzie odpowiadała za usychanie roślinności.

Azalie zasadzone w najlepszym miejscu ogrodu

Chcąc chronić azalię przed negatywnymi skutkami zimowej aury, bardzo ważne jest wybranie najlepszego dla niej miejsca. Oczywiście, jeżeli roślina została już zasadzona, to trudno oczekiwać przenoszenia jej z miejsca na miejsce. Warto jednak wskazać kierunki działania, szczególnie dla tych, którzy dopiero co przymierzają się do posiadania takiej roślinności w ogrodzie. Jak pomagamy azaliom przetrwać zimę, poprzez wybór idealnej lokalizacji?

Doskonale kiedy azalia będzie rosła w półcieniu, w sąsiedztwie drzew iglastych. To naturalna ochrona przed słońcem i oczywiście nieprzyjemnymi, niszczycielskimi podmuchami mroźnego wiatru. Dodatkowo trzeba zadbać o prawidłową glebę dla tych roślin. Musi być ona kwaśna, a także przepuszczalna. Naturalnie unika się gleby, która jest sucha. Azalia potrzebuje odpowiednio wilgotnej ziemi, szczególnie zimą, dlatego tylko w takich miejscach warto ją zasadzić.

Ściółkowanie gleby, czyli jak zadbać o sąsiedztwo azalii

Szykując przepiękne azalie na nadchodzący zimowy sezon, koniecznie trzeba rozważnie podejść do tematu okładania gleby w ich otoczeniu. Co będzie konieczne do wykonania na tym etapie prac? Zakup dedykowanego torfu, o odpowiednim poziomie kwaśności, a także kora z drzew iglastych sprawią, że azalia otrzyma mocną i co ważne, naturalną ochronę na okres zimowy. Jak prawidłowo ściółkować teren wokół ogrodowych azalii? Trzeba równomiernie, nie za grubo rozprowadzić torf, korę pomiędzy roślinami. Dlaczego jest to obowiązkowe zadanie do wykonania dla każdego ogrodnika? Zabezpiecza się w ten sposób azalie przed usychaniem. Chronimy je również przed parowaniem wody, której zimą może brakować.

Odpowiednio nawadniania azalia

Wspomniano już, że azalie mają dość krótkie i płytkie korzenie. To niestety nie sprzyja roślinom w warunkach zimowych. Brak stałego dostępu do wody będzie skutkował jej wysychaniem, co doprowadzi do zniszczenia rośliny. Co więc zrobić, żeby w okresie zimowym azalie nie cierpiały z braku wody? Jak zadziałać, żeby zamarznięta gleba, nie blokowała roślinności prawidłowego nawodnienia? Przez całą jesień należy regularnie podlewać azalie. Dodatkowo gdy zima jest łagodna, nie powinno się roślinom skąpić wody, tylko wykorzystać ten czas na jej dostarczenie.

Ochrona przed wiatrem i mrozem, czyli w co opatulić azalię?

Na mroźne miesiące warto poszukać azalii odpowiedniego „ubranka". Najlepszym pomysłem jest wykorzystanie agrowłókniny. Materiał ten będzie wręcz zalecany tym, których azalie rosną na terenach szczególnie narażonych na podmuchy zimowych, mroźnych wiatrów. Trzeba oczywiście wiedzieć, w jaki sposób nakryć rośliny agrowłókniną. Przede wszystkim powinny być starannie owinięte, aby żadnego fragmentu nie wystawiać na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Materiał nie może również ulec zniszczeniu, np. poprzez zerwanie. Dlatego dobrze jest w bezpieczny sposób go podwiązać. Samo zakładanie agrowłókniny zalecane jest tylko i wyłącznie kiedy pojawią się pierwsze, ale stałe przymrozki.

Warto dodać, że kiedy azalie będą posiadały odpowiednie okrycia, to nie można pod żadnym pozorem sprawdzać stanu roślinności. Zdjęcie np. agrowłókniny jest możliwe dopiero z nadejściem ocieplenia. Jakiekolwiek ingerencje w „okrycie" roślinne podczas zimy, może dość szybko zniszczyć przepiękne azalie.

Jak dodatkowo wzmocnić azalie przed nadejściem zimy?

Zdecydowanie ciekawym pomysłem na azalie podczas prac jesiennych, będzie wykorzystanie specjalnych nawozów. Zaleca się ich wykorzystanie szczególnie przy roślinach słabszych, które nie rokują zbyt optymistycznie na sezon zimowy. Jakiego nawozu używać w takiej sytuacji? Dedykowane azaliom preparaty, przeznaczone do wzmacniania roślin na okres zimowy.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu