Prace ogrodowe w marcu

Dla każdego ogrodnika marzec to wyjątkowy miesiąc. Coraz dłuższe i cieplejsze dni, roślinność ogrodowa powoli zaczyna o sobie przypominać. Ogrodnicy z niecierpliwością czekają na moment, doglądają ogrodu, który wyraźnie zwiastuje, że wiosna tuż tuż. 

Marzec jest miesiącem szczególnym, gdyż po zimowym okresie, trzeba włożyć w prace ogrodowe znacznie więcej pracy, niż miało to miejsce zimą. Umiejętne zadbanie o ogród w marcu, to nie lada wyzwanie. Co trzeba zatem zrobić w ogrodzie w tym miesiącu? Jakie prace są konieczne, aby wiosną i latem, można było cieszyć się przepięknym ogrodem? 

Początek marca, czas sprawdzić co w ogrodzie

Pierwsze dni marca, kiedy tylko dopisuje pogoda, to najlepszy czas na przeprowadzenie generalnej inspekcji ogrodu. Należy starannie przejrzeć roślinność, zobaczyć, w jakim stanie jest trawnik. Dzięki temu łatwo można zaplanować działania na cały miesiąc. Przy dobrze przygotowanym planie prac ogrodowych, nie będzie traciło się czasu na niepotrzebne zajęcia. Marzec to przecież miesiąc, kiedy prace ogrodowe zaczynają iść pełną parą. Oczywiście, jak wspomniano na początku, pogoda musi sprzyjać. Zatem w ogrodzie nie może być śniegu, a w ciągu dnia odnotowywane są dodatnie temperatury. 

Ważnym elementem pierwszych prac ogrodowych w marcu, jest skrupulatne sprawdzenie odczynu gleby. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że po okresie zimowym jej stan uległ znacznemu pogorszeniu. Odczyn gleby najłatwiej i najszybciej sprawdzić przy pomocy papierka lakmusowego lub kwasomierza chemicznego.

Pierwsze porządki po zimie

Mając pewność, że ziemia już rozmarzła, można przystąpić do pierwszych prac porządkowych. Dobrze jest na samym wstępie dokładnie przeprowadzić grabienie całej powierzchni ogrodu, pozbywając się resztek liści i innej roślinności, która nie powinna zalegać w ogrodzie. Kto nie zdążył jesienią przekopać gleby, powinien to niezwłocznie wykonać właśnie w pierwszym etapie marcowych prac w ogrodzie.

Roślinność ogrodowa

Rośliny, które na zimę ukryliśmy pod specjalnymi materiałami, można już odsłonić. Trzeba jednak pamiętać o ostrożnym działaniu. Sprawdzamy prognozę pogody na wiele dni do przodu. O ile w ciągu dnia mamy do czynienia z dodatnimi temperaturami, o tyle w nocy mogą pojawiać się wciąż przymrozki. Dlatego odkrycie roślin warto wykonać w drugiej połowie marca, kiedy pogoda się ustabilizuje. Ściąganie osłon z roślin może być wykonane jedynie, kiedy nie świeci słońce. Wybierając słoneczny dzień, wystawiamy je na niekorzystne warunki, duże skoki temperatur. To nie może skończyć się dla nich dobrze.

Marzec to znakomity miesiąc na sadzenie żywopłotów z roślin liściastych. Natychmiast po zasadzeniu, trzeba skrócić rośliny o około jedną trzecią. Celem działania jest prawidłowe ich zagęszczenie u nasady. Stare żywopłoty, krzewy przycinamy w sposób, który pozwoli zachować ich estetyczny kształt. Roślinności z okresem kwitnięcia na wiosnę nie ruszamy, przycina się je znacznie później.

Marcowe prace w ogrodzie wymagają również rozpoczęcie wysiewania warzyw, np. marchewki lub rzodkiewki. Sadzimy także czosnek oraz dymkę.

Trawnik po zimie

Kiedy śnieg całkowicie zniknie z ogrodu, a trawa okazuje się być sucha, nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie prac regeneracyjnych. Jeżeli tylko warunki pogodowe na to pozwalają, należy dokładnie przeprowadzić grabienie trawnika. Kolejnym etapem prac jest koszenie. Musi zostać wykonane, aby mieć pewność prawidłowego rozrostu trawy w następnych miesiącach. Jak kosić trawę w marcu? Bardzo nisko, praktycznie przy samej ziemi. Miejsca, w których brakuje trawy, trzeba posypać żyzną ziemią, po której przeprowadza się dosiewanie traw. Całość prac regeneracyjnych wieńczy nawożenie i podlewanie.

Sad w ogrodzie, czyli co w nim zrobić w marcu?

Jakie prace są niezbędne w marcu przy drzewkach owocowych? Jak przygotować przydomowy sad na nadejście wiosny? Koniec marca jest idealny na sadzenie krzewów oraz drzew owocowych. Po ich posadzeniu trzeba od razu przystąpić do ich dokładnego cięcia. Wszystko w jednym celu, uformowania jak najlepszej korony.

Dobrze jest do gałęzi przywiązać ciężarki, aby ich wzrost przebiegał w sposób prawidłowy. Nie można również zapominać o starych drzewach i krzewach. W połowie miesiąca dobrze jest przeprowadzić cięcia przeschłych, obumarłych gałęzi. Wokół pnia koniecznie należy przygotować ściółkę oraz przystąpić do regularnego nawadniania.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu