Dom, przepiękny ogród, a w nim mnóstwo roślin, miejsca na wypoczynek, zabawę dla dzieci czy czworonogów. Każdy, kto staje się posiadaczem własnego kawałka zieleni, ceni sobie tego typu komfort. Jednak zwierzęta, a szczególnie psy, mogą stać się problemem dla ogrodu. Nic nie pomogą krzyki, polecenia. Większość psich ras spuszczonych ze smyczy, chadza własnymi ścieżkami, znacząc swój teren. Jak dbać o ogród, w którym przebywa pies? Co zrobić, żeby czworonogi były bezpieczne w przydomowym ogrodzie?
Co warto wiedzieć o psie i jego zachowaniach? Jak się przygotować na jego działania w ogrodzie?
Szkolenie psa – właściciele czworonogów muszą się nauczyć, że ogród to nie toaleta. Dlatego należy z psem ruszać na regularne spacery, nie puszczać go jedynie do ogrodu. W ten sposób pies zakoduje sobie, gdzie może załatwić swoje potrzeby.
Chcąc chronić ogród, ale również i psa, nie powinno się w żaden sposób zachęcać czworonoga do jakichkolwiek zabaw, szaleństw na terenie ogrodu. Pokazanie psu różnych zabaw, które wymagają dużych pokładów energii, sprawi, że za każdym wyjściem do ogrodu będzie tego oczekiwał.
Idealnie jest gdy psa wpuszczamy do ogrodu np. po długim spacerze. Zwierzak jest zmęczony, będzie więc raczej szukał sobie miejsca do wypoczynku.
Psy uwielbiają teren wzdłuż płotu. Nie da się zmienić psiej natury. Będzie on stale dreptał wzdłuż trawy. Kto marzy o przepięknej trawie w tym miejscu, może zapomnieć. Dlatego dobrze jest zrobić coś innego, a mianowicie w odległości niecałego metra od płotu zasadzić krzewy, drzewka, oczywiście liściaste. Pies otrzyma swoją przestrzeń wzdłuż płotu, a wszelkiego rodzaju zniszczenia nie będą widoczne.
Zakup preparatów, dedykowanych do ochrony roślinności przed psami. Mianowicie odpowiednie środki zapachowe pozwalają ochronić np. trawę czy kwiaty przed „atakami” psa. Inni polecają skorzystanie ze specjalnych urządzeń, które wydają fale o wysokiej częstotliwości. Są one dyskomfortowe dla czworonogów, dlatego uda się ocalić roślinność. Stosowanie takich urządzeń zaleca się jednak tylko w przypadku dużych ogrodów. Na małej przestrzeni uruchomienie takich odstraszaczy sprawi, że pies będzie czuł się niekomfortowo w każdym miejscu.
Przygotowanie miejsca dedykowanego psom. To kolejne rozwiązanie, które jednak może zająć sporą część powierzchni ogrodu. Jeżeli ktoś ma takie możliwości, koniecznie powinien odgrodzić teren, na którym to pies będzie mógł się zajmować sobą. Na pewno psie terytorium powinno mieć odpowiedni metraż, pozwalający na swobodną rozrywkę.
Psia strefa powinna być ulokowana w miejscu zacienionym. Jeżeli zostanie wykonana tam, gdzie świeci słońce, to można mieć pewność, że pies nie będzie chciał z niej korzystać. Oczywiście taka strefa powinna znajdować się jak najdalej od kwiatów, krzewów, rabat, warzywnika. Nie należy również stawiać psiej strefy w pobliżu płotu, za którym jest np. ulica.
Jeżeli pies nie jest stałym gościem w domu, a np. pełni również funkcję stróża, to koniecznie trzeba przygotować odpowiedniej jakości budę. Musi być dostosowana do naszych warunków klimatycznych. Przecież nikt nie pozwoli psu np. marznąć podczas zimy. Dodatkowo budę należy dopasować do rozmiarów psa, tak aby miał w niej swobodę ruchów.
Jak zadbać o rośliny, kiedy w ogrodzie jest pies?
Co warto zrobić, aby w roślinność ogrodowa nie ucierpiała w wyniku działań psa? Kiedy to możliwe, warto sadzić je na podwyższonych rabatach. Wykorzystać do tego celu także murki oporowe. Pies będzie miał utrudniony dostęp do roślinności.
Jakie rośliny sadzić w ogrodzie, którego stałym gościem będzie pies? Na pewno muszą to być rośliny wytrzymałe. Jakiekolwiek kwiaty, małe krzewy, które są wrażliwe, nie sprawdzą się w ogrodzie gdzie hasa sobie pies. Prawidłowe sadzenie roślinności ogrodowej wymaga, by tworzyć nasadzenia silnie zwarte.
Co z trawą, która będzie narażona na spotkania z psem? Gatunki, które są odporne na częste użytkowanie. Należy także pamiętać o ochronie iglaków. Z uwagi na swój intensywny zapach, są często narażone na psi mocz. Dlatego warto pomyśleć o ich ochronie, choćby poprzez stosowanie preparatów dedykowanych, lub posadzenie w sąsiedztwie krzewów liściastych.
Jak dbać o psie bezpieczeństwo?
Na pewno należy zablokować mu dostęp do roślin toksycznych. Koniecznie sprawdza się, jakiego rodzaju roślinność jest szkodliwa dla psa, a następnie albo się z niej rezygnuje lub zabezpiecza, poprzez zagrodzenie, zakładanie specjalnej siatki.
Opryski, nawozy używane w ogrodzie powinny być naturalne. Jeżeli stosowane są chemiczne preparaty, wybiera się jedynie te, które są bezpieczne dla zwierząt.
Cały ogród powinien być zabezpieczony solidnym płotem, ogrodzeniem, niemożliwym do sforsowania przez psa. Dodatkowo, gdy jest możliwość, dobrze wkopać siatkę w ziemię lub wykonać tzw. podmurówkę. Niektóre psie rasy uwielbiają podkopy, więc nie będzie problemem dla nich wykopanie tunelu pod ogrodzeniem.
Trzeba również pamiętać o tym, aby psu zapewnić stały dostęp do wody, szczególnie podczas upalnych miesięcy. Miski, wiadra z wodą wystarczy rozstawić w ogrodzie, ale tylko w miejscach zacienionych.