Mikrorozmnażanie roślin

Korzyści wynikające z metody mikrorozmnażania roślin

Naturalna hodowla pewnego rodzaju roślin okazuje się być niezwykle trudna. Pozyskiwanie roślin  ozdobnych w większości przypadków okazałoby się niemożliwe. Pomocne okazuje się jednak skorzystanie z dobrodziejstw naukowych, sięgnięcie choćby po metodę znaną jako mikrorozmnażanie.

Czym tak naprawdę jest ta metoda związana z pozyskiwaniem różnego typu roślin? Dlaczego okazuje się być często najkorzystniejszym rozwiązaniem? Dlaczego opłaca się zarówno hodowcy jak i potencjalnym odbiorcom roślin?

Czym jest mikrorozmnażanie?

Mikrorozmnażanie to proces, w którym rośliny rozmnaża się w sposób wegetatywny, z wykorzystaniem hodowli in vitro. Taka hodowla musi być prowadzona w niezwykle starannie przygotowanych laboratoriach, w stricte określonych warunkach ochronnych. Materiał skierowany do podziału powinien być w pełni odseparowany od świata zewnętrznego. To sprawia, że hodowla jest kompletnie odseparowana od patogenów, szkodników. Wyhodowane rośliny są wolne od wszelkiego typu negatywnych elementów, które mogłyby negatywnie wpływać na ich rozwój.

Dlaczego stosuje się mikrorozmnażanie?

Co powoduje, że zdecydowano się korzystać z procesu mikrorozmnażania? Dlaczego wybranie takiej metody to jedyna słuszna droga działania?

Próby uzyskiwania drogą naturalną wielu gatunków roślin nie wychodzi. Osadzanie ich w naturalnych warunkach nie gwarantuje odpowiednich efektów. Wtedy najlepszym wyborem okazuje się mikrorozmnażanie. Można osiągnąć zdecydowanie znakomite efekty hodowlane, a dodatkowym czynnikiem przemawiającym za tą metodą będzie fakt, że produkcja wielu roślin jest niezwykle kosztowna.

Mikrorozmnażanie pozwala równocześnie na długoterminowe przechowywanie materiału, a jego transport jest niezwykle prosty i opłacalny. Materiał roślinny, otrzymany poprzez mikrorozmnażanie można składować nawet przez okres 5 lat. Sam transport jest korzystny z punktu logistyki. Dziesiątki tysięcy roślin nie zajmują zbyt wielu miejsca, ich waga zamyka się w kilku, kilkunastu kilogramach.

Należy tutaj jednak podkreślić, iż proces mikrorozmnażania nie jest wykorzystywany w rolnictwie. Wynika to z faktu, że będzie zbyt kosztowny. Hodowla ziemniaka w taki sposób będzie skutkowała wysokim kosztem jednostkowego produktu. Rozmnażanie klonalne opłaca się tylko i wyłącznie w przypadku hodowli roślin.

Mikrorozmnażanie w statystykach

Szacuje się, że na całym świecie, w przeciągu całego roku, za pomocą mikrorozmnażania produkuje się około 800-900 milionów roślin różnego rodzaju. Około 80-90% całkowitej produkcji to rośliny ozdobne. Największym producentem jest Europa. Co czwarta roślina wyhodowana poprzez rozmnażanie klonalne wywodzi się ze Starego Kontynentu. Połowę mniej niż w Europie produkuje się w USA i Kanadzie. Praktycznie na każdym kontynencie rozlokowane są laboratoria w których to przygotowywane są rośliny metodą in vitro.

Warto zaznaczyć, że polska produkcja roślin metodą mikrorozmnażania ma się zupełnie dobrze. Nasz kraj jest w czołówce europejskiej pod względem ilości produkcji roślin. Polscy producenci przygotowują rośliny na rynki całego świata. Dominuje hodowla roślin typu azalia, rodendron, różanecznik, fikus, chryzantema czy gerber.

Zalety roślin powstałych w wyniku mikrorozmnażania

Wśród licznych zalet związanych z wykorzystywaniem procesu mikrorozmnażania należy koniecznie wymienić możliwość uzyskania ogromnych ilości potomnych przy równoczesnym wykorzystaniu minimalnych ilości materiału wyjściowego.

Rośliny powstałe w ten sposób zachowują wszelkie właściwości związane z fenotypami i genotypami materiału wyjściowego. Mowa o cyklu życiowym, zmianach biologicznych, dobrej adaptacji w określonym środowisku.

Przygotowane za pomocą mikrorozmnażania rośliny są w pełni wolne od patogenów oraz szkodników od pierwszych chwil hodowli. Prowadzi to do uzyskania silnych i zdrowych roślin.

Cykl hodowlany roślin jest przyspieszony, nawet o 3 lata.

Możliwość pozyskiwania i hodowania roślin, które byłoby niezwykle trudno pozyskać w sposób naturalny.

Korzyści płynące z mikrorozmnażania są oczywiste. Gdyby ta metoda hodowli roślin nie byłaby prowadzona na taką skalę, na pewno ucierpiały by całe rzesze ogrodników, zarówno profesjonalnych jak i amatorów. Dzięki mikrorozmnażaniu można cieszyć się możliwościami hodowli najróżniejszych gatunków roślin, bez obaw o ich stan i jakość wzrostu.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu