Jak zimą dbać o ogród?

Zima to czas, kiedy ogrody zapadają w zimowy sen. Nie oznacza to jednak, że właściciele ogrodów mogą odpoczywać i bezczynnie czekać na nadejście wiosny. Osoby, które dbają o swoje ogrody, chcą mieć wszystko profesjonalnie przygotowane na nadejście wiosny, również zimą muszą przyłożyć się do pracy.

Jak dbać o ogród zimą? Jakie zadania stoją przed ogrodnikiem w trakcie zimowych miesięcy?

Zimowy czas na przemyślenia

Zima to znakomity czas, kiedy można pomyśleć o zmianach w ogrodzie, przygotowaniu nowych rozwiązań, żeby być gotowym ze wszystkim w okresie wiosennym. Projektowanie nowych układów przestrzennych, zmiany aranżacyjne, przesadzanie roślin, jak i pomysły dotyczące zupełnie nowej roślinności. Czas zimy jest do tego najbardziej odpowiedni i pozwoli na spokojne działania, kiedy wszystko zacznie się budzić do życia.

Jak zadbać o ogrodową roślinność w trakcie zimy?

Jakie działania są niezbędne do wykonania w ogrodzie podczas zimy? Na pewno należy starannie dbać o roślinność podczas opadów śniegu i w czasie gdy ten zalega w ogrodzie. Duże opady śniegu mają tendencję do niszczenia roślin, np. liści kwiatów, krzewów czy gałęzi drzewek, w szczególności iglaków. Chcąc unikać takich zdarzeń, dobrym rozwiązaniem jest regularne strząsanie śniegu zalegającego na drzewach i krzewach. Warto również wiązać rośliny sznurkiem, co sprawi, że napór śniegu nie będzie im groźny, nie doprowadzi do deformacji.

Kiedy zimą występuje okres wolny od mrozów, dobrze jest przycinać krzewy czy drzewa owocowe. To działanie, które doda im witalności, znacznie lepiej wpłynie na późniejszy rozwój. Rododendrony czy też iglaki warto podlewać, ale pod warunkiem, że utrzymują się dodatnie temperatury. W trakcie zimowych prac w ogrodzie, kiedy dopisuje pogoda, warto pokusić się o bielenie drzewek. Bielenie sprawi, że drzewa będą odporne na pierwsze promienie wiosennego słońca, w czasie kiedy dopiero szykują się do rozwoju.

Trawnik w okresie zimowym. Jak o niego dbać?

Posiadając trawnik w ogrodzie, na pewno nie wolno dopuścić do sytuacji, gdy zalegający na nim śnieg będzie ubity. Nadmierne chodzenie po śniegu, pod którym skryła się trawa, ubijanie ścieżek jest niekorzystne. Trawa nie ma odpowiedniego dojścia do powietrza, co przekłada się na powstawanie i rozwój chorób grzybowych. Nadmiar śniegu na trawniku można jednak wykorzystać w dobry sposób. Mianowicie ostrożnie zgarnąć go pod drzewa. Oszczędzi to trawę, po roztopach nie powstaną bajorka, a równocześnie topniejący pod drzewami śnieg, dostarczy im więcej wilgoci. Brak odpowiedniego dbania o trawnik w okresie zimowym doprowadzi do jego zniszczenia, co w ostateczności może wymusić przygotowanie zupełnie nowego.

Kontrolowanie osłoniętych roślin ogrodowych

Na czas zimy wiele roślin dostaje specjalne osłony. Mają one je chronić przed niskimi temperaturami i zimnym, silnym wiatrem. Pogoda jednak jest zmienna i lubi płatać figle. Kiedy okazuje się, że zimowe temperatury są na plusie, a taki stan utrzymuje się przez wiele dni, to konieczne jest ściągnięcie osłon. Dlaczego jest to konieczne? Dodatnie temperatury plus osłony sprawiają, że roślina zostanie pobudzona do rozkwitu. Proces się rozpocznie, a po jakimś czasie, kiedy nadejdą chłody, minusowe temperatury, roślina zacznie przemarzać i nie będzie z niej żadnego pożytku. Trzeba więc starannie i regularnie kontrolować roślinność ogrodową, która otrzymała specjalne osłony na czas zimy.

Bardzo ważnym jest również sprawdzanie, czy okrycia roślin są zamontowane w prawidłowy sposób. Może się zdarzyć małe odsłonięcie fragmentu rośliny, zniszczenie części okrycia. Nie dopilnowanie tego, to szybka droga do przemarznięcia roślinności.

Zimą warto zadbać o ptaki

Zima to niezwykle trudny okres dla ptaków, które mają problemy ze znajdowaniem pożywienia. Dlatego dobrze jest przygotować w ogrodzie karmnik. Sam karmnik to jednak zbyt mało, gdyż konieczne jest regularne jego uzupełnianie, szczególnie kiedy ziemia została przykryta śniegiem, czy utrzymuje się mróz. Ptaki, które raz skorzystają z dobrodziejstwa ogrodowego karmnika, będą stale go odwiedzać. Brak pożywienia w nim sprawi, że dość szybko zginą z braku dostępu do pokarmu. Co zostawiać w karmnikach? Nasiona słonecznika, otręby, niesoloną słoninę czy nawet robaki. Dla każdego coś dobrego.

Czy należy kompostować ogród zimą?

Proces kompostowania można przeprowadzić w okresie zimowym, jednak mowa tylko o grzędach warzywnych. Kompostować należy w odpowiednich warunkach pogodowych, gdy zima jest wyjątkowo łagodna. Kiedy zmieni się pogoda, przyjdą mrozy, miejsce, gdzie odbyło się kompostowanie, powinno zostać przykryte.

Zimą dbajmy o sprzęt ogrodowy

Co prawda sprzęt ogrodowy powinien być w pełni sprawdzony i przejść konserwację u schyłku jesieni, jednak zima to pora roku, kiedy jest więcej czasu, aby dokładnie przyjrzeć się ogrodowym narzędziom. Zimą można poświęcić czas na dokładne czyszczenie sprzętów ogrodowych, przeprowadzić ich profesjonalną konserwację. Brak jakichkolwiek działań w tym aspekcie, a także kiepskie warunki przechowywania sprzętu ogrodowego, to prosta droga do jego szybszego zniszczenia.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu