Jak urządzić mały ogród?

Wydawać się może, że aranżacja ogrodu o małych wymiarach nie nastręcza większych problemów. Mało pracy, mała ilość elementów i w krótkim czasie ogród gotowy. Nic bardziej błędnego. Przygotowanie małego ogrodu to ciężka praca, w której trakcie należy starannie przemyśleć wszystkie jego elementy. Co powinno się w nim znaleźć, a czego koniecznie należy unikać? Jak doskonale zaaranżować tego typu przestrzeń? 

 

Oszczędność przestrzenna

Posiadając mały ogród, nie ma możliwość szaleństw aranżacyjnych. Każdy metr kwadratowy jest cenny, dlatego projektowanie powinno odbywać się z umiarem. Bardzo ważne jest, aby na początku określić przeznaczenie ogrodu. Ogród pasjonata roślinności, czy może miejsce relaksu, spotkań ze znajomymi? To determinuje późniejsze wybory wszystkich detali ogrodowych.

 

Oryginalny ogród z klimatem

Istotnym jest, aby wybierać niezwykle ciekawe elementy dekoracyjne, które będą wyróżniały ogród. Każdy element na małej przestrzeni ma ogromne znaczenie, dlatego dobrze jest wybierać oryginalne dodatki, stawiać na niestandardowe meble ogrodowe, czy aranżacje roślinne. To, co nie sprawdza się w przypadku dużych ogrodów, na małej przestrzeni jest wręcz pożądane.

Należy pamiętać, aby dobór elementów korespondował z architekturą, elewacją domu, a także otoczenia. Niezastosowanie harmonii krajobrazu w tym aspekcie spowoduje, że powstanie niezbyt estetyczny miszmasz, który będzie po prostu męczył.

 

Małe ogrody, to mała ilość detali

Aranżując przestrzeń małego ogrodu, nie wolno w żaden sposób przesadzać z ilością elementów. Niezależnie czy mowa o architekturze ogrodowej, dodatkach czy roślinności. Zbyt duża ich ilość daje fatalne efekty, powstanie jeden wielki chaos i uczucie „zagracenia” ogrodu.

 

Staranny dobór roślin do małego ogrodu

Myśląc ogród, widzi się bujną roślinność, przepiękne kwiaty, zadbane krzewy oraz drzewa. Mając mały ogród, przygotowując jego aranżację, należy być niezwykle oszczędnym w tematyce roślinności czy sadzenia drzew. Rośliny powinny tworzyć układ statyczny, czyli ma być prosto, bez żadnych zbędnych dodatków. Naturalnie nie oznacza to, że ogród będzie „nudny”, bez jakiejkolwiek roślinności. Umiejętne aranżowanie roślinności w małych ogrodach, wymaga sięgania po takie, które wolno rosną, zamiast ekspansywnych. Posiadają one dekoracyjne liście, przez długi czas wyglądają przepięknie. Decydując się nawet na małą ilość roślin, ale bujnie rosnącą, można mieć pewność, że w pewnym momencie ogród zacznie w nich tonąć. Może i ogród z taką roślinnością będzie przepiękny, jednak znacznie spadnie komfort wypoczynku.

Roślinności nie powinno sadzić się w centralnych miejscach ogrodu. Na małych powierzchniach, idealnym miejscem dla kwiatów czy krzewów są miejsca przy ogrodzeniu, na skraju ogrodu.

 

Ostrożnie z drzewami

Chcąc mieć ogród z drzewami, należy być niezwykle ostrożnym przy ich wyborze i sadzeniu. Małe drzewa w małym ogrodzie na pewno będą ciekawym rozwiązaniem. Z biegiem lat, kiedy będą rosnąć, stać się mogą utrapieniem. Jeżeli drzewa muszą być w takim ogrodzie, to w małej ilości. Konieczne jest ich sadzenie w skrajnych sektorach ogrodu, tak aby nie wpływały na ład przestrzenny, nie zabierały cennej powierzchni. Zbyt duża ilość drzew ma swoje negatywne konsekwencje, w postaci braku dostępu do światła słonecznego.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu