Jak sadzić i pielęgnować azalie ogrodowe?

Azalie należą do przepięknych krzewów i doskonale prezentować się będą w każdym ogrodzie. Wyróżniają się na tle innych kwiatów, krzewów ogrodowych, a co istotne do ich zasadzenia nie potrzeba wnikliwej wiedzy ogrodniczej. Wystarczy zastosować kilka porad specjalistów od ogrodnictwa by wiosną cieszyć się widokiem cudownie rozkwitających azalii. 

Azalie japońskie czy azalie wielkokwiatowe?

Przed przystąpieniem do prac ogrodowych należy poznać dwa podstawowe rodzaje azalii. To bardzo istotne, bo różnią się one od siebie co ma wpływ na sposób sadzenia, a także późniejsze efekty wizualne po zakwitnięciu.

Azalie wielkokwiatowe mają w początkowej fazie pokrój luźny, przechodzący z czasem w pokrój zwarty. Są one odporne na zimno, można je sadzić zarówno w miejscu nasłonecznionym jak i półcieniu. Kwitnienie przypada na maj i czerwiec. Azalie japońskie są roślinami o pokroju zwartym, są znacznie mniej odporne na mróz niż azalie wielkokwiatowe. Idealne miejsce do zasadzenia powinno znajdować się w półcieniu, winno być również osłonięte. Kwitnienie przede wszystkim w maju. 

Zobacz również: azalie wielkokwiatowe sklep internetowy

Poszukiwanie idealnego miejsca dla azali

Warto dokładnie wybrać miejsce do sadzenia azalii, gdyż to determinuje ich pełen rozkwit. Jak powyżej zostało napisane, dobrze jest znaleźć miejsce w półcieniu, równocześnie starając się zapewnić roślinie osłonę naturalną, choćby z drzew iglastych. Będzie ona wtedy doskonale chroniona przed podmuchami wiatru.

Azalie muszą być sadzone tylko w glebie przepuszczalnej oraz kwaśnej. To najlepsze warunki, aby rośliny mogły się przyjąć. Kiedy kwasowość gleby jest nieodpowiednia bądź nie występuje, można przeprowadzić proces, który sprawi, że będzie można przystąpić do sadzenia azalii. Wystarczy przekopać glebę mieszając ją z kwaśnym torfem.

Gleba w miejscu sadzenia azalii powinna być równocześnie wilgotna. Krzewy będą potrzebować wody, szczególnie w miesiącach zimowych. Naturalnie w miejscu sadzenia roślin nie wolno zapominać o pozbyciu się chwastów. 

Prawidłowe sadzenie azali

Azalie muszą zostać wkopane w ziemie, jednak głębokość i szerokość otworów będzie się różniła gdy mowa o azaliach wielokwiatowych i azaliach japońskich. Wielokwiatowe potrzebują więcej miejsca dlatego dół głęboki na około 40 cm, szeroki nawet do 80 cm. Przy azaliach japońskich mowa o szerokości 50 cm i głębokości 30 cm. Zanim jednak azalia zostanie wkopana warto ją solidnie nawodnić. Osadzenie roślin odbywa się w miarę płytko, a cały teren po przysypianiu ziemią należy wspomóc procesem ściółkowania.

Jakim systemem sadzić azalie? Większe grupy czy indywidualnie? Można sadzać azalie pojedynczo jednak istnieje prawdopodobieństwo, że w momencie kwitnienia nie będą one prezentowały się okazale. Nadmiernie „ściśnięcie” roślin obok siebie doprowadzi z kolei do sytuacji gdy trzeba będzie po sezonie lub dwóch zająć się ich przesadzaniem.

Jak dbać o azalie?

Najważniejsze dla azalii jest regularne podlewanie. Rośliny te z uwagi na dość płytki system korzeniowy nie mogą w sposób doskonały zaopatrywać się w wodę. Wiosna i lato to pory roku kiedy po prostu regularnie podlewa się azalie, z kolei jesienią trzeba je przygotować do zimowania. Wymaga to dość solidnego nawodnienia terenu. Oprócz nawodnienia należy również przygotować w miejscu gdzie rosną azalie ściółkę z kory. Będzie ona zapobiegała parowaniu wody, tym samym rośliny będą miały dodatkowe zabezpieczenie na okres zimowy. Należy przy tym uważać, żeby azalie nie "stały w wodzie", jest to bowiem równie niekorzystne jak ich przesuszenie.

Nie wolno dopuszczać aby w otoczeniu roślin pojawiły się chwasty. Regularne odchwaszczanie powinno się wykonać ręcznie. Próba mechanicznego usuwania chwastów może uszkodzić rośliny, ich system korzeniowy.

Kiedy azalie mają problemy z naturalnym rozrostem można wspomóc je nawozem dedykowanym. 

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu