Jak przygotować azalie do zimy?

Przygotowanie azali do zimy

Azalie niezwykle przepiękne prezentują się w każdym ogrodzie. Kwitnięcie roślin przypada na maj i czerwiec, co oznacza, że należy zadbać o nie wyjątkowo starannie w okresie zimowym. Dla azalii największym zagrożeniem w trakcie zimy będą takie zjawiska pogodowe jak wiatr czy słońce. Takie warunki atmosferyczne plus zamarznięta gleba, krótkie korzenie rośliny mogą prowadzić do usychania. Dlatego dobrze jest zrobić wszystko co możliwe aby jesienią przygotować azalie na kilka zimowych miesięcy.

Nawadnianie azalii przed zimą

Azalia jest o tyle ciekawą rośliną, że temperatury ujemne nie będą dla niej straszne i nie doprowadzą do zamarznięcia. Problemem okazuje się brak stałego dostępu do wody. Korzenie rośliny są krótkie, płytko osadzone w ziemi, nie mają możliwości aby dostarczyć wodę z zamarzniętej gleby. Dlatego w trakcie jesiennych prac w ogrodzie należy starannie nawodnić azalie, a następnie podczas okresu zimowego, gdy warunki pogodowe sprzyjają, można je dodatkowo podlewać. 

Zobacz również: azalie wielokwiatowe sprzedaż wysyłkowa.

Ściółkowanie, okładanie gleby

Przygotowanie podłoża wokół zasadzonych azali to kolejne działania dla wszystkich właścicieli ogrodów. Mowa tutaj o wykorzystaniu kory z drzew iglastych i kwaśnego torfu do procesu ściółkowania. Ściółkowanie polegać będzie na „opatuleniu gleby” w otoczeniu posadzonych azalii. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na proces usychania, równocześnie taka dodatkowa warstwa znacznie zredukuje proces parowania wody z gleby. Będzie ona bardziej wilgotna i pozwoli na stałe zaopatrywanie azalii w wodę.

Okrywanie krzewów agrowłókniną

Agrowłóknina to w wielu przypadkach dobre rozwiązanie, dla tych którzy pragną dodatkowo chronić roślinność przed zimą. Warto ją wykorzystać, kiedy azalie nie posiadają licznych, naturalnych osłon przez co są bardziej narażone na działanie wiatru. Okrycie krzewów agrowłókniną powinno być wykonane dokładnie. Oczywiście, użycie agrowłókniny wskazane jest dopiero gdy pojawią temperatury minusowe. Wcześniejsze założenie materiału na rośliny sprawi, że po prostu zaczną one gnić.

Dodatkowy zimowy nawóz

Sklepy ogrodnicze oferują różnego rodzaju nawóz zimowy dedykowany azaliom. Można w początkowych okresach jesieni wykorzystać do wzmocnienia roślin. Zakup nawozów zimowych i ich użycie będzie na pewno niezbędne w sytuacji kiedy azalie nie mają odpowiedniej ochrony, osłony. Warto takimi środkami wzmocnić roślinę by wiosną mogła ponownie kwitnąć w pełnej krasie.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu