Jak dbać o rośliny ogrodowe

Tak naprawdę nie potrzeba wielkich umiejętności, ogromnych nakładów sił, żeby ogród przez lata prezentował się okazale. Czego należy przypilnować? Jak prowadzić drobne i te większe prace ogrodowe? O czym nie można pod żadnym pozorem zapominać?

Dopasowanie roślinności do warunków panujących w ogrodzie

Bardzo kluczowe w dbaniu o roślinność ogrodową jest branie pod uwagę warunków, w jakich będzie rosły. Mowa o wielu czynnikach. Jednym z nich bez wątpienia jest rodzaj gleby znajdującej się w ogrodzie. To może determinować wybór roślinności lub też zmusza do działań, mających na celu wzmocnienie np. pH gleby. Koniecznie trzeba pamiętać również, że inne rośliny sprawdzą się w ogrodzie zacienionym, a zupełnie inne w ogrodzie, który jest stale wystawiony na słońce.

Sadzenie roślin z głową

Wydaje się, że sadzenie roślin nie jest niczym trudnym. Wystarczy kupić odpowiednią roślinność i według własnych projektów przeprowadzić nasadzenia. To jednak ogromne błędne założenie. Zbyt gęste i różnorodne sadzenie roślinności sprawi, że nie będą miały one za kilka lat dość miejsca do prawidłowego rozwoju. Warto więc myśleć na tym etapie, żeby ogród stał się estetyczny, był miejscem, w którym można zawsze wypoczywać. Rośliny sadzić bez zbędnego zagęszczenia. Lepiej zostawić miejsce wolne i w następnym sezonie pomyśleć o czymś innym.

Brak czasu na ogród? Warto postawić na minimalizm

Ogrody w stylu minimalistycznym mogą być przepiękne. Dlatego, jeżeli ktokolwiek wie, że nie sprosta zadaniom, jakie stoją przed ogrodnikiem, niech po prostu wybierze kilka roślin. Rośliny takie nie powinny być absorbujące, zajmować zbyt wiele czasu, kiedy mowa o ich pielęgnacji. Dzięki temu oszczędzi się czas, a estetyka ogrodu na niczym nie ucierpi.

Regularność w nawożeniu ogrodu

Nigdy nie można zapominać o prawidłowym nawożeniu roślinności ogrodowej. Pomijanie tego aspektu prac ogrodowych, dość szybko doprowadzi każdy przepiękny ogród do katastrofy. Jednak nie wystarczy wziąć pierwszy lepszy nawóz i bezmyślnie rozprowadzić go w ogrodzie. Jakie są najważniejsze zasady nawożenia? Po pierwsze przed nawożeniem należy zapoznać się z etykietami nawozów i wskazówkami producenta. Po drugie, lepiej mniej nawozu niż więcej. Przesadne nawożenie zaszkodzi roślinności ogrodowej. Po trzecie, koniecznie trzeba uważać z nawozami, gdzie głównym składnikiem jest azot. Może on negatywnie wpływać na niektóre rośliny.

Umiejętne przycinanie roślinności

Dbając o rośliny w ogrodzie, jednym z obowiązkowych zadań do wykonania jest prawidłowe ich przycinanie. Wpływa to nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na ich kondycję. Do wykonania prac w tym aspekcie potrzebny będzie dobrej jakości sekator. Kluczowe jednak będzie zapoznanie się z dokładnymi terminami prac związanych z przycinaniem, szczególnie krzewów i drzew. Samo przycinanie również ma swoje zasady, dlatego konieczne jest zapoznanie się z nimi.

Zadbać o wodę dla roślinności ogrodowej

Każdy ogrodnik, nawet kompletny amator wie, że bez wody, roślinność szybko obumiera. Jednak podlewanie w sposób bezmyślny, serwowanie zbyt dużych, małych dawek nie przyniesie niczego dobrego. Dlatego np. latem podlewa się zazwyczaj wcześniej rano lub gdy słońce zajdzie. Przy niektórych gatunkach roślin, trzeba zadbać o dostarczanie wody również w okresie zimowym (oczywiście, gdy ziemia nie jest zmrożona, a temperatura na plusie).

Kontrola roślin w ogrodzie pod kątem szkodników i chorób

Przymykanie oka na szkodniki, objawy różnych chorób bardzo szybko zakończy żywot każdego, nawet najpiękniejszego ogrodu. Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki chorób grzybowych, wirusowych lub szkodniki zaczynają sobie swobodnie poczytać w ogrodzie, trzeba działać. W początkowych fazach dobrze jest korzystać w walce z naturalnych sposobów. Chemię można wytoczyć w sytuacji, kiedy jest już beznadziejne i będzie to ostatnia deska ratunku.

Chwasty do natychmiastowej eliminacji

Pielenie ogrodu nikomu nie kojarzy się przyjemnie. To niestety jeden z przykrych obowiązków, które stoją przed każdym posiadaczem ogrodu. Jednak nie można w żaden sposób pozwolić na rozwój chwastów, a tylko regularność w ich usuwaniu pozwoli cieszyć się pięknym ogrodem. Pielenie powinno być przeprowadzane sposobami naturalnymi, bez używania silnych środków chemicznych. Użycie chemii pozwoli pozbyć się chwastów ekspresowo, ale równocześnie może dojść do sytuacji, że ziemia w miejscu pielenia środkami chemicznymi zostanie zniszczona. Nic tam już więcej nie wyrośnie.

Zawsze dbaj o rośliny w okresie zimowym

Zanim nadejdzie zima, każdy świadomy ogrodnik musi zadbać o prawidłowe zabezpieczenie roślinności. Nie ma tutaj większej filozofii, wystarczy po prostu zaopatrzyć się w profesjonalne osłony, maty i bardzo starannie okryć nimi roślinność ogrodową na czas zimy.

Nie trzeba zatem znać wszystkich tajników ogrodnictwa, żeby cieszyć się ogrodem estetycznym, przepięknie prezentującym się o każdej porze roku. Wystarczy wprowadzić w życie powyższe zasady, pamiętać o konkretnych działaniach. Oczywiście, jeżeli ktoś kompletnie nie ma czasu na prace ogrodowe, to, zamiast skazywać roślinność na zagładę, lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Zadbają o każdy detal w ogrodzie, dzięki czemu wypoczynek we własnej zielonej oazie spokoju będzie komfortowy.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu