Jak dbać o ogród w czasie suszy?

Kolejny rok z rzędu w Polsce spodziewana jest susza. Wysychają rzeki, płoną lasy, obniża się poziom wód gruntowych. W takiej sytuacji oczywiście nie można zapominać o ogrodach.

Niezależnie od tego, w jakim stopniu dotknąć może nasz kraj susza, to podczas letnich miesięcy pojawiają się wciąż te same problemy w ogrodzie. Kumulacja bezdeszczowych dni, do tego duże nasłonecznienie. Obniżają się wody gruntowe, po prostu mamy do czynienia z niezbyt optymistyczną sytuacją. Co robić zatem dokładnie, aby skutecznie zadbać o ogrody, gdy pojawi się susza?

Susza niebezpieczna dla ogrodu

Warunki pogodowe podczas ciepłych miesięcy, gdy brakuje opadów, utrzymuje się wysoka temperatura, prowadzą do pojawienia się suszy glebowej. Początkowa faza tej suszy negatywnie odbija się na warstwie wierzchniej ziemi. Najbardziej mogą ucierpieć rośliny, których zakorzenienie jest płytkie. Kolejny problem to susza hydrologiczna. Znaczne obniżenie poziomu wód gruntowych staje się zagrożeniem dla większości roślin, niezależnie od głębokości ich zakorzenienia. Dodatkowo zachodzi zjawisko suszy fizjologicznej, podczas której roślinność nie jest w stanie pobierać wody. Może do niej dochodzić nawet w sytuacji, gdy w glebie znajduje się woda.

Skuteczne metody unikania utraty wilgoci w glebie

Każdy, kto dba o swój ogród, koniecznie powinien wykonać kilka działań, dzięki którym zostanie choćby częściowo wyeliminowane zjawisko utraty wilgoci z gleby. Oto one:

  • prawidłowe ściółkowanie – tylko dokładne, zgodne ze sztuką ogrodniczą ściółkowanie pozwoli w pewien sposób uniknąć szybkiego parowania wody z gleby. Jakie środki warto stosować w takiej sytuacji? Przydadzą się choćby maty ściółkujące lub kora,

  • cieniowanie – prosta metoda, aby skutecznie uchronić przed słońcem miejsca w ogrodzie najbardziej narażone na jego działanie. Można wykorzystać do tego konstrukcje takie jak sztuczne cieniówki, montowane na specjalnych stelażach. Kto szuka prostszego rozwiązania, może postawić choćby na specjalne maty, stawiane tak samo, jak płoty,

  • zbieranie deszczówki – gromadzenie wody jest bardzo ważne w aspekcie walki z suszą. Taka woda zbierana do beczek, starych wanien, znakomicie się przyda w okresie bezdeszczowym. Jest idealna do podlewania,

  • hydrożele – korzystanie z tego typu środków pozwala zmieniać na plus właściwości wodno-powietrzne podłoża. Hydrożele to skuteczna metoda pochłaniania wody z deszczu, podlewania. Wystarczy taki hydrożel zmieszać z ziemią. Pierwszy etap to pochłanianie wody, kolejny zaś to oddawanie jej roślinności, w sytuacji, gdy zachodzą niedobory,

  • nawozy naturalne i mineralne – kompost czy obornik, czyli naturalne nawozy są znakomite do wzbogacania gleby, a tym samym skuteczną walkę z suszą, niedoborami wody. Właściwości nawozów pozwolą znacznie polepszyć właściwości gleby, poprzez jej wzbogacenie mikro i makro elementami. Mineralne nawozy pomagają zaś dostarczyć składniki odżywcze, co ułatwi roślinom przeżycie „suchych miesięcy”. Fosfor wpływa na wzrost, budowę systemu korzeniowego. Potas ma za zadanie regulować gospodarkę wodną roślin. Wapń z magnezem działają pozytywnie na odporność i wzrost roślin,

  • kamienie i obkładanie nimi pewnych miejsc – wielu może się to wydać dziwne, ale metoda obkładania kamieniami niektórych roślin znakomicie chroni przed suszą. Działa to na zasadzie ochronnego płaszcza, który będzie blokował proces naturalnego parowania wilgoci z gleby,

  • umiejętne podlewanie – nie można zapominać o prawidłowym i regularnym dostarczaniu wody roślinności ogrodowej. Najważniejsza zasada mówi o tym, aby robić to wcześnie rano lub późno wieczorem. Podlewanie ogrodu, gdy mocno świeci słońce, jest niewskazane. Kropelki wody zaczną parować, parząc roślinność.

Rośliny, które będą odporne na suszę

Nie wszystkie rośliny muszą „cierpieć” w okresie suszy. Okazuje się, że można znaleźć takie gatunki, które będą odporne na suszę, jak i znakomicie zaadaptują się w polskich warunkach. Mowa przede wszystkim o roślinach, które pochodzą z górzystych, półpustynnych i suchych rejonów. Rośliny te znakomicie się przystosowały do warunków, w których regularnie brakuje wody. Co zatem doskonale sprawdzi się w naszych ogrodach i będzie odporne na suszę?

Skalniaki, czyli rozchodniki i rojniki

Skalniaki to gatunek, który znakomicie poradzi sobie w polskich warunkach, a żadna susza nie będzie straszna. Przede wszystkim zaleca się wybierać rozchodniki i rojniki. Co prawda nie są to rośliny, które będą osiągały duże rozmiary. Można oczekiwać maksymalnego rozrostu do 60 cm. Jednak oprócz tego, że susza nie będzie dla nich problemem, to jeszcze znakomicie się prezentują.

Byliny, którym susza niestraszna

Bylina, zarówno ogrodowa, jak i okrywowa doskonale poradzą sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, brakiem wody w okresie letnim. Dodatkowo prawidłowo uprawiane będą przepięknie wyglądały w każdym ogrodzie, dochodzące do 2 metrów.

Śródziemnomorskie rośliny w ogrodzie

Wiele roślin pochodzących z krajów południowej Europy nie będzie miało problemów z adaptacją w polskich ogrodach. Trzeba jednak brać pod uwagę, że wiele z nich, to rośliny jednoroczne. Aczkolwiek można i znaleźć gatunki, które przy łagodnych zimach mogą przetrwać w ogrodzie wiele sezonów.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu