Jak skutecznie usuwać chwasty?

Wiosenne ogrody rozkwitają w przepiękny sposób. Nie można jednak zapominać o tym, że oprócz pięknej roślinności, w różnych miejscach mogą pojawić się chwasty. Każdy, kto dba o swój ogród, powinien w sposób szybki i skuteczny usuwać pojawiające się chwasty. 

Dlaczego usuwanie chwastów jest tak ważne? Przede wszystkim ich rozrost jest niekorzystny dla roślinności ogrodowej. Chwasty skutecznie pobiegają roślinom wodę, składniki pokarmowe, co ma swoje odzwierciedlenie w kiepskim rozwoju roślinności ogrodowej. Dodatkowo chwasty skutecznie zaburzają estetykę ogrodu. 

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z ogrodu? Czy lepiej stosować naturalne sposoby usuwania chwastów, czy też zdecydować się na wykorzystanie chemii w ogrodzie? 

 

Pielenie ogródka

Najskuteczniejsza metoda pozbywania się chwastów z ogrodu, ale równocześnie niezwykle męcząca i zajmująca wiele czasu. W przypadku posiadania małych ogrodów można pokusić się o pielenie chwastów. Przy dużych powierzchniach ogrodowych jakiekolwiek działania pielenia, czyli ręcznego wyrywania chwastów mija się z celem. 

Chwasty oczywiście mogą być najróżniejsze, a najgorsze co może spotkać ogrodnika, to te wieloletnie. Chwasty takie są niezwykle uciążliwe, gdyż wystarczą im pozostałości korzeni ukryte w ziemi, aby mogły się odrodzić. Walcząc z takimi chwastami jak choćby skrzyp polny czy mniszek lekarski, koniecznie wyrywa się całe korzenie. Operacja musi zostać przeprowadzone starannie. 

Bardzo ważne, aby nie usuwać chwastów w sytuacji, kiedy gleba jest wilgotna lub mocno sucha. W takich warunkach pielenie jest trudniejsze, wymaga większych nakładów pracy i nie zawsze uda się dokładnie wszystkie chwasty wyrwać. 

 

Co przygotować do pielenia chwastów?

Przygotowując się do pielenia chwastów, dobrze jest przygotować sobie odpowiednie narzędzia oraz ubiór. Przede wszystkim dobrej jakości motyczka lub tzw. pazurki ogrodowe są wymagane. Przy usuwaniu dużych skupisk chwastów, kiedy jest ich naprawdę wiele, potrzebna będzie już tradycyjna motyka, a w niektórych sytuacjach i łopata. Naturalnie wszystkie chwasty wyrywamy, mając na dłoniach rękawice. Oczyszczając ogródek, należy zadbać aby pozbyć się nawet ich najmniejszych pozostałości. 

 

Domowe sposoby na niechciane chwasty

Istnieje kilka typowo domowych sposobów, które pozwolą skutecznie pozbyć się chwastów z ogrodu. Mowa oczywiście o naturalnych preparatach, jakie każdy może samodzielnie przygotować. 

Jakie składniki będą potrzebne do przygotowania preparatów, które skutecznie wyplenią chwasty? Można do tej operacji wykorzystać ocet. Nie powoduje on żadnych skutków ubocznych, jest w pełni bezpieczny, zarówno dla ludzi, jak i roślin i zwierząt. Wystarczy ocet rozrobić z wodą, w stosunku 1 szklanka octu i 2 szklanki wody. Uzyskany preparat wlać do spryskiwacza i niezwykle ostrożnie spryskiwać liście chwastów. 

Oprócz octu, do walki z chwastami można wykorzystać sodę oczyszczoną. Tutaj przede wszystkim używa się sody oczyszczonej, aby zapobiegać rozrostowi chwastów. Posypuje się nią miejsca, gdzie były chwasty, lub zaczynają się pojawiać. 

Do walki z chwastami można wykorzystać mieszankę wody oraz soli. Przykładowo na 1 szklankę soli przypadają 4 szklanki wody. Taki roztwór, podobnie jak ten z wody i octu, warto rozprowadzać po chwastach przy użyciu spryskiwacza. 

Alkohol nie służy tylko i wyłącznie do degustowania, również doskonale radzi sobie z chwastami. Znakomicie sprawdzi się jako środek do walki z chwastami. Wystarczy jedna szklanka wody, do której wlewamy około 15 ml alkoholu (wódka lub spirytus). Uzyskany preparat starannie rozprowadzamy po chwastach i czekamy na pozytywne efekty. 

 

Chemiczne preparaty na usuwanie chwastów

W sklepach ogrodniczych, marketach budowlanych, bez większych przeszkód można znaleźć najróżniejsze preparaty chemiczne, które skutecznie usuwają chwasty. Czy warto ich używać? Oczywiście można sięgać po tego typu preparaty, ale ich częste używanie nie będzie oddziaływało pozytywnie na pozostałą roślinność ogrodową. Przykładowe użycie zbyt dużej ilości środków chemicznych usunie chwasty, ale równocześnie może dojść do sytuacji, że w miejscu tym nie pojawi się już żadna roślinność. Preparaty chemiczne do usuwania chwastów należy stosować zgodnie z zaleceniami producentów, a przede wszystkim sięgać po nie w ostateczności. 

 

Jak nie dopuszczać do pojawiania się chwastów

Oczywiście stosowanie odpowiednich preparatów na chwasty jest wymagane, kiedy opanują one ogródek. Jednak bardzo ważne jest, aby każdy szanujący się ogrodnik, regularnie dbał o usuwanie chwastów. Odchwaszczanie to zajęcie, które po prostu trzeba co jakiś czas wykonywać w ramach prac ogrodowych. Mowa tutaj o okresie od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Brak reagowania na rozrost chwastów, dość szybko przełoży się na zaniedbany ogród, mniejsze plony, kiepsko rozwijające się np. kwiaty. 

Skoro systematycznie dba się o ogród, to warto przeprowadzić choćby prawidłowo proces ściółkowania. Poprzez przykrycie ziemi materiałem, który nie będzie dopuszczał światła słonecznego, ma się pewność, że chwasty zżółkną i przestaną być utrapieniem. Można więc skorzystać z kory czy igliwia. Zaleca się regularne doglądanie ściółki, gdyż dolne warstwy mogą zamieniać się w próchnicę, czyli tracić swoje pierwotne właściwości.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu