Co robić ze śniegiem w ogrodzie?

Śnieg zalegający w ogrodzie to niezbyt dobry pomysł. Należy co prawda odnotować, że tworzy on naturalną warstwę ochronną dla roślinności ogrodowej, jednak nie wolno pozostawiać go samemu sobie. Śnieg w ogrodzie to w wielu przypadkach destrukcyjne działanie.

Jak więc działać, aby skutecznie pozbyć się śniegu z ogrodu? Jakiego rodzaju szkody może powodować? Jak prawidłowo dbać o ogród, który regularnie jest zasypywany śniegiem?

Zbyt duże hałdy śniegu niekorzystne dla roślinności

Duża warstwa śniegu zalegającego w ogrodzie, działa niezwykle negatywnie na roślinność. Leżący śnieg będzie niszczył rośliny, poprzez ich deformowanie. Hałdy śniegu będą również blokowały roślinności dostęp do jakże istotnego tlenu. Małe ilości lub kompletny brak tlenu prowadzi do gnicia roślin, przez co wiosną trzeba będzie włożyć dużo pracy w ich odbudowę. 

Należy również mieć na uwadze, że śnieg potrafi niekorzystnie wpływać na krzewy i drzewa. Gałęzie ulegają wygięciu, a w niektórych sytuacjach, będzie dochodziło do procesu ich łamania. Przy mniejszych, słabszych krzewach można spodziewać się nawet wyłamania konarów. Tym sposobem, krzewy tak uszkodzone, nie będą się do niczego nadawały. 

Każdy, kto dba o swój ogród, powinien regularnie strzepywać śnieg z gałęzi, przy pomocy np. miotły. Mniejsze krzewy, mocniej narażone na destrukcyjne działanie śniegu, warto dokładnie związać sznurkiem. To uchroni je od deformacji.  

Skorupa lodu pod śniegiem

Nawet po uprzątnięciu śniegu z ogrodu, należy spodziewać się skorupy lodu. Jest ona niezwykle niebezpieczna, gdyż lód tworzy szczelną warstwę, przez którą nie dostaje się powietrze. Cierpią na tym fakcie szczególnie trawniki, które nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu. Następstwem tego jest szybkie ich niszczenie. Pozostałe rośliny, które znalazły się pod lodową skorupą, będą miały problemy z rozrostem. Żeby jej się pozbyć, a równocześnie nie zniszczyć trawy, należy kruszyć lód w sposób delikatny i ostrożny.  

Jak skutecznie i bezpiecznie usuwać śnieg z ogrodu?

Przystępując do walki ze śniegiem w ogrodzie, nie wystarczy chwycić się łopaty i energicznie wszystko zebrać. Warto mieć świadomość, że podczas prac porządkowych, dobrze jest stosować się do pewnych zasad. 

Na pewno niepożądanym jest wydeptywanie ścieżek w trawniku. Ubijanie śniegu, tylko po to, aby komfortowo przemieszczać się po ogrodzie, będzie oznaczało zniszczenie trawy. Tam, gdzie w śniegu wydeptane zostaną ścieżki, po roztopach pojawi się kompletnie zgniła trawa, wymagająca wymiany. 

Usuwając śnieg z ogrodu, nie można pod żadnym pozorem korzystać z soli kuchennej, czy też środków chemicznych. Wiadomo, sól jest znakomita do rozpuszczania śniegu, jednak nie chodzi tutaj o szybkość działania. To środek niezwykle zabójczy dla roślinności, gdyż bardzo szybko dojdzie do procesu suszy fizjologicznej. Susza fizjologiczna to zjawisko, które powoduje, że rośliny nie mają możliwości pobierania wody, czego następstwem jest ich szybkie usychanie. 

Zabierając się za odśnieżanie w ogrodzie, warto posiadać szufle, łopaty, które posiadają plastikową łyżkę, co najwyżej zwieńczoną metalową blachą. Śnieg za pomocą takich narzędzi zostanie dobrze zebrany, a roślinność nie ucierpi w trakcie prac. Przy mniejszych ilościach śniegu i gdy jest on puchowy, suchy, można skorzystać z pomocy solidnej miotły. 

Zebrany śnieg zrzucać należy pod w skrajnych punktach ogrodu, nie przysypując przy tym roślinności. Dobrym miejscem dla zebranego śniegu są pnie drzew. Nie dość, że pozbędziemy się go np. z trawnika, to dodatkowo zapewnimy drzewom dodatkowej wilgoci.  

Co ze śniegiem w otoczeniu ogrodu?

Naturalnie śnieg będzie zalegał nie tylko w ogrodzie, na roślinności, ale i również w sąsiedztwie. Jak skutecznie i pewnie usuwać go ze ścieżek i chodników, aby było schludnie i bezpiecznie? Tutaj również wystarczy solidna łopata. Podczas czyszczenia chodników wykonanych z kostki brukowej, należy uważać, aby przy usuwaniu lodu, zbytnio nie zniszczyć podłoża. Odradza się wykorzystywać soli, środków chemicznych, gdyż łatwo mogą się przedostać do roślinności ogrodowej. Żeby ścieżki, chodniki nie były oblodzone, można posypać je piaskiem. 

Warto również pamiętać o montażu odpowiednich zabezpieczeń na zewnętrznych częściach dachu. Duże hałdy śniegu zalegające na dachu mogą w każdej chwili zlecieć. Płotki dachowe znacznie minimalizują ryzyko spadających z dachu dużych ilości śniegu.

Przeczytaj również:
Kontakt

Gospodarstwo Szkółkarskie
Joanna Kowalczyk i Przemysław Kowalczyk

ul. Dąbrowa 23
95-050 Konstantynów Łódzki
tel. / faks: +48 42 211 75 61
mobile: +48 602 287 905 

Sprzedaż hurtowa i urządzanie ogrodów:

Przemysław Kowalczyk
mobile: +48 602 287 905
p.kowalczyk@rododendrony.com.pl 

Sprzedaż wysyłkowa i detaliczna:

Alicja Kowalczyk 
mobile: +48 604 772 492
a.kowalczyk@rododendrony.com.pl 


Godziny pracy punktu sprzedaży:

poniedziałek - sobota: 8.00 - 18.00
niedziela: 9.00 - 15.00 

Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu